Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Wędkarstwo słodkowodne w Norwegii

Dobre rzeczy przydarzają się tym, którzy ich szukają
W Norwegii znajdziesz najlepsze warunki do wędkarstwa słodkowodnego oraz wędkarstwa muchowego. Rozkoszuj się szeroką gamą nieskazitelnie czystych jezior, rzek oraz strumieni.
A man fishing in a river in Skurdalen
Skurdalen, Geilo.
Photo: Emile Holba / emileholba.co.uk

Miejsca odpowiednie do wędkarstwa słodkowodnego, znajdujące się w lasach, górach oraz parkach narodowych, są rozsiane po całym kraju. W porównaniu do wielu innych europejskich krajów, Norwegia może pochwalić się wyjątkowo czystym powietrzem, wodą oraz radośnie w niej pływającymi rybami. Jeśli potrzebujesz spokoju i ciszy oraz uwielbiasz spędzać czas na świeżym powietrzu, bez problemu znajdziesz miejsce tylko dla siebie. Pamiętaj jednak, że potrzebna Ci będzie licencja wędkarska.

Entuzjaści wędkarstwa muchowego ucieszą się na wieść, że zimne norweskie jeziora przepełnione są brązowymi pstrągami, szczupakami i okoniami. Pozostałe gatunki to lipień pospolity, sieja pospolita i pstrąg arktyczny. Łowienie łososia jest tak popularne, że wymaga odrębnego podejścia (patrz poniżej). Dzięki zimnemu klimatowi, Norwegia stała się również głównym miejscem wędkarstwa podlodowego w Europie. Więc łap za wędkę i ruszaj!

Przygoda z wędkarstwem jest dobrą opcją dla tych, którzy szukają budżetowej formy wypoczynku. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest wynajęcie charakterystycznej drewnianej chaty - szczególnie jeśli podróżujesz z przyjaciółmi, ponieważ najczęściej cena liczona jest za domek, a nie za osobę. Wiele domków posiada własną kuchnię, więc nie będziecie musieli za każdym razem jeść w restauracji. Może to być świetna okazja do szlifowania umiejętności gotowania, zwłaszcza jeśli ugotujesz to, co złowiłeś.

Popularne łowiska wędkarskie w Norwegii

Gdzie znajdują się najlepsze miejsca do wędkowania słodkowodnego podczas wakacji w Norwegii? Znajdziesz tutaj kilka pewnych miejsc, od których warto zacząć.

Inne miejsca do wędkowania

Norwegia Północna jest przede wszystkim kojarzona z występowaniem dorsza, ale wiele rzek i jezior zlokalizowanych na północy kraju zamieszkuje znacznie więcej gatunków. Można tu złowić: pstrąga, pstrąga alpejskiego, szczupaka i okonia.

Łatwy dostęp do lasu otaczającego Oslo czyni stolicę Norwegii miastem innym niż wszystkie. Do lasu Oslomarka możesz dojechać tramwajem z centrum miasta w zaledwie 20 minut. W lasach dookoła Oslo jest około 500 dużych i małych jezior. Wiele z nich odznacza się dobrymi warunkami wędkarskimi, a w lesie znajdują się domki dla wędkarzy, w których możesz spędzić kilka nocy.

We Wschodniej Norwegii, kilka godzin drogi od stolicy, znajduje się rzeka Hallingdalselva, w której na odcinku około 20 kilometrów możemy spotkać liczne kaskady, wodospady i pstrągi.

Wysoko cenione łowiska to także górne części regionu Glomma, gdzie Hans van Klinken stworzył Klinkhammer — wzór znany wszystkim muszkarzom.

Region Trøndelag w Norwegii Środkowej także obfituje w jeziora, rzeki i strumienie. Guala, Orkla i Namsen to trzy powszechnie znane z połowu łososia rzeki. W tym rejonie znajduje się aż siedem parków narodowych, co gwarantuje nieskończone możliwości wędkarskie: w terenach górzystych żyją pstrągi i pstrągi alpejskie, a w zalesionych dolinach lipienie i szczupaki.

Te wszystkie miejsca to tylko początek wędkarskiej przygody — w Norwegii można znaleźć tysiące łowisk odpowiednich do zarzucenia wędki, które często są jeszcze nieodkryte przez turystów.

Blefjell
Blefjell.
Photo: Alexander Benjaminsen / Visitnorway.com

Połowy łososia w Norwegii

Brytyjscy przedstawiciele wyższej klasy, którzy zajmowali się wędkarstwem, odkryli bogactwo norweskich rzek w połowie XIX wieku. Odtąd co roku tysiące wędkarzy z różnych krajów przyjeżdża tutaj aby wziąć udział w corocznych połowach łososia.

Hodowle dzikiego łososia były niegdyś ważnym źródłem pożywienia, dziś jednak łosoś jest raczej odławiany rekreacyjnie. Konsekwencją spadku liczebności łososia, który nastąpił w ciągu ostatnich kilku dekad było wprowadzenie szeregu ograniczeń ilościowych i sezonowych. Na szczęście dla łososi coraz bardziej popularne staje się podejście „złap i wypuść”.

Sezon na łososia trwa krótko — od połowy czerwca do września, lecz jest wyjątkowo ekscytujący dla wędkarzy. Łosoś atlantycki migruje pomiędzy wodami rzek i jezior a wodami morskimi. Pierwsze lata życia spędza w wodzie słodkiej, by następnie przenieść się do morza i spędzić tam od jednej do trzech zim przed powrotem na tarło.

Łapanie łososi odbywa się podczas tych okresów migracyjnych, dlatego wiedza praktyczna ma tutaj podstawowe znaczenie — zalecamy wędkowanie w towarzystwie dobrego lokalnego przewodnika. Różnorodność dostępnych możliwości zadowoli każdego wędkarza.

Skorzystaj z wyjątkowych ofert

Oto nasz wybór zaufanych firm, które dokładają wszelkich starań, byś był zadowolony na każdym etapie podróży.

Oferty wędkarskie

Nie czekaj, aż będziesz na miejscu, aby znaleźć coś, co Cię zainteresuje. Użyj naszego filtra i odnajdź wydarzenia które mogą Cię zainteresować.

×
 • Filters
  Filter Your Search
  • Show More
  • No available filters
  • Show More
  • No available filters
  Aktywny wypoczynek
  Atrakcje
  Wędkowanie
  • Show More
  • No available filters
  Clear Filters
 • View
 • Sort By
Filter Your Search
 • Show More
 • No available filters
 • Show More
 • No available filters
Aktywny wypoczynek
Atrakcje
Wędkowanie
 • Show More
 • No available filters
Clear Filters
Back To Top
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry