Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Vesterålen Vesterålen
Vesterålen.
Photo: Marten Bril / www.visitvesteralen.com / Andøy, Bø, Hadsel, Lødingen, Sortland, Øksnes
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Wybierz się na łono natury

Safari wśród dzikiej przyrody zapewni Ci możliwość spotkania oko w oko z niezliczonymi stworzeniami w ich naturalnym środowisku. Przyłącz się do wyprawy safari i zbliż się do wielorybów, krabów lub nawet włochatymi piżmowołami arktycznymi które przetrwały ostatnią epokę lodowcową.

Powtarzając za wydawnictwem Lonely Planet, Norwegia to ostatnie schronienie dla przedstawicieli niektórych z najbardziej intrygujących europejskich gatunków. Zanim wynaleziono Internet niektórzy turyści spodziewali się, że w Norwegii będą mogli zobaczyć niedźwiedzie polarne przechadzające się po ulicach — przepraszamy, takie atrakcje czekają na odwiedzających jedynie w Svalbard — podczas wycieczek na łono natury można natomiast wpaść na łosia, renifera lub bielika zwyczajnego.

Jeśli wolisz wycieczki zorganizowane, możesz przyłączyć się do wyprawy safari. Safari pozwolą Ci z bliska zobaczyć stworzenia takie jak wieloryby, włochate piżmowoły arktyczne, czy kraby królewskie, występujące w pobliżu granicy z Rosją. W Norwegii jest też kilka chronionych wysp, które warto odwiedzić, aby poobserwować ptaki, takich jak archipelag Vega w Norwegii Północnej, czy Runde na zachodzie.

Puffins at Gjesværstappan Nesting Cliffs, Nordkapp
Przylądek Północny
Asgeir Helgestad/Artic Light AS/visitnorway.com
Andøya
Andøya
Marten Bril / nordnorge.com
Dovrefjell–Sunndalsfjella
Dovre
CH / Visitnorway.com
Girl with king crab, Kirkenes
Kirkenes
Terje Rakke/Nordic Life - Visitnorway.com
Ad

Bliskie spotkanie z wielorybami

Wieloryby. Te giganty oceanu odwiedzają norweskie wybrzeże każdego roku, pokazując swoje wdzięki turystom i mieszkańcom. Najpopularniejszym miejscem w Norwegii, w którym podczas sezonu letniego można liczyć na spotkanie z wielorybem, jest wybrzeże Vesterålen.

Latem najczęściej zauważanym gatunkiem jest kaszalot, ale szczęśliwcy mogą także zaobserwować grindwale, płetwale karłowate, humbaki, delfiny i orki oceaniczne.

Przyłączając się do „wielorybiego safari”, będziesz także mieć możliwość rozkoszowania się wspaniałymi krajobrazami, wdychać ogromne ilości świeżego powietrza i podziwiać środowisko naturalne, co w połączeniu gwarantuje niezapomniane wrażenia.

Futrzane ślady przeszłości

Park Narodowy Dovrefjell jest jedynym miejscem w Norwegii i jednym z kilku miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć majestatyczne piżmowoły arktyczne. W okresie letnim od czerwca do września organizowane są piesze safari z przewodnikiem, na których goście właściwie otrzymują gwarancję spotkania z tymi kudłatymi półtonowymi bestiami.

Piżmowoły arktyczne to zwierzęta, którym udało się przetrwać ostatnią epokę lodowcową. Nie są agresywne, pod warunkiem, że nie podejdzie się zbyt blisko. Ze względu na bezpieczeństwo swoje i zwierząt, turyści powinni zachować dystans przynajmniej 200 metrów.

Piżmowoły arktyczne mogą wydawać się nieco niezdarne — ważą między 225 a 400 kg — ale potrafią poruszać się z szybkością sięgającą 60 km/godz.

Potwornie smaczna wycieczka

Przeżyj spotkanie twarzą w twarz z czerwonym krabem królewskim w Morzu Barentsa tuż za wybrzeżem Finnmark. Następnie skosztuj jego soczystego mięsa.

Jeżeli posiadasz certyfikat, uprawniający do nurkowania, będziesz mieć możliwość dołączenia do profesjonalnych nurków pod wodą. Większość gości jest jednak zadowolona widokiem wielkiego potwora z brzegu lub łodzi. Obserwowanie jak stworzenie jest wyciągane na powierzchnię, a następnie wkładane do garnka z gotującą się wodą w zupełności wystarcza. Nic dziwnego — czerwony krab królewski może osiągać nawet 2 metry długości, mierząc od lewych do prawych szczypiec, i 15 kilogramów wagi.

Posiłek, który czeka na turystów po zakończeniu safari, to prawdziwa uczta: kawałki soczystego mięsa z kraba podawane z chlebem, domowym sosem i, dla tych, którzy sobie życzą, białe wino.

Marzenie obserwatora ptaków

Tereny górskie, takie jak Dovrefjell i Rondane, Trondheimsfjord, wyspy Vega i Runde, Lierne i Børgefjell, Pasvik i Varangerfjord — to tylko kilka norweskich destynacji znanych na całym świecie jako miejsca idealne do obserwowania ptaków.

Na zachodzie można zobaczyć: nury (gaviiformes) i perkozy (podicipedformes), a także ptaki płaskodziobe (anseriformes) i siewkowce(charadriiformes).

W siedliskach górskich można spotkać gatunki takie jak: mornel (charadrius morinellus), płatkonóg szydłodzioby (phalaropus lobatus), górniczek zwyczajny (eremophila alpestris), podróżniczek (luscinia svecica), poświerka zwyczajna (calcarius lapponicus), śnieguła zwyczajna (plectrophenax nivalis), a szczęściarze mogą liczyć na ujrzenie sowy śnieżnej (bubo scandiacus).

W okręgu Finnmark można z kolei natknąć się na: birginiaka (polysticta stelleri), edredona okazałego (somateria spectabilis), nurzyka polarnego (uria lomvia) i świergotka rdzawogardłego (anthus cervinus).

Norwegia Północna zamieszkuje największa w Europie populacja bielika zwyczajnego. Z północy gatunek ten rozprzestrzenił się, zasiedlając większą część norweskich wybrzeży. Norweskie orły zostały nawet przewiezione do Szkocji, aby pomóc w odtworzeniu populacji tych majestatycznych ptaków.

Przyłącz się do brytyjskiego aktora Davida Spinxa podczas wyprawy safari „tylko dla orłów”:

Wycieczki polecane przez serwis Tripadvisor

Oferty wycieczek safari

Nie czekaj, zanim będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad