Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Slettnes, Nordkyn Slettnes, Nordkyn
Credits
Slettnes, Nordkyn.
Photo: Christoffer Robin Jensen
Campaign
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Dzień, który nigdy się nie kończy

Polarne Słońce wypełnia niebo i Ziemię czerwono-żółtym światłem, niczym trwający nieco dłużej wschód i zachód Słońca jednocześnie.

Od wieków mieszkańców archipelagów Lofoten i Vesterålen oraz hodowców reniferów Sami z dalekiej Północy fascynowało wszystko, co działo się przy świetle polarnego Słońca.

To zjawisko wywarło duży wpływ na co najmniej kilku artystach i pisarzach norweskich. Poniższy fragment pochodzi z wydanej w 1984 r. powieści „Pan” autorstwa Knuta Hamsuna: „Znowu nadchodziła noc, Słońce właśnie zanurkowało i znowu wstało, czerwone, odświeżone, tak jakby tam na dole napajało się nową energią. Nikt nie uwierzyłby jak dziwnie czułem się podczas tych nocy”...

Ziemia obraca się z osią nachyloną w kierunku Słońca, a podczas miesięcy letnich ku naszej gwieździe skierowany jest biegun północny. Dlatego właśnie nad kołem podbiegunowym Słońce nie zachodzi przez kilka tygodni.

Odwiedzając te okolice masz okazję osobiście doświadczyć magii tego niezwykłego zjawiska: wielorybie safari, czy wędrówka wśród dzikiej przyrody nabiera nowego wymiaru podczas jasnych letnich nocy, kiedy to, mówiąc zupełnie dosłownie, możesz zobaczyć tutejszą faunę i florę w innym świetle.

Jeśli nie przerażają Cię czasem chłodne letnie noce na północy, możesz skorzystać z kąpieli morskiej w czasie dnia polarnego lub rozbić namiot w dzikiej głuszy i nie kłaść się spać, skoro nadal nie zapada zmrok. W ciągu tych tygodniu wiele atrakcji jest otwartych także w nocy, możesz więc wybrać się na rower, powiosłować po wodach rzecznych lub popływać kajakiem po morzu. Możesz też zagrać partyjkę golfa lub po prostu zaszyć się w jakimś cichym zakątku z wędką.

Na arktycznych wyspach Svalbard Słońce nie zachodzi od kwietnia do późnego sierpnia. Podczas trwania dnia polarnego możesz tutaj przejść się po lodowcu albo podziwiać czerwonawe niebo w czasie przejażdżki psim zaprzęgiem, czerpiąc jak najwięcej z unikalnego klimatu i wyjątkowej natury okolic bieguna północnego.

Kayaking in Lofoten
Lofoty
Kristin Folsland Olsen / www.nordnorge.com / Vestvågøy
Fjellheisen Fløya, Tromsø
Tromsø
Knut Hansvold / www.nordnorge.com / Tromsø
Ferry Midnight, Salten, Bodø
Salten, Bodø
Tommy Andreassen / www.nordnorge.com / Bodø
The North Cape
Przylądek Północny
Bjarne Riesto - Visitnorway.com  
Ad

W poszukiwaniu blasku polarnego Słońca

76 dni polarnego Słońca w okresie między majem a lipcem wita wszystkich podróżników Norwegii Północnej. Im dalej na północ się udasz, tym dłuższy będzie Twój dzień polarny.

Im dalej wybierzesz się na północ, tym jaśniej i dłużej nad Twoją głową świecić będzie Słońce. W okresie letnim nad kołem podbiegunowym Słońce świeci przez całą dobę, dając Ci więcej czasu na cieszenie się wszystkimi atrakcjami oraz wyjątkowymi odkryciami. Planując swoją przygodę na kole podbiegunowym pamiętaj, że północna Norwegia jest podzielona na pięć głównych regionów:

Region pierwszy: Wysunięty najbardziej na południe Helgeland to obszar położony w większości poniżej koła podbiegunowego, którego tereny w głębi lądu porośnięte są gęstymi lasami. Jest tu również dużo wysp oraz szkierów. Niektóre z nich posiadają imponujące łańcuchy górskie których przykładem może być Okstindan niedaleko miasta Mo i Rana z najwyższym szczytem Oksskolten sięgającym 1915 metrów nad poziomem morza.

Region drugi: Tuż za granicą koła podbiegunowego znajduje się region Salten, którego dumą są szczyty takie jak Børvasstindan na południe od miasta portowego Bodø, Suliskongen nieopodal miasta Fauske (którego wierzchołek znajduje się na wysokości 1907 metrów co czyni go najwyższym szczytem na północ od koła podbiegunowego), a także góry Steigartindan oraz falliczne Hamarøytinden.

Region trzeci: Podróżując dalej na północ dotrzesz do Lofotów. Ten region zachwyci Cię swoim naturalnym pięknem charakteryzującym się skalistymi szczytami oraz przybrzeżnymi równinami. Wyspy Vesterålen to idealne miejsce na doświadczenie piękna blasku promieni Słońca polarnego ze względu na bardzo zróżnicowany i miejscami dramatyczny krajobraz.

Region czwarty: Twoim czwartym kamieniem milowym jest powiat Troms, którego sosnowo-brzozowe lasy przecinają się ze śródlądowymi szlakami wodnymi, fiordami oraz wyżynami wzdłuż rzek Målselva i Reisaelva. Znajdziesz tutaj także duże wyspy takie jak Kvaløya oraz Ringvassøya. Najwyższe góry w tym regionie to skaliste Alpy Lyngen (1833 metry) położone w tym samym regionie co dwa najbardziej ikoniczne norweskie wodospady. Pierwszy z nich i bez wątpienia najpiękniejszy wodospad w północnej Norwegii to Mollisfossen (269 metrów), drugim jest Målselvfossen, często nazywany Norweskim wodospadem narodowym.

Region piąty: Najdalej wysuniętym na północ jest powiat Finnmark. Region ten słynie z kontrastu pomiędzy fiordami i lodowcami na dalekim południowym zachodzie oraz wielkimi wyspami takimi jak Sørøya i Seiland na północno zachodnim wybrzeżu. Jeżeli szukasz wyjątkowego miejsca do podziwiania polarnego Słońca najlepszy będzie Przylądek Północny.

Przybliżona data rozpoczęcia i zakończenia dnia polarnego:
Gdzie Kiedy
Koło podbiegunowe 12 Czerwca - 1 Lipca
Bodø 4 Czerwca - 8 Lipca
Svolvær 28 Maja - 14 Lipca
Harstad 25 Maja - 18 Lipca
Bardufoss 23 Maja - 19 Lipca
Andendes 22 Maja - 21 Lipca
Tromsø 20 Maja - 22 Lipca
Bossekopp 19 Maja - 24 Lipca
Vardø 17 Maja - 26 Lipca
Hammerfest 16 Maja - 27 Lipca
Berlevåg 15 Maja - 28 Lipca
The North Cape    14 Maja - 29 Lipca
Longyearbyen 20 Kwietnia - 22 Sierpnia

 

 


Pięć wskazówek, jak uchwycić to fenomenalne zjawisko na zdjęciu

Wielu turystów doświadczających zjawiska dnia polarnego najlepiej zapamiętuje złotą poświatę. Podkreśla ona kolory i wydłuża cienie, co zostawia duże pole do popisu fotografii dramatycznej i ekspresywnej.

Wskazówka nr 1: Kolory w polarnym słońcu wyglądają na żywsze, dlatego dobrym pomysłem jest postawienie na prostotę zdjęć i skupienie się na dwóch lub trzech kolorach, aby uniknąć pomyłek przy interpretacji fotografii.

Wskazówka nr 2: Obrazy pierwszoplanowe mogą zostać użyte jako ramki dla obiektów znajdujących się w polu środkowym i w tle zdjęcia, co pomoże stworzyć wrażenie trójwymiarowości.

Wskazówka nr 3: Aby jak najlepiej oddać wpływ jasnego nieba na krajobraz, zwróć uwagę na kompozycję swojego zdjęcia. Spoglądając w wizjer, utrzymuj linię horyzontu w znacznej odległości od dołu zdjęcia, pomoże to w odpowiednim wyeksponowaniu fotografowanych obiektów.

Wskazówka nr 4: Zapisz się na sześciodniowy kurs fotografii i wycieczkę po wyspach Lofoten ze śniadaniem i obiadokolacją, oferowane przez biuro podróży Tatra z Wielkiej Brytanii.

Wskazówka nr 5: Będąc w Alpach Lyngen, zastanów się nad wzięciem udziału w jednym z oferowanych przez dom noclegowy Lyngen Lodge kursów fotografowania Słońca.


Zapoznaj się z poniższymi ofertami aktywności podczas dnia polarnego

Zobacz sam


Rozpocznij planowanie już teraz

Wiele aktywności w Norwegii Północnej najlepiej wykonywać w ciągu dnia. Na szczęście dzień polarny nigdy się nie kończy.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad