Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
 • Hotele

  Nordic Choice Hotels - sieć wyjątkowych hoteli

  Trivago - sprawdź ceny

  Booking.com - zarezerwuj teraz

   

 • Przeloty i pociągi

  Widerøe - największa regionalna sieć lini lotniczych w Skandynawii

  Momondo - najtańsze loty

  NSB - Norweskie Koleje Państwowe

 • Promy i łodzie

  Hurtigruten - "Najpiękniejszy na świecie rejs morski"

 • Wynajem samochodów

  AutoEurope - zawsze wygoda wypożyczenia

   

Search
or search all of Norway
Tromsø Tromsø
Credits
Tromsø.
Photo: CH / VisitNorway.com
Campaign
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Dorsz, honor, ojczyzna

Chociaż rybołówstwo jest współcześnie w Norwegii nowoczesnym przemysłem na skalę masową, ciche wody rzeczne i dzikie wybrzeże oferują niezliczone możliwości złapania ryby w tradycyjny sposób.

Całkowita długość linii brzegowej to 101 388 km, co według National Geographic wystarczyłoby, aby opasać kulę ziemską dwa i pół raza. To nie tylko zabawna ciekawostka — tak naprawdę wody morskie od wieków stanowią podstawę egzystencji mieszkańców Norwegii.

Rybołówstwo dało początek wielu miastom i wsiom począwszy od wybrzeża Skagerrak na południu, sięgając aż do terenów na dalekiej północy, i pomimo tego, że ryby nie są już najważniejszym towarem eksportowym Norwegii — ich miejsce zajął olej — wędkarstwo jest ciągle ważne, zarówno z punktu widzenia gospodarki, jak samych Norwegów, którzy bez niego nie wyobrażają sobie życia.

„Norwegia — tam gdzie dorsz jest bogiem” — w tym żartobliwym stwierdzeniu wydrukowanym w czasopiśmie Guardian jest chyba ziarnko prawdy.

Doskonałe możliwości wędkarstwa dalekomorskiego, a także słodkowodnego czynią Norwegię wyjątkowym celem podróży wędkarzy. Szczęścia w połowach dzikiego pstrąga, lipienia, szczupaka, siei, czy pstrąga alpejskiego można spróbować w jednym z tysięcy jezior, rzek i strumieni. Dzika, potężna i zupełnie nietknięta przyroda terenów nadmorskich przyczyni się do dostarczenia

Ci niezapomnianych wrażeń. Podczas ciepłych letnich wieczorów Słońce nad kołem podbiegunowym nigdy nie chowa się za horyzont, co oznacza, że możesz wędkować do wczesnych godzin porannych wciąż ciesząc się światłem polarnego Słońca. Zimą amatorzy przygód mogą spróbować wędkarstwa podlodowego. Trzeba tylko pamiętać, aby zapytać mieszkańców, w którym miejscu lód jest wystarczająco gruby, by bezpiecznie na nim stanąć.

Cod cathing, Tromsø
Połowy dorsza Tromsø
Yngve Ask / Visit Norway
Ramfjorden
Ramfjorden
Bård Løken / www.nordnorge.com / Tromsø
Hemsedal
Hemsedal
Yngve Ask / Visit Norway
Fishing & camping, Jotunheimen
Jotunheimen
Terje Rakke/Nordic Life AS - Visitnorway.com
Ad

Słone czy słodkie?

Złap swoje marzenie...

Bezpieczeństwo nad wodą

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa nad wodą:
 1. Zachowaj zasady bezpieczeństwa i pamiętaj, że planowanie zmniejsza ryzyko i umożliwia Ci swobodną zabawę bez zamartwiania się.
 2. Weź ze sobą niezbędny sprzęt, który powinien być sprawny i łatwo dostępny.
 3. Licz się z morzem i warunkami pogodowymi. Przed wypłynięciem w rejs, upewnij się, że jest bezpiecznie.
 4. Upewnij się, że znasz zasady morza i postępujesz zgodnie z nimi.
 5. Noś kamizelki ratunkowe lub inne urządzenie pomagające w utrzymaniu się na powierzchni wody.
 6. Zrezygnuj z wyjścia nad wodę, jeśli jesteś nietrzeźwy lub zmęczony. Nie steruj łodzią pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
 7. Bądź rozważny i pamiętaj, że zachowanie bezpieczeństwa, troska o środowisko i dobre samopoczucie uczestników zabawy należy do obowiązków każdego człowieka

Lokalne potrawy w norweskim stylu

Zrównoważona konsumpcja, produkcja i spożycie żywności ekologicznej są ważnymi celami politycznymi w Norwegii i stały się także ważną częścią życia Norwegów.

Słowo "kortreist" (dosłownie "krótki wyjazd") zostało wpisane do norweskich słowników gotowania. Słowo to oznacza produkcję i zużycie większej ilości lokalnych potraw, które nie opierają się na szkodliwym dla atmosfery transporcie. Wielu lokalnych producentów łączy starożytne, norweskie tradycje z nowoczesnymi metodami naukowymi na rzecz rozwoju produktów przyjaznych środowisku.

Produkty można kupić u lokalnych farmerów lub w dużych supermarketach, które skupiają się na sprzedaży produktów lepszej jakości, pochodzących od lokalnych producentów.

Wiele Norwegów chętnie i z dumą używa do przygotowywania posiłków produkty, które sami zebrali. Latem i jesienią lasy pełne są świeżych, dzikich jagód i smacznych grzybów, a ich zebranie to doskonała forma rozrywki i relaksu na łonie natury.

Sprawdź oferty wypadów na ryby

Nie czekaj z planowaniem wycieczki, aż będziesz na miejscu.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad