Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Dzień polarny

Gdzie słońce nigdy nie zachodzi
Polarne Słońce wypełnia niebo i Ziemię czerwono-żółtym światłem, niczym trwający nieco dłużej wschód i zachód Słońca jednocześnie.
Lighthouse at Slettnes in the midnight sun
Slettnes, Nordkyn.
Photo: Christoffer Robin Jensen

Od wieków mieszkańców archipelagów Lofoten i Vesterålen oraz hodowców reniferów Sami z dalekiej Północy fascynowało wszystko, co działo się przy świetle polarnego Słońca.

To zjawisko wywarło duży wpływ na wielu norweskich artystach i pisarzach. Ten oto fragment pochodzi z wydanej w 1984 roku powieści „Pan” autorstwa Knuta Hamsuna. „Znowu nadchodziła noc, słońce właśnie zanurkowało i znowu wstało, czerwone, odświeżone, tak jakby tam na dole napajało się nową energią. Nikt nie uwierzyłby jak dziwnie czułem się podczas tych nocy...”.

Lofoten
Lofoten.
Photo: Jørn Allan Pedersen / Visitnorway.com

Odwiedzając obszar koła podbiegunowego masz okazję osobiście doświadczyć magii tego niezwykłego zjawiska: wielorybie safari, czy wędrówka wśród dzikiej przyrody nabiera nowego wymiaru podczas jasnych letnich nocy, kiedy to, mówiąc zupełnie dosłownie, możesz zobaczyć tutejszą faunę i florę w innym świetle.

Jeśli nie przerażają Cię chłodne letnie noce na północy, możesz skorzystać z kąpieli morskiej w czasie dnia polarnego. Możesz również rozbić namiot w dzikiej głuszy i nie kłaść się spać, skoro nadal nie zapada zmrok. W ciągu tych tygodniu wiele atrakcji jest otwartych także w nocy, warto więc wybrać się na rower, powiosłować po wodach rzecznych lub popływać kajakiem po morzu. Możesz też zagrać partyjkę golfa lub po prostu zaszyć się w jakimś cichym zakątku z wędką.

Na arktycznych wyspach Svalbard Słońce nie zachodzi od kwietnia do późnego sierpnia. Wykorzystaj dzień polarny i przejdź się po lodowcu lub podziwiaj czerwone niebo w czasie przejażdżki psim zaprzęgiem. Czerp jak najwięcej z unikalnego klimatu i wyjątkowej natury okolic bieguna północnego.

Gdzie występuje dzień polarny?

76 dni polarnego Słońca w okresie między majem a lipcem wita wszystkich podróżników Norwegii Północnej. Im dalej na północ się udasz, tym dłuższy będzie Twój dzień polarny.

W okresie letnim nad kołem podbiegunowym Słońce świeci przez całą dobę, dając Ci więcej czasu na cieszenie się wszystkimi atrakcjami oraz wyjątkowymi odkryciami. Planując swoją przygodę na kole podbiegunowym pamiętaj, że północna Norwegia jest podzielona na pięć głównych regionów:

Region pierwszy: Wysunięty najbardziej na południe Helgeland to obszar położony w większości poniżej koła podbiegunowego, którego tereny w głębi lądu porośnięte są gęstymi lasami. Jest tu również dużo wysp oraz szkierów. Niektóre z nich posiadają imponujące łańcuchy górskie, których przykładem może być Okstindan niedaleko miasta Mo i Rana z najwyższym szczytem Oksskolten, sięgającym 1915 metrów nad poziomem morza.

Region drugi: Tuż za granicą koła podbiegunowego znajduje się region Salten. Jego dumą są szczyty, takie jak Børvasstindan na południe od miasta portowego Bodø, góry Steigartindan oraz falliczne Hamarøytinden, a także Suliskongen nieopodal miasta Fauske. Wierzchołek ostatniego z nich znajduje się na wysokości 1907 metrów, co czyni go najwyższym szczytem na północ od koła podbiegunowego.

Region trzeci: Podróżując dalej na północ dotrzesz do Lofotów. Ten region zachwyci Cię swoim naturalnym pięknem, charakteryzującym się skalistymi szczytami oraz przybrzeżnymi równinami. Wyspy Vesterålen to idealne miejsce na doświadczenie piękna blasku promieni Słońca polarnego ze względu na bardzo zróżnicowany i miejscami dramatyczny krajobraz.

Region czwarty: Twoim czwartym kamieniem milowym jest powiat Troms, którego sosnowo-brzozowe lasy przecinają się ze śródlądowymi szlakami wodnymi, fiordami oraz wyżynami wzdłuż rzek Målselva i Reisaelva. Znajdziesz tutaj także duże wyspy, takie jak Kvaløya oraz Ringvassøya. Najwyższe góry w tym regionie to skaliste Alpy Lyngen (1833 metrów) położone w tym samym regionie, co dwa najbardziej ikoniczne norweskie wodospady. Pierwszy z nich i bez wątpienia najpiękniejszy wodospad w północnej Norwegii to Mollisfossen (269 metrów), drugim jest Målselvfossen, często nazywany Norweskim wodospadem narodowym.

Region piąty: Najdalej wysuniętym na północ jest powiat Finnmark. Region ten słynie z kontrastu pomiędzy fiordami i lodowcami na dalekim południowym zachodzie oraz wielkimi wyspami takimi jak Sørøya i Seiland na północno-zachodnim wybrzeżu. Jeżeli szukasz wyjątkowego miejsca do podziwiania polarnego Słońca, najlepszy będzie Przylądek Północny.

The North Cape
The North Cape.
Photo: Dagny Margrete Øren / nordnorge.com

Trzy wskazówki, jak uchwycić to fenomenalne zjawisko na zdjęciu

Wielu turystów doświadczających zjawiska dnia polarnego najlepiej zapamiętuje złotą poświatę. Podkreśla ona kolory i wydłuża cienie, co zostawia duże pole do popisu fotografii dramatycznej i ekspresywnej.

Wskazówka numer 1: Kolory w polarnym słońcu wyglądają na żywsze, dlatego dobrym pomysłem jest postawienie na prostotę zdjęć i skupienie się na dwóch lub trzech kolorach. Unikniesz w ten sposób nieodpowiedniej interpretacji fotografii.

Wskazówka numer 2: Obrazy pierwszoplanowe mogą zostać użyte jako ramki dla obiektów znajdujących się w polu środkowym i w tle zdjęcia, co pomoże stworzyć wrażenie trójwymiarowości.

Wskazówka numer 3: Aby jak najlepiej oddać wpływ jasnego nieba na krajobraz, zwróć uwagę na kompozycję swojego zdjęcia. Spoglądając w wizjer, utrzymuj linię horyzontu w znacznej odległości od dołu zdjęcia, pomoże to w odpowiednim wyeksponowaniu fotografowanych obiektów.

Dzień polarny w obiektywie podróżnych

Znajdź letnie aktywności

Wiele aktywności w Norwegii Północnej najlepiej wykonywać w ciągu dnia. Na szczęście dzień polarny nigdy się nie kończy.

×
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry