Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Fishing outside Tromsø Tromsø
Credits
Fishing outside Tromsø.
Photo: CH - visitnorway.com
Campaign
Partner
Media
Meetings
Travel Trade
Ad

Załap się na porcję ważnych informacji

Planujesz wypad na ryby do Norwegii? Pozwól zatem, aby nasz ekspert udzielił Ci kilku rad i po krótce opowiedział o najlepszych norweskich łowiskach.

Øyvind Fjeldseth jest doradcą ds. połowów morskich w Norweskim Stowarzyszeniu Myśliwych i Wędkarzy. "Norwegia ma niezwykle bogate wody", stwierdza. "Wędkarstwo słonowodne w Norwegii - z brzegu czy łodzi - to cieszący się coraz większą popularnością sport. Możesz wybrać się na ryby i łowić praktycznie z każdego miejsca. Turyści mogą skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalnych rybaków i lokalnych mieszkańców. A miasta i miasteczka często zapewniają niezbędne rzeczy, do różnego rodzaju połowów, "mówi.

Pierwsi turyści, którzy przybyli do Norwegii kilka wieków temu, przyjechali właśnie dla wędkowania. Ten klasyczny sport jest wciąż popularny ze względu na doskonałe warunki do połowów, wyjątkowo długą i zróżnicowaną linię brzegową, na której czy to początkujący czy doświadczeni wędkarze znajdą swoje ulubione łowiska.

Przyjedź do Norwegii i skorzystaj z bogactwa dzikich, surowych i dziewiczych wybrzeży tego kraju.

Øyvind Fjeldseth
Credits
Øyvind Fjeldseth.
Photo: Vegard Veberg

Credits
Øyvind Fjeldseth.
Photo: Vegard Veberg

Dlaczego warto przyjechać na ryby do Norwegii

Zimny ​​klimat Norwegii w połączeniu z ciepłymi wodami Prądu Zatokowego korzystnie wpływają na jakość norweskich wód i wysoką produkcję planktonu. Plankton, po wypłynięciu na powierzchnię, przyciąga ławice mniejszych ryb, w poszukiwaniu których szybko zjawiają się głodne drapieżniki. Fakt, że ryby rosną coraz szybciej sprzyja łowieniu rekordowych okazów.

Populacja wielu gatunków ryb rośnie. Norweskie łowiska znane są z racjonalnego zarządzania, także ze względu na rygorystyczne przepisy. Atutem Norwegii jest również korzystne działanie Prądu Zatokowego Golfsztrom.

W Norwegii ryby można łowić przez cały rok. Zima to również dobry czas na połowy, zwłaszcza w przypadku dorsza, który wtedy osiąga rekordowe rozmiary. Co roku w marcu na Lofotach organizowane są Mistrzostwa Świata w Łowieniu Dorsza.

Wypad na ryby w świetle dnia polarnego? Tak, w Norwegii jest to możliwe. Podczas przyjemnych letnich dni, gdy słońce nie zachodzi za horyzont, możesz wybrać zacząć łowić ryby od wczesnych godzin porannych.

W obecnych czasach, gdy cały świat walczy z zanieczyszczeniem wód, i nie tylko, Norwegia może pochwalić się czystymi wodami morskimi.

Fishing, Kattfjorden
Kattfjorden, Tromsø
Yngve Ask - Visitnorway.com
Lofoten
Lofoten
CH/Innovasjon Norge
Fishing at the coast of Trøndelag
Trøndelag
Robert Selfors
Fishing boat at the coast of Møre og Romsdal
Møre and Romsdal
CH - Visitnorway.com
Deep sea fishing in Southern Norway
Southern Norway
Tommy Egra (c) Visit Sørlandet AS

Najlepsze łowiska w Norwegii

Ogólnie rzecz biorąc w Norwegii można łowić praktycznie z dowolnego miejsca, wzdłuż ciągnącego się w nieskończoność norweskiego wybrzeża o długości około 25,000 kilometrów (ponad 100,000 kilometrów, jeśli doliczymy wyspy). Eksperci mają oczywiście swoje ulubione miejsca, do których należą:
 

Oslofjord

Oslofjord to niezwykle popularny wśród wędkarzy teren połowów. Słynie z bogactwa różnych gatunków i możliwości łowienia ryb dosłownie z każdego miejsca.

Tereny wokół Kristiansand

Przyjedź w okolice Kristiansand i wykorzystaj tutejsze zróżnicowane wybrzeże. Latem możesz liczyć na połowy wielu różnych gatunków ryb.

Kraina Fiordów (Fjordkysten)

Jeśli szukasz dobrych łowisk, tereny pomiędzy Bergen i Ålesund przypadną Ci do gustu. Znajdziesz tu tradycyjne wioski rybackie i wysepki, na których rybołówstwo wciąż stanowi najważniejsze źródło dochodu. Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem - lokalnym rybakiem, który pokaże Ci gdzie ryby biorą najlepiej.

Møre i Romsdal

Obszar ten oferuje dużą różnorodność gatunków ryb i wiele dogodnych miejsc na połowy z brzegu. Droga Atlantycka, będąca częścią Narodowego Szlaku Turystycznego, jest popularnym miejscem na wypad na ryby, umożliwiając jednocześnie łatwy dostęp do okolicznych wysepek.​

Trøndelag

Od wysp Hitra i Frøya na południu, przez półwysep Fosen, aż do wybrzeży Namdal i Leka na północy, tysiące wysepek i różnorodna sceneria wybrzeża Trøndelag tworzą doskonałe warunki na wypad na ryby, to raj dla wędkarzy.

Saltstraumen 

To najsilniejszy prąd morski na świecie znajdujący się zaledwie 33 kilometry od centrum miasta Bodø.

Archipelag Lofotów i Vesterålen

Główny obszar połowów ryb w Norwegii, region gdzie tradycja rybołówstwa ma bardzo długą historię. Zarówno na Lofotach jak i wyspach Vesterålen można wykupić wycieczki z profesjonalnym przewodnikiem-rybakiem oraz nocleg w tradycyjnych domkach rybackich.

Finnmark, Troms i Przylądek Północny

Okolice Finnmarku, TromsPrzylądka Północnego słyną z doskonałych warunków do połowu ryb, jednak największe okazy dorsza można tu złapać w okresie zimowym. Obszary te są oblegane przez miłośników wędkowania. Wędkarze nazywają Sørøya królestwem wielkich ryb.

Trendy w wędkarstwie

Łowienie ryb różnych gatunków

Coraz więcej wędkarzy czerpie radość z łowienia różnych gatunków ryb. Dzięki bogatym łowiskom ryb, w Norwegii jest to przyjemne i łatwe zadanie.

Łowienie ponadprzeciętnych okazów

Popularny "specimen fishing" to nic innego jak łowienie ryb powyżej ich średniej wielkości.

Łowienie z własnego domu

Wynajmij nocleg w domku rybackim (rorbu) na Lofotach lub w innym miejscu i ciesz się możliwością łowienia ryb bez wychodzenia z domu.

Surfcasting czyli łowienie ryb z plaży 

Wypożycz specjalny sprzęt do połowów z brzegu, dzięki któremu będziesz mógł złowić ryby na oddalonych od plaży wodach.

Złów i wypuść do wody

Żyj i pozwól żyć: z każdym rokiem rośnie troska o zasoby ryb i innych żyjątek wodnych. Jeśli złowiłeś rybę żywą i zdrową, i nie potrzebujesz jej na obiad wypuść ją z powrotem do wody. 

Gatunki, które się łowi

Dorsz
Dorsz jest głównym celem wędkarzy przyjeżdżających na ryby do Norwegii. Największe okazy można spotkać zimą, u wybrzeży Finnmarku i Troms. Dobre łowiska znajdują się także w Nordland i okręgu Møre i Romsdal.

Gwiazdą gatunku jest dorsz z Morza Barentsa, który przypływa do Norwegii pod koniec zimy. Połowy zaczynają się w marcu.

Flądra i inne płastugi
Występuje głównie na południu kraju, ale można go także złowić w pozostałej części wybrzeża.

Łupacz (plamiak)
Łowi się go w głębiach fiordów (okręgi Sogn i Fjordane, Møre i Romsdal) oraz środkowej części kraju (Trøndelag).

Makrela
Można ją złowić w Oslofjordzie oraz wodach Norwegii Południowej gdzie występuje rzadziej niż kiedyś. Można go złowić także w innych miejsca norweskiego wybrzeżu.

Zębacz smugowy
Występuje na zachodzie i północy kraju.

Halibut 
Sezon trwa od końca maja i przez cały czerwiec. Występuje głównie z okolicach Troms.

Czarniak
Maj i czerwiec. Złowić go można na płtytkich wodach, około 50 metrów. Występuje wzdłuż całego wybrzeża. Najlepsze łowiska są na zachodnim wybrzeżu i na północy kraju.

Okoń morski
Można go złapać w okolicy Oslofjordu oraz obszarach, na których dorsz nie jest już tak popularny.

Troć
Można go złowić w Oslofjordzie i innych miejscach w kraju.

Brosma
Występuje w Norwegii Środkowej i krainie Fiordów Norwegii. Lubi głębokie wody.

Morszczuk (lysing)
Gatunek zamieszkuje w głębokich wodach fiordu, dlatego złowienie go daje niezwykle dużo satysfakcji.

Flądra (płastuga)
Najlepiej łowić je jesienią.

Inne ryby, odwiedzające norweski wody
Niektóre gatunki ryb tylko odwiedzają norweskie wybrzeże. Szacuje się, że jest to liczba 150 gatunków. Wśród ryb przypływających do Norwegii znajdują się cefale, a rzadziej tuńczyk.

Zbliż się do natury razem z brytyjskim aktorem Davidem Spinxem

Bezpieczeństwo nad wodą

Wskazówki bezpieczeństwa

Jeśli znajdujesz się w wodzie lub nad wodą, weź pod uwagę wszystkie poniższe wytyczne:

 1. Zachowaj zasady bezpieczeństwa i pamiętaj, że planowanie zmniejsza ryzyko i umożliwia Ci swobodną zabawę bez zamartwiania się.
 2. Weź ze sobą niezbędny sprzęt, który powinien być sprawny i łatwo dostępny.
 3. Licz się z morzem i warunkami pogodowymi. Przed wypłynięciem w rejs, upewnij się, że jest bezpiecznie.
 4. Upewnij się, że znasz zasady morza i postępujesz zgodnie z nimi.
 5. Noś kamizelki ratunkowe lub inne urządzenie pomagające w utrzymaniu się na powierzchni wody.
 6. Zrezygnuj z wyjścia nad wodę, jeśli jesteś nietrzeźwy lub zmęczony. Nie steruj łodzią pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
 7. Bądź rozważny i pamiętaj, że zachowanie bezpieczeństwa, troska o środowisko i dobre samopoczucie uczestników zabawy należy do obowiązków każdego człowieka.

Kilka podstawowych zasad

Zezwolenia wędkarskie i inne licencje nie są wymagane ani w przypadku wędkowania dalekomorskiego ani łowienia z morskiego brzegu, jeśli będziesz przestrzegać kilku prostych reguł.

 • Przestrzegaj ograniczeń co do minimalnych rozmiarów ryb (patrz tabela poniżej).
 • Turyści przybywający do Norwegii z zagranicy mogą łowić wyłącznie za pomocą wędki ręcznej.
 • Poza granice kraju można wywieźć 15 kilogramów złowionych ryb lub filetów rybnych oraz jedną dużą rybę w całości. Te restrykcje nie dotyczą turystów, którzy kupują ryby bezpośrednio od rybaków komercyjnych
  i posiadają dowód takiego zakupu.
 • Podczas wędkowania musisz zachować dystans ponad 100 metrów
  od najbliższego gospodarstwa rybnego.
 • Turystom z zagranicy nie wolno sprzedawać złowionych ryb.
 • Węgorz i koleń pospolity to w Norwegii gatunki chronione.

Kodeks postępowania

Norweskie stowarzyszenie myśliwych i wędkarzy określiło zasady, których każdy łowiący w wodach norweskich mórz musi przestrzegać. Oto one:

 1. Zawsze miej na uwadze bezpieczeństwo
 2. Traktuj ryby z szacunkiem
 3. Zachowaj powściągliwość
 4. Zostaw naturę taką jak ją zastałeś
 5. Szanuj innych cieszących się przyrodą
 6. Naucz się zasad pierwszej pomocy
 7. Wróć bezpiecznie do domu
 8. Bądź dumny z siebie w roli wędkarza

Rozmiar ma znaczenie

Aby zachować populacje ryb, wprowadziliśmy system ograniczeń oparty na rozmiarach minimalnych.

Jeśli złowisz rybę o rozmiarach mniejszych niż dozwolone minimum, ostrożnie zdejmij ją z haczyka i wypuść z powrotem do morza. Jeśli ryba jest martwa lub nie ma szans na przeżycie, możesz zachować zdobycz. i przeznaczyć ją do zjedzenia.

Dowiedz się więcej na temat przepisów dotyczących wędkowania

Pobierz aplikację

Aplikacja Fritidsfiske (m.in. w angielskiej i rosyjskiej wersji językowej) dostarcza wszelkich niezbędnych informacji na temat wędkowania w Norwegii, łącznie ze wskazówkami dotyczącymi obowiązujących przepisów, dozwolonych minimalnych rozmiarów i potrzebnego sprzętu.

Pobierz w iTunes 
Pobierz w Google Play

 

Oferty wędkowania

Nie czekaj aż będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad