Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Folgefonna Folgefonna
Folgefonna.
Photo: Reisemål Hardanger Fjord / Désiré Weststrate
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Olbrzymy o wielkiej mocy

Możesz je podziwiać, wspinać się na nie, a w środku lata nawet zjeżdżać na nartach po ich zboczach. Niezależnie od tego co wybierzesz, w ich pobliżu na pewno poczujesz ogromną potęgę.

Nawet we współczesnym świecie, który potrafi właściwie wszystko, istnieją rzeczy niemożliwe do wykonania — tak jak pokonanie sił natury. Na lodowcu przypomnisz sobie o tej uśpionej mocy.

Na lodowiec nigdy nie wybieraj się samotnie. Głębokie szczeliny, lawiny i ciągły ruch bloków lodu mogą okazać się naprawdę niebezpieczne. W towarzystwie profesjonalnych przewodników i z odpowiednim wyposażeniem spacer po lodowcu to niezapomniane przeżycie.

Nawet zanurzony w wodzie kilkaset metrów ten lodowy olbrzym jest ciągle w ruchu i nadal jest w stanie zmieniać kształt powierzchni Ziemi. To właśnie lodowce z epoki lodowcowej ukształtowały charakterystyczne dla Norwegii fiordy, doliny i strome ściany gór.

Ciągle istnieją pozostałości tych prehistorycznych lodowców. Lodowiec Jostedalsbreen w Norwegii Zachodniej to największy lodowiec na całym kontynencie europejskim, z 487 kilometrami kwadratowych lodu o grubości do 600 metrów.

Lodowiec Austfonna, część archipelagu Svalbard jest jeszcze większy: zajmuje 8412 kilometrów kwadratowych, będąc jedną z największych pokryw lodowych na świecie.

W Muzeum Lodowców w Fjærland znajdziesz je wszystkie. Interaktywne muzeum, dostarczające informacji o lodowcach i klimacie w nowoczesny sposób, znajduje się w fantastycznym budynku, zaprojektowanym przez najbardziej aktywnie działającego architekta czasów powojennych, Sverra Fehna.

Na niektórych lodowcach, np. Tystigbreen i Folgefonna, znajdują się letnie ośrodki narciarskie z przygotowanymi stokami, na których możesz zjeżdżać na nartach lub snowboardzie, nosząc jedynie T-shirt. Woda z topniejącego lodu przyczynia się do powstawania bujnych dolin z rzekami i fiordami o wyraźnym zielonkawym połysku.

Briksdalsbreen
Briksdalsbreen
Normann
Jostedalsbreen
Jostedalsbreen
Terje Rakke / Nordic Life AS / www.fjordnorway.com
Nigardsbreen
Nigardsbreen
Sverre Hjørnevik / www.fjordnorway.com
Fjærland
Fjærland
CH / Visitnorway.com
Ad

Największe norweskie lodowce

Folgefonna

Lodowiec jest ośrodkiem narciarskim Fonna Glacier Ski Resort oraz częścią Parku Narodowego Folgefonna znajdującego się w okręgu Hordaland.

Jostedalsbreen

To największy lodowiec w lądowej części Europy o powierzchni 487 kilometrów kwadratowych. Ma ponad 50 mniejszych rozgałęzień, m.in. słynne lodowce Briksdalsbreen i Nigardsbreen. Lodowiec wchodzi w skład Parku Narodowego Jostedalsbreen w Sogn og Fjordane. W Fjærland znajduje się Norweskie Muzeum Lodowców, w którym znajdziesz informacje o lodowcach, ich wpływie na formowanie krajobrazu, kształtowanie klimatu i nasze życie.

Austfonna

Lodowiec Austfonna, znajdujący się na archipelagu Svalbard, to trzecia w kolejności największa pokrywa lodu na świecie, zaraz po Antarktyce i Grenlandii. Przód lodowca liczy 200 kilometrów długości, co czyni go największym lodowcem europejskim.

Svartisen

W rzeczywistości Svartisen składa się z dwóch lodowców: Vestre Svartisen i Østre Svartisen. Lodowiec jest częścią Parku Narodowego Saltfjellet-Svartisen National Park w regionie Nordland.

.

Potężna Matka Natura

Lodowce, takie jak majestatyczny Jostedalsbreen pozwalają zapomnieć o codziennych problemach, przypomnieć sobie o prawdziwych życiowych wartościach i poczuć się bezbronnym wobec potęgi natury. To w końcu największy lodowiec w całej Europie kontynentalnej i z pewnością należy mu się szacunek. Zachowaj odpowiednie zasady bezpieczeństwa, a spotkanie z lodowcami będzie czymś naprawdę jedynym w swoim rodzaju.

Bezpieczeństwo w Norwegii

Pozwól przewodnikowi pokazać, jak to się robi

Znajdź oferty wycieczek na lodowce

Nie czekaj aż będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje.

.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad