Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
A person paddling in scenic surroundings in the Nærøyfjord A person paddling in scenic surroundings in the Nærøyfjord
The Nærøyfjord.
Photo: Tomasz Furmanek
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Idealne odbicie przeszłości

Wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO fiordy są symbolami piękna tradycyjnej Norwegii. To miejsca, w których czas płynie w swoim własnym tempie.

W Norwegii jest w sumie ponad tysiąc fiordów, ale te najbardziej reprezentatywne, które można obejrzeć na kartkach pocztowych, jak np. Nærøyfjord, Sognefjord, Lysefjord i Geirangerfjord, znajdują się na zachodnim wybrzeżu.

Przypominają one spokojne błękitne jeziora, ale nie dajcie się zwieść — woda w nich jest słona, ponieważ fiordy to nic innego jak przedłużone „ramiona” morza, sięgające głęboko wewnątrz lądu, z majestatycznymi klifami górującymi nad nimi z obu stron. Ze stromych, niemal pionowych zboczy górskich spływają piękne, czasem masywne, tańczące wodospady, biorące swój początek z lodowców wysoko ponad naszymi głowami.

Chociaż fiordy są często ściśle między sobą powiązane: z jednego możesz łatwo przepłynąć do kolejnego albo wrócić na otwarte morze, możesz mieć wrażenie, że znajdujesz się w zupełnie odrębnym, odizolowanym świecie.

Aby pojąć dlaczego, spośród wszystkich atrakcji Norwegii, to fiordy są prawdopodobnie najważniejszym symbolem tego kraju, należy zrozumieć co tak naprawdę reprezentują.

Przede wszystkim fiordy oraz otaczające je tereny przywołują krajobrazy Norwegii z przeszłości: z czasów, kiedy ludzie na bardzo trudnym stromym i skalistym otoczeniu prowadzili gospodarstwa (w niektórych miejscach nadal to kontynuują); czasy, kiedy można było zbierać owoce rozkwitające na drzewach, a głowa owcy była uważana za przysmak (nadal jest).

Podczas gdy krajobrazy mogą wydawać się nieokiełznane i dzikie, w rzeczywistości fiordy są dość łatwe do zwiedzania, nieważne czy na własną rękę, czy podczas wycieczek zorganizowanych. Wokół fiordów rozsiane są małe wioski, a ponad nimi znajduje się mnóstwo tras przeznaczonych do spacerów po lodowcach i wspinaczek górskich.

Geiranger
Skageflå
Per Eide / Visitnorway.com
Folgefonna
Folgefonni
Reisemål Hardanger Fjord / Désiré Weststrate
Åndalsnes
Åndalsnes
Mattias Fredriksson Photography AB / Visitnorway.com
Hardanger
Hardangerfjord
CH / Visitnorway.com
Ad

Pięć faktów na temat fiordów

1. Norweskie fiordy, których przykładami są Geirangerfjord i Nærøyfjord, zostały wpisane na prestiżową Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

2. Fiordy są często opisywane jako „dzieło sztuki matki natury”, uformowane podczas procesu wycofywania się lodowców i zalania przez wodę morską dolin w kształcie litery „U”.

3. Gudvangen i Geiranger, dwie najbardziej wysunięte w głąb fiordów Nærøyfjord i Geirangerfjord, należą do najpopularniejszych portów dla statków wycieczkowych w Skandynawii.

4. Efekt Coriolisa w okolicach fiordów norweskich panuje łagodny klimat i właściwie nie są pokryte lodem. Pływają tu foki, morświny i różne gatunki ryb, a po niebie ponad fiordami szybują orły i inne ptaki.

5. Fiordy są często bardzo głębokie — w tej kategorii przoduje Sognefjord, którego głębokość sięga 1308 m p.p.m. Znaczna głębokość umożliwia nawigowanie dużym statkom, co z kolei pozwala turystom zachwycać się pięknem fiordów z bliska.

Poznaj najbardziej znane norweskie fiordy

Click to activate

Część światowego dziedzictwa

Fiordy Norwegii Zachodniej, których przykładami są Geirangerfjord i Nærøyfjord, zostały w 2005 r. wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Organizacja UNESCO tak pisze o fiordach: „Ich wyjątkowe naturalne piękno pochodzi z wąskich ścian o stromych zboczach, zbudowanych ze skał krystalicznych wyrastających aż do 1400 m ponad powierzchnię Morza Norweskiego i zanurzeniu sięgającemu do 500 m p.p.m. Po ścianach fiordów spływają liczne wodospady, a swobodnie płynące rzeki przecinają lasy liściaste i iglaste, by dotrzeć do jezior polodowcowych, lodowców i skalistych szczytów górskich”.

W 2006 r. panel ekspercki powołany przez National Geographic stworzył ranking najpopularniejszych miejsc światowego dziedzictwa i nagrodził je. Fiordy norweskie zajęły pierwsze miejsce, plasując się w rankingu przed miejscami, takimi jak: Galapagos, piramidy w Egipcie, Wielki Kanion, Angkor Wat i Machu Picchu.

To wydaje się potwierdzać tezę, że Norwegowie otaczają swoje najpiękniejsze miejsca szczególną troską w porównaniu do reszty świata. Takie postępowanie stanowi przykład, na którym inne kraje powinny się wzorować — mówi Jonathan B. Tourtellot, dyrektor Centrum zrównoważonych kierunków turystycznych (Center for Sustainable Destinations) ze Stowarzyszenia National Geographic.

Wyprawy kajakowe i wycieczki po fiordach: dwie zupełnie inne formy ich odkrywania

Znajdź więcej ofert wycieczek i zobacz norweskie fiordy

Nie czekaj, zanim będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad