Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Slettnes, Nordkyn Slettnes, Nordkyn
Credits
Slettnes, Nordkyn.
Photo: Christoffer Robin Jensen
Campaign
Partner

Dzień, który nigdy się nie kończy

Polarne Słońce wypełnia niebo i Ziemię czerwono-żółtym światłem, niczym trwający nieco dłużej wschód i zachód Słońca jednocześnie.

Od wieków mieszkańców archipelagów Lofoten i Vesterålen oraz hodowców reniferów Sami z dalekiej Północy fascynowało wszystko, co działo się przy świetle polarnego Słońca.

To zjawisko wywarło duży wpływ na co najmniej kilku artystach i pisarzach norweskich. Poniższy fragment pochodzi z wydanej w 1984 r. powieści „Pan” autorstwa Knuta Hamsuna: „Znowu nadchodziła noc, Słońce właśnie zanurkowało i znowu wstało, czerwone, odświeżone, tak jakby tam na dole napajało się nową energią. Nikt nie uwierzyłby jak dziwnie czułem się podczas tych nocy”...

Ziemia obraca się z osią nachyloną w kierunku Słońca, a podczas miesięcy letnich ku naszej gwieździe skierowany jest biegun północny. Dlatego właśnie nad kołem podbiegunowym Słońce nie zachodzi przez kilka tygodni.

Odwiedzając te okolice masz okazję osobiście doświadczyć magii tego niezwykłego zjawiska: wielorybie safari, czy wędrówka wśród dzikiej przyrody nabiera nowego wymiaru podczas jasnych letnich nocy, kiedy to, mówiąc zupełnie dosłownie, możesz zobaczyć tutejszą faunę i florę w innym świetle.

Jeśli nie przerażają Cię czasem chłodne letnie noce na północy, możesz skorzystać z kąpieli morskiej w czasie dnia polarnego lub rozbić namiot w dzikiej głuszy i nie kłaść się spać, skoro nadal nie zapada zmrok. W ciągu tych tygodniu wiele atrakcji jest otwartych także w nocy, możesz więc wybrać się na rower, powiosłować po wodach rzecznych lub popływać kajakiem po morzu. Możesz też zagrać partyjkę golfa lub po prostu zaszyć się w jakimś cichym zakątku z wędką.

Na arktycznych wyspach Svalbard Słońce nie zachodzi od kwietnia do późnego sierpnia. Podczas trwania dnia polarnego możesz tutaj przejść się po lodowcu albo podziwiać czerwonawe niebo w czasie przejażdżki psim zaprzęgiem, czerpiąc jak najwięcej z unikalnego klimatu i wyjątkowej natury okolic bieguna północnego.

Kayaking in Lofoten
Lofoty
Kristin Folsland Olsen / www.nordnorge.com / Vestvågøy
Fjellheisen Fløya, Tromsø
Tromsø
Knut Hansvold / www.nordnorge.com / Tromsø
Ferry Midnight, Salten, Bodø
Salten, Bodø
Tommy Andreassen / www.nordnorge.com / Bodø
The North Cape
Przylądek Północny
Bjarne Riesto - Visitnorway.com  
Ad

Pięć wskazówek, jak uchwycić to fenomenalne zjawisko na zdjęciu

Wielu turystów doświadczających zjawiska dnia polarnego najlepiej zapamiętuje złotą poświatę. Podkreśla ona kolory i wydłuża cienie, co zostawia duże pole do popisu fotografii dramatycznej i ekspresywnej.

Wskazówka nr 1: Kolory w polarnym słońcu wyglądają na żywsze, dlatego dobrym pomysłem jest postawienie na prostotę zdjęć i skupienie się na dwóch lub trzech kolorach, aby uniknąć pomyłek przy interpretacji fotografii.

Wskazówka nr 2: Obrazy pierwszoplanowe mogą zostać użyte jako ramki dla obiektów znajdujących się w polu środkowym i w tle zdjęcia, co pomoże stworzyć wrażenie trójwymiarowości.

Wskazówka nr 3: Aby jak najlepiej oddać wpływ jasnego nieba na krajobraz, zwróć uwagę na kompozycję swojego zdjęcia. Spoglądając w wizjer, utrzymuj linię horyzontu w znacznej odległości od dołu zdjęcia, pomoże to w odpowiednim wyeksponowaniu fotografowanych obiektów.

Wskazówka nr 4: Zapisz się na sześciodniowy kurs fotografii i wycieczkę po wyspach Lofoten ze śniadaniem i obiadokolacją, oferowane przez biuro podróży Tatra z Wielkiej Brytanii.

Wskazówka nr 5: Będąc w Alpach Lyngen, zastanów się nad wzięciem udziału w jednym z oferowanych przez dom noclegowy Lyngen Lodge kursów fotografowania Słońca.

Zapoznaj się z poniższymi ofertami aktywności podczas dnia polarnego

Zobacz sam

Rozpocznij planowanie już teraz

Wiele aktywności w Norwegii Północnej najlepiej wykonywać w ciągu dnia. Na szczęście dzień polarny nigdy się nie kończy.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad