Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Litlefjellet, Romsdal Litlefjellet, Romsdal
Litlefjellet, Romsdal.
Photo: Øyvind Heen / Fjords.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Żadna góra nie jest wystarczająco wysoka...?

Piosenkarz soulowy Marvin Gaye śpiewał, że „żadna góra nie jest wystarczająco wysoka”, ale przecież nigdy nie odwiedził Norwegii. Tutaj na pewno znalazłby odpowiednie dla siebie wyzwanie, mogąc wybierać spośród prawie 300 szczytów górskich liczących ponad 2000 m wysokości.

Przez wieki góry były dla Norwegów odskocznią, pozwalającą na odpoczynek od stresów dnia codziennego. Mieszkańcy wszystkich zakątków kraju, ze wszystkich warstw społecznych wkładają trapery lub narty — w zależności od pory roku — i przyjeżdżają w góry na weekendy albo dłuższe wakacje, aby móc odetchnąć rześkim i czystym powietrzem górskim.

Możliwość spoglądania na wszystkie cztery strony świata z perspektywy 2000 m n.p.m. rzeczywiście potrafi zrobić wrażenie. Po prostu otwiera umysł.

Krajobraz Norwegii to głównie pejzaże górskie i dzika przyroda: skaliste szczyty i zaokrąglone formacje skalne stanowią ważną część tożsamości narodowej. Prawie połowa populacji to właściciele prywatnych domków w górach, a ponad tysiąc podobnych domków, z obsługą lub bez, gości tę drugą połowę.

Niektóre szczyty Norwegii to także najwyższe szczyty w całej Europie, a krajobraz górski w tym kraju jest zdecydowanie wyjątkowy i niepowtarzalny. Na atrakcyjność tutejszych terenów górskich wpływa też łatwość dostępu do górskich zboczy. Stworzono tysiące kilometrów oznaczonych szlaków o różnych stopniach trudności. Na straży ludzkiego do kontaktu z naturą stoi tzw. „prawo wszystkich ludzi” (Allemannsretten) czyli otwarta ustawa norweska, zgodnie z którą tereny nieogrodzone są ogólnodostępne.

Zimą górski krajobraz otula się białym śniegowym płaszczem. Narciarstwa alpejskiego na wszystkich poziomach można spróbować w jednym z ośrodków narciarskich, jednak narciarze szukający przygód, którzy wolą jazdę po bardziej sypkim śniegu, będą musieli na własną rękę zorganizować wyprawę nieco głębiej w góry. Na terenie całego kraju przygotowano też narciarskie trasy biegowe.

Rallarvegen
Rallarvegen
Sverre Hjørnevik / Visitnorway.com
Beitostølen
Beitostølen
Chris Arnesen / Visitnorway.com
Valdres
Valdres
Terje Rakke / Nordic Life
Utvikfjellet
Utvikfjellet
CH / Visitnorway.com
Ad

Wspaniałe norweskie góry

Doceń wysokość góry Skåla

Z górami jest tak jak w życiu — aby dotrzeć na szczyt, trzeba być przygotowanym na wyboistą drogę pod górę. Na szczyt góry Skåla prowadzi najdłuższy szlak w całej Norwegii (1848 m).

Bezpieczeństwo w górach

Przestrzegaj poniższych prostych reguł bezpieczeństwa:

 1. Nie podejmuj się wyjścia na trasę, jeśli nie jesteś przekonany, że Twoje umiejętności pozwolą Ci ją ukończyć.
 2. Powiadom kogoś na miejscu o swoich planach.
 3. Słuchaj prognozy pogody i licz się z siłami przyrody.
 4. Dobierz odpowiedni ekwipunek, mając na uwadze możliwość wystąpienia złej i pogarszającej się pogody, nawet na krótkiej trasie.
 5. Posłuchaj rad doświadczonych wędrowców.
 6. Weź ze sobą narzędzia pomagające w nawigacji i, co równie ważne, przed wyruszeniem w trasę upewnij się, że wiesz jak się nimi posługiwać
 7. Nie wybieraj się sam.
 8. Zawróć na czas — nie wstydź się, jeśli musisz wrócić do bazy. To wyraz rozsądku.
 9. Oszczędzaj siły. Zanim stracisz siły zbuduj schronienie ze śniegu.

Pory roku w górach

To, czego doświadczysz podczas swojej wizyty w górach Norwegii może drastycznie się różnić w zależności od aktualnej pory roku.

Lato to czas wędrówek przez rozległe równiny i wdrapywania się na wyższe szczyty. Najpopularniejsze szlaki mogą być w tym okresie nieco zatłoczone.

Jesienią natura jest zajęta przygotowaniami do zimy, a krajobraz mieni się na czerwono i żółto. Świeżość powietrza i jasność kolorów osiągają największe natężenie. To czas, w którym owoce wydają malina moroszka i borówka, a także czas polowań na głuszce i renifery.

Aż wreszcie nadchodzi zima. Zimą duża część Norwegii zamienia się w przysypany śniegiem raj, jednak w niektórych miejscach ta pora roku potrafi być też surowa, mroźna i mroczna.

Zima to pora roku trwająca najdłużej ze wszystkich, lecz gdy w końcu nadejdzie wiosna, natura budzi się do życia, przynosząc ze sobą turystom nową energię, zachęcającą do odkrywania gór i dolin podczas pieszych wędrówek bądź jazdy konnej oraz wędkowania w niezliczonych górskich jeziorach.

Pięć faktów o norweskich górach

 1. Galdhøpiggen to najwyższa góra w Norwegii, znajdująca się na terenie Parku Narodowego Jotunheimen i licząca 2469 m n.p.m. Jej szczyt został zdobyty po raz pierwszy w 1850 r. przez grupę mężczyzn z pobliskiej miejscowości Lom: nauczyciela, śpiewaka kościelnego i rolnika.
 2. Drugie miejsce w tej kategorii zajmuje sięgający 2464 m n.p.m. szczyt Glittertind, także będący częścią Parku Narodowego Jotunheimen.
 3. Punktem odniesienia jest często wysokość linii drzew — wszystko co wykracza poza nią, może być uznane za górę. Ta wartość natomiast może się różnić w zależności od regionu: w najdalszych zakątkach Norwegii Północnej góra może być nawet równa poziomowi morza, w Norwegii Południowej zaś o górach zaczynamy mówić przy wysokości ok 1200 m n.p.m.
 4. Szczytów górskich sięgających wyżej niż 2000 m jest w Norwegii od 230 do 300 — w zależności od tego, którą definicję góry przyjmiemy.
 5. Ponad 1000 szczytów przekracza 1650 m n.p.m., podczas gdy współczynnik wybitności szczytów wynosi co najmniej 50 m.

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad