Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Fiordy

Idealne odbicie przeszłości
Wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO fiordy są symbolami piękna tradycyjnej Norwegii. To miejsca, w których czas płynie w swoim własnym tempie.
A person paddling in the Nærøyfjord
Kayaking in the Nærøyfjord.
Photo: Øyvind Heen / Visitnorway.com

W Norwegii jest w sumie ponad tysiąc fiordów, ale te najbardziej ikoniczne, które można obejrzeć na kartkach pocztowych, jak np. Nærøyfjord, Sognefjord, Lysefjord i Geirangerfjord, znajdują się w krainie Fiordów Norwegii.

Fiordy przypominają spokojne błękitne jeziora, ale nie dajcie się zwieść — woda w nich jest słona, ponieważ fiordy to nic innego jak przedłużone „ramiona” morza. Sięgają one głęboko wewnątrz lądu, kontrastując z majestatycznymi klifami górującymi nad nimi po obu stronach

Fiordy są często ze sobą połączone i z łatwością możesz przepłynąć z jednego do kolejnego lub wrócić na otwarte morze. Podróż po fiordach sprawia jednak, że czujesz jakbyś znajdował się w zupełnie odrębnym, odizolowanym świecie.

Aby pojąć dlaczego, spośród wszystkich atrakcji Norwegii, to fiordy są prawdopodobnie najważniejszym symbolem tego kraju, należy zrozumieć co tak naprawdę reprezentują.

Fiordy oraz otaczające je tereny przywołują przede wszystkim obraz Norwegii z przeszłości. To wizja czasów, kiedy ludzie na bardzo trudnym stromym i skalistym terenie prowadzili gospodarstwa (w niektórych miejscach nadal to kontynuują). Czasów, w których można było zbierać owoce z rozkwitających drzew, a głowa owcy była uważana za przysmak (nadal jest).

Podczas gdy krajobrazy mogą wydawać się nieokiełznane i dzikie, w rzeczywistości fiordy są dość łatwe do zwiedzania, nieważne czy na własną rękę, czy podczas wycieczek zorganizowanych z przewodnikiem. Wokół fiordów rozsiane są małe wioski, a ponad nimi znajduje się mnóstwo tras przeznaczonych do spacerów po lodowcach i wspinaczek górskich.

Jak spędzić czas pośród norweskich fiordów?

Krajobraz fiordów to idealne miejsce do łączenia różnych aktywności, bez względu na to, czy chcesz jedynie odpocząć, rozkoszując się ciszą i spokojem tego miejsca, czy potrzebujesz odpowiedniej dawki adrenaliny.

Możesz rozpocząć swoją przygodę od relaksacyjnych spacerów i wycieczek po tutejszych miasteczkach i wioskach. Dostępna jest także oferta zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem, podczas której odwiedzisz punkty widokowe oraz fiordy, góry i wodospady.

Nieco bardziej wymagające są wycieczki po stromych zboczach, ale widok jaki zastaniesz na szczycie z pewnością zrekompensuje cały ten wysiłek. Inne dostępne aktywności to spływy kajakowe, SUP (deska do pływania na stojąco), rafting, wycieczki na lodowce, wspinaczka skałkowa oraz wspinaczki via ferrata (po tzw. żelaznej drodze, z wykorzystaniem stalowej liny asekuracyjnej). Na miejscu można także skorzystać ze zorganizowanych wycieczek wędkarskich, podczas których można złowić swoją wymarzoną rybę na morzu, w fiordzie, rzece lub jeziorze. 

Miłośnicy historii również znajdą tutaj coś dla siebie, pozostałości po starych budynkach, muzeum sztuki i folkloru, skanseny, czy pozostałości po wikingach. Takie miejsca jak Bryggen w Bergen, kościół klepkowy Urnes, fiordy w Nærøyfjord i Geirangerfjord oraz okolice znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W okolicy znajduje się także kilka parków narodowych z wyznaczonymi szlakami, samoobsługowymi domkami, dzikimi zwierzętami, jeziorami, rzekami, lodowcami oraz ośrodkami dla turystów.

Część światowego dziedzictwa

Fiordy Norwegii Zachodniej, których przykładami są Geirangerfjord i Nærøyfjord, zostały w 2005 r. wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Organizacja UNESCO tak pisze o fiordach: „Ich wyjątkowe naturalne piękno pochodzi z wąskich ścian o stromych zboczach. Zbudowane są ze skał krystalicznych wyrastających aż do 1400 metrów ponad powierzchnię Morza Norweskiego i zanurzeniu sięgającemu do 500 m p.p.m. Po ścianach fiordów spływają liczne wodospady, a swobodnie płynące rzeki przecinają lasy liściaste i iglaste, by dotrzeć do jezior polodowcowych, lodowców i skalistych szczytów górskich”.

W 2006 r. panel ekspercki powołany przez National Geographic stworzył ranking najpopularniejszych miejsc światowego dziedzictwa i nagrodził je. Norweskie fiordy zajęły pierwsze miejsce, plasując się w rankingu przed miejscami, takimi jak: Galapagos, piramidy w Egipcie, Wielki Kanion, Angkor Wat i Machu Picchu.

To wydaje się potwierdzać tezę, że Norwegowie otaczają swoje najpiękniejsze miejsca szczególną troską w porównaniu do reszty świata. Takie postępowanie stanowi przykład, na którym inne kraje powinny się wzorować — mówi Jonathan B. Tourtellot, dyrektor Centrum zrównoważonych kierunków turystycznych (Center for Sustainable Destinations) ze Stowarzyszenia National Geographic.

Nie jesteś pewien, które fiordy zobaczyć jako pierwsze?

Nie zaskakuje fakt, że turyści z całego świata borykają się z problemem wyboru fiordu, który chcą zobaczyć. W całej Norwegii jest ich ponad tysiąc. Sprawdź, jak rozróżniać najbardziej popularne fiordy i wybierz te, które można zwiedzić w proponowanych przez nas wycieczkach.

Pięć faktów na temat fiordów

1. Norweskie fiordy, których przykładami są Geirangerfjord i Nærøyfjord, zostały wpisane na prestiżową Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

2. Fiordy są często opisywane jako „dzieło sztuki matki natury”, uformowane podczas procesu wycofywania się lodowców i zalania przez wodę morską dolin w kształcie litery „U”.

3. Gudvangen i Geiranger, to dwie wioski najbardziej wysunięte w głąb fiordów Nærøyfjord i Geirangerfjord, należą do najpopularniejszych portów dla statków wycieczkowych w Skandynawii.

4. Dzięki ciepłemu Prądowi Zatokowemu oraz prądom powietrznym spowodowanym efektem Coriolisa, w okolicach fiordów norweskich panuje łagodny klimat i właściwie nie są one pokryte lodem. Pływają tu foki, morświny i różne gatunki ryb, a po niebie ponad fiordami szybują orły i inne ptaki.

5. Fiordy są często bardzo głębokie — w tej kategorii przoduje Sognefjord, którego głębokość sięga 1308 m p.p.m. Znaczna głębokość umożliwia nawigowanie dużym statkom, co z kolei pozwala turystom zachwycać się pięknem fiordów z bliska.

Fiordy w obiektywie podróżnych

Skorzystaj z wyjątkowych ofert

Oto nasz wybór zaufanych firm, które dokładają wszelkich starań, byś był zadowolony na każdym etapie podróży.

Znajdź więcej aktywności wśród norweskich fiordów

Nie czekaj, aż będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje. Użyj naszego filtra i odnajdź oferty, które mogą Cię zainteresować.

×
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry