Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Viewpoint Snøhetta, Hjerkinn, Dovre A person cycling past viewpoint Snøhetta in Dovrefjell-Sunndalsfjella national park
Viewpoint Snøhetta, Hjerkinn, Dovre.
Photo: CH / Visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Muzea bogactw natury otwarte dla zwiedzających

Powtarzając za znanym norweskim filozofem, Arne Næssem: „korzystać to nie to samo, co wykorzystywać”. Norweskie parki narodowe to idealne odzwierciedlenie tej sentencji.

Rondane
Rondane.
Photo: CH / Visitnorway.com
Dovrefjell-Sunndalsfjella
Dovre.
Photo: Asgeir Helgestad / Artic Light AS / Visitnorway.com
Folgefonna
Lodowiec Folgefonna .
Photo: Reisemål Hardanger Fjord / Désiré Weststrate
Finsehytta
Finse.
Photo: Anders Gjengedal - Visitnorway.com

Wybrane parki narodowe

Click to activate

Zostaw to w ​nienaruszonym stanie

Zabierz ze sobą tylko zdjęcia i wspomnienia

Norwegia to kraj obdarzony niezwykłym bogactwem naturalnym: szumiącymi wodospadami, krystalicznie czystymi fiordami, majestatycznymi górami i budzącymi podziw lodowcami. Zachowywanie piękna tych krajobrazów, społeczności etnicznych i ich stylu życia jest bardzo ważne zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

Zgodnie z filozofią Norwegów konserwacja przyrody to obowiązek każdego człowieka. Spędzanie czasu na łonie natury jest ulubionym narodowym zajęciem, co widać w podejściu Norwegów do zagadnień ochrony dzikiej przyrody.

Bez znaczenia czy mówimy o wspinaczce górskiej, czy jeździe na rowerze idylliczną leśną drogą, Norwegowie zawsze starają się zostawić jak najmniej śladów w przyrodzie. Przyjeżdżając do Norwegii i korzystając z jej bogactwa naturalnego powinniśmy także postępować zgodnie z zasadą „odchodząc
z danego miejsca, zostaw je w takim stanie, w jakim chciałbyś je zastać”, nieważne czy zwiedzamy akurat piękne dzikie krajobrazy czy rybacką wioskę.

W końcu chodzi tu o jakość życia teraz i w przyszłości, dlatego pamiętajmy, że inni są tak samo ważni jak my sami i stosujmy się do tej zasady w naszych postępowaniach. Byś może nie należy to do najłatwiejszych ani najszybszych do wykonania zadań, ale zapewniamy — warto się postarać!

Prawo dostępu

Wędruj, dokąd tylko zechcesz

Prawo dostępu, czasami nazywane też prawem do wędrowania, gwarantuje wszystkim w Norwegii możliwość swobodnego przemieszczania się gdziekolwiek ich nogi poniosą - pod warunkiem poszanowania natury. Potrzeba przebywania na świeżym powietrzu to niezmiernie ważna część norweskiej tożsamości narodowej.

Prawo dostępu wywodzi się z dawnej tradycji, która została skodyfikowana w 1957 r. jako tzw. „prawo wszystkich ludzi” (Allemannsretten), zgodnie z którym każdy ma prawo do kontaktu z naturą na takich samych warunkach.

Oczywiście istnieją pewne zasady, do których należy się stosować tak, aby wszyscy mogli korzystać z uroków norweskiej natury. Ich podstawę stanowi nakaz: bądź rozważny i odpowiedzialny. Nie wyrządzaj trwałych szkód i kiedy opuszczasz dane miejsce zostaw je w takim stanie, w jakich sam chciałbyś je zastać. 

Prawo dostępu obowiązuje na terenach otwartych, określanych czasami jako „tereny nieogrodzone”, co tak naprawdę oznacza tereny nieuprawiane. W Norwegi głównie są to tereny przybrzeżne, torfowiska, lasy i góry. Niewielkie obszary nieuprawiane znajdujące się w obrębie większych pól uprawnych nie są traktowane jako tereny otwarte.

 

Bezpieczeństwo w górach

Kontynuuj wspinaczkę kolejnego dnia

Norwegia to niezwykłe miejsce z nietkniętymi ludzką ręką mitycznymi krajobrazami, górami, dolinami i fiordami do odkrywania. Zanim jednak rozpoczniesz przygodę wśród norweskiej przyrody, zapoznaj się z dziewięcioma prostymi zasadami dotyczącymi bezpiecznego postępowania w górach Norwegii.

  1. Nie podejmuj się wyjścia na trasę, jeśli nie jesteś przekonany, że Twoje umiejętności pozwolą Ci ją ukończyć.
  2. Powiadom kogoś na miejscu o swoich planach.
  3. Sprawdzaj prognozę pogody i licz się z siłami przyrody.
  4. Dobierz odpowiedni ekwipunek, mając na uwadze możliwość wystąpienia złej i pogarszającej się pogody, nawet na krótkiej trasie.
  5. Słuchaj rad doświadczonych wędrowców.
  6. Weź ze sobą narzędzia pomagające w nawigacji i, co równie ważne, przed wyruszeniem w trasę upewnij się, że wiesz jak się nimi posługiwać.
  7. Unikaj wędrowania w pojedynkę.
  8. Zawróć na czas — nie wstydź się, jeśli musisz wrócić do bazy. To wyraz rozsądku.
  9. Oszczędzaj siły. Zapewnij sobie schronienie w razie konieczności.

Czytaj więcej o zasadach postępowania w górach.

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad