Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Wodospad Vøringfossen w Eidfjord, Hordaland

Wodospady

W poszukiwaniu idealnego rytmu

Setki tysięcy litrów wody spływającej kaskadami w dół klifu — to widok budzący nietypowe uczucia, ale zarazem fascynujący i budzący pokorę. W Norwegii znajdziesz niektóre z najwyższych wodospadów na świecie.

Według Światowej bazy danych dotyczących wodospadów 10 spośród 30 najwyższych na świecie wodospadów znajduje się w Norwegii. Wiele z nich łączy góry i fiordy, podczas gdy inne stanowią integralną część rzek i ukazują różnorodność norweskich krajobrazów.

Kilka tych najpiękniejszych można znaleźć w południowo-zachodnich częściach kraju, a najlepsze miesiące na ich odkrycie to maj i czerwiec, kiedy w górach topnieje lód i śnieg, dodając objętości rzekom.

Sięgający 275 metrów Vettisfossen jest najwyższym swobodnie spadającym wodospadem w kraju. Czytelnicy norweskiego magazynu „Dagbladet” w 2014 roku ogłosili go najpiękniejszym wodospadem w Norwegii.

Innym niezapomnianym widokiem jest Langfoss, spływający z 600 metrów w dół gór do fiordu Åkrafjord. Najwyższe wodospady w kraju sięgają 800 metrów.

Pozostałe atrakcje obejmują wodospad Vøringsfossen, najpopularniejszą atrakcję Norwegii w roku 2006 oraz górę „Siedem Sióstr” — nazwaną tak ze względu na kształt przypominający włosy siedmiu kobiet — pośrodku fiordu Geirangerfjord. Majestatyczny wodospad Kjosfossen to jeden z wielu punktów szczególnych na trasie kolejowej Flåm, gdzie podczas wysokiego sezonu letniego aktorki przebrane za mitologiczne huldry tańczą i śpiewają wokół wodospadu.

Dla Norwegów wodospady to coś więcej niż tylko możliwość zrobienia ładnego zdjęcia. Większość wodospadów w kraju jest używana — czasami kontrowersyjnie — jako źródło energii, zasilając dużą część lokalnego przemysłu.

.

Steinsdalsfossen, Hardanger
Steinsdalsfossen, Hardanger
Roger Ellingsen / Statens vegvesen
Vøringsfossen, Hardangervidda
Vøringsfossen, Hardangervidda
Jørn Hagen / Statens vegvesen
Kjosfossen, Aurland
Kjosfossen
Morten Rakke
Brudesløret waterfall, Geirangerfjorden
Brudesløret, Geirangerfjorden
Øyvind Heen / Visitnorway.com
Ad

Niebiańskie wodospady

Kraina fiordów w Norwegii to istny raj na Ziemi pełen wodospadów z kilometrami szlaków kajakowych prowadzących poprzez rwące wody rzek. Do najbardziej spektakularnych rzek należy Sogndalselva.

Spektakularne wodospady Norwegii

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w pobliżu wodospadów

  • *Nie zapominaj, że te przepiękne formacje mogą okazać się niebezpieczne. Prąd jest niezwykle silny, a brzegi są często śliskie
    i mokre od mgły. Klify są natomiast wysokie i strome, co też może okazać się niebezpieczne.
  • Dołóż wszelkich starań, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa
    i pozostać na obranym szlaku. Jeśli tereny przy wodospadach są ogrodzone, nie próbuj przechodzić za ogrodzenie, gdyż podłoże może być śliskie lub grożące zapadnięciem.
  • *Zachowaj szczególną ostrożność zimą, kiedy mgła zamienia się w lód oraz wiosną, kiedy wody spływającej z wodospadów jest wyjątkowo dużo.

Mroźnu zastrzyk adrenaliny

Wspinaczka na zamarznięty wodospad to wyjątkowy i ekstremalny sport, w którym bardziej niż o użycie siły chodzi o wypracowanie techniki..

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad