Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Dovre Dovre
Credits
Dovre.
Photo: CH/Visitnorway.com
Campaign
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Muzea bogactw natury otwarte dla zwiedzających

Powtarzając za znanym norweskim filozofem, Arne Næssem: „korzystać to nie to samo, co wykorzystywać”. Norweskie parki narodowe to idealne odzwierciedlenie tej sentencji.

Rondane
Rondane
CH / Visitnorway.com
Dovrefjell–Sunndalsfjella
Dovre
Asgeir Helgestad / Artic Light AS / visitnorway.com
Guided gacier hike with Folgefonni Glacier Team
Lodowiec Folgefonna
Reisemål Hardanger Fjord/Désiré Weststrate
Finsehytta
Finse
Anders Gjengedal - Visitnorway.com

Wybrane parki narodowe

Click to activate

Opuszczając dane miejsce zostaw je w takim stanie, w jakim je zastałeś

Zabierz ze sobą tylko zdjęcia i wspomnienia

Zgodnie z filozofią Norwegów konserwacja przyrody to obowiązek każdego człowieka. Spędzanie czasu na łonie natury jest ulubionym narodowym zajęciem, co widać w podejściu Norwegów do zagadnień ochrony dzikiej przyrody.

Bez znaczenia czy mówimy o wspinaczce górskiej, czy jeździe na rowerze idylliczną leśną drogą, Norwegowie zawsze starają się zostawić jak najmniej śladów w przyrodzie. Przyjeżdżając do Norwegii i korzystając z jej bogactwa naturalnego powinniśmy także postępować zgodnie z zasadą „odchodząc
z danego miejsca, zostaw je w takim stanie, w jakim chciałbyś je zastać”, nieważne czy zwiedzamy akurat piękne dzikie krajobrazy czy rybacką wioskę.

W końcu chodzi tu o jakość życia teraz i w przyszłości, dlatego pamiętajmy, że inni są tak samo ważni jak my sami i stosujmy tę zasadę w naszych czynach. Byś może nie należy to do najłatwiejszych ani najszybszych do wykonania zadań, ale zapewniamy — warto się postarać!

Prawo dostępu

Wędruj, dokąd tylko zechcesz

W prawie dostępu chodzi dokładnie o to, by cieszyć się pięknem natury przy zachowaniu należnego jej szacunku. Opuszczając dane miejsce, pamiętaj, aby zostawić je w należytym stanie, tak, aby mogło zadziwić kolejnych odwiedzających je turystów.

W Norwegii nawet na terenach parków narodowych możesz wędrować, dokąd tylko masz ochotę. Możesz wspinać się, rozbijać obóz, jeździć rowerem lub na nartach właściwie wszędzie, dopóki omijasz tereny uprawiane oraz przestrzegasz kilku niezbyt skomplikowanych zasad. Nie potrzebujesz licencji, aby łowić ryby słonowodne, pod warunkiem że robisz to wyłącznie na własny użytek.

Podejmij jednak szczególne środki ostrożności, aby nie spowodować żadnych szkód. Na terenach chronionych obowiązują odrębne zasady zachowania, dostosowane do występujących tu określonych gatunków roślin i zwierząt. Najistotniejsze reguły dotyczą dozwolonych miejsc i czasu rozbijania obozu oraz palenia ognisk.

Bezpieczeństwo w górach

Kontynuuj wspinaczkę kolejnego dnia

Przestrzegaj poniższych prostych reguł bezpieczeństwa:

  1. Nie podejmuj się wyjścia na trasę, jeśli nie jesteś przekonany, że Twoje umiejętności pozwolą Ci ją ukończyć.
  2. Powiadom kogoś na miejscu o swoich planach.
  3. Słuchaj prognozy pogody i licz się z siłami przyrody.
  4. Dobierz odpowiedni ekwipunek, mając na uwadze możliwość wystąpienia złej i pogarszającej się pogody, nawet na krótkiej trasie.
  5. Posłuchaj rad doświadczonych wędrowców.
  6. Weź ze sobą narzędzia pomagające w nawigacji i, co równie ważne, przed wyruszeniem w trasę upewnij się, że wiesz jak się nimi posługiwać
  7. Nie wybieraj się sam.
  8. Zawróć na czas — nie wstydź się, jeśli musisz wrócić do bazy. To wyraz rozsądku.
  9. Oszczędzaj siły. Zanim stracisz siły zbuduj schronienie ze śniegu.

Czytaj więcej o zasadach postępowania w górach.

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad