Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Amodtfallene, Sjoa Amodtfallene, Sjoa
Credits
Amodtfallene, Sjoa.
Photo: Sjoa Rafting / www.sjoarafting.no
Campaign
Partner
Ad

Poskramianie rwącego nurtu

Rafting zapewni Ci możliwość bliskiego kontaktu z naturą, a przy tym mrożące krew w żyłach doświadczenia, jakich nie przeżyjesz podczas uprawiania żadnego innego sportu. Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej odważni poszukiwacze przygód powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Uwaga: zmagania z szybkimi i rwącymi nurtami norweskich rzek, przepływających przez wąskie wąwozy pośród wielkich głazów uzależniają — tutejsze rzeki znajdują się na listach najlepszych miejsc raftingowych wielu uprawiających ten sport.  Niektóre rzeki wymagają określonego poziomu ekspertyzy technicznej, podczas gdy inne są znane ze spokojniejszych prądów, dzięki czemu są bardziej przystępne dla rodzin.

Rzeka Sjoa w gminie Oppland jest najbardziej popularna, jeśli chodzi o rafting w Norwegii. Natomiast Voss w Norwegii Zachodniej jest znana jako ulubione miejsce amatorów przygód. To chyba nie przypadek, że humorystyczne motto działającego tam centrum raftingowego brzmi: „gwarantujemy mokre spodnie”. Centra oferujące możliwości uprawiania raftingu rozsiane są po całym kraju: od rzeki Mandalselva na południu Norwegii do rzeki Driva w regionie Trøndelag.

Najważniejsze dla organizatorów spływów raftingowych jest bezpieczeństwo uczestników, dlatego zawsze jest możliwość skorzystania z kasku, skafandra z pianki i kamizelki ratunkowej. Pozbądź się złudzeń — tak, podczas raftingu na pewno się zamoczysz, dlatego zaleca się zabranie ze sobą ciepłych
i suchych ubrań na przebranie.

Choć rafting to ekscytujące doświadczenie, wymaga od uczestników współpracy. Poziom trudności każdego z elementów wyprawy narzuca określone ograniczenia wiekowe i wymagania co do siły uczestników.

Zalecane jest korzystanie z usług profesjonalnego przewodnika, który zna ten sport oraz wszystkie tajemnice, które kryje dana rzeka. Nigdy nie wybieraj się sam na spływ raftingowy, jeśli nie znasz dobrze rzeki. Jeżeli natomiast już zdecydujesz się na samotną wyprawę, poproś lokalnych przewodników o pomoc w przygotowaniu i udzielenie cennych wskazówek. Częstymi przyczynami wypadków są niestety niedostateczna wiedza i brak przygotowania..

Popularne miejsca raftingowe według portalu TripAdvisor

Popularne rzeki do uprawiania raftingu

 • Driva w regionie Trøndelag
 • Sjoa w regionie Gudbrandsdalen
 • Trysilelva w regionie Hedmark
 • Ølstra w regionie Sogn og Fjordane
 • Ostedalselva w regionie Sogn og Fjordane
 • Rzeki w regionie Setesdalen
 • Rzeki w Voss (Raundalselva, Strandaelva i Vosso)
 • Mandalselva w regionie Lindesnes

Jeśli znajdujesz się w wodzie lub nad wodą, weź pod uwagę wszystkie poniższe wytyczne:

 1. Zachowaj zasady bezpieczeństwa i pamiętaj, że planowanie zmniejsza ryzyko i umożliwia Ci swobodną zabawę bez zamartwiania się.
 2. Weź ze sobą niezbędny sprzęt, który powinien być sprawny i łatwo dostępny.
 3. Licz się z morzem i warunkami pogodowymi. Przed wypłynięciem w rejs, upewnij się, że jest bezpiecznie.
 4. Upewnij się, że znasz zasady morza i postępujesz zgodnie z nimi.
 5. Noś kamizelki ratunkowe lub inne urządzenie pomagające w utrzymaniu się na powierzchni wody.
 6. Zrezygnuj z wyjścia nad wodę, jeśli jesteś nietrzeźwy lub zmęczony. Nie steruj łodzią pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
 7. Bądź rozważny i pamiętaj, że zachowanie bezpieczeństwa, troska o środowisko i dobre samopoczucie uczestników zabawy należy do obowiązków każdego człowieka.

Alarmowe numery telefonów

 • 110 — Straż pożarna
 • 112 — Policja
 • 113 — Pogotowie
 • 120 — Ratownictwo wodne
 • 22 59 13 00 — Centrum informacji toksykologicznej
 • 1412 TDD (możliwość wysłania wiadomości tekstowej dla osób niesłyszących lub niedosłyszących)

Rafting

Nie czekaj do przyjazdu — zacznij planować swoją przygodę z raftingiem już dziś.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad