Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Narciarstwo biegowe

Zostań mistrzem zjazdów po pochyłych zboczach
W górę, w dół i dookoła. W sezonie zimowym na terenie całego kraju znajdziesz wyznaczone trasy do narciarstwa biegowego.
A man cross-country skiing in sunny weather in Oppdal
Cross-country skiing in Oppdal.
Photo: Martin I. Dalen

Narciarstwo biegowe to dyscyplina zajmująca szczególne miejsce w norweskiej kulturze i historii, a także ulubiony sposób spędzania czasu w okresie zimy. Przez lata narty przestały być tylko środkiem transportu, a stały się czystą rozrywką - czasami stosowaną także jako hardcorowy rodzaj fitnessu. Maraton narciarski o nazwie Birkebeinerrennet każdego roku przyciąga dosłownie tłumy Norwegów.

Jak przystało na kraj narciarzy, Norwegia​ tradycyjnie dominowała na Mistrzostwach świata w narciarstwie oraz dyscyplinach olimpijskich, a tacy narciarze jak Bjørn Dæhli, Marit Bjørgen, Therese Johaug i Petter Northug byli (lub nadal są) jednymi z największych krajowych gwiazd sportu.

Zaawansowani narciarze przyjeżdżają do Norwegii, aby poszaleć na zboczach górskich, gdzie mają szansę na odkrycie natury niespotykanej w okresie letnim. Poszukiwacze przygód powinni jednak zapoznać się z tutejszymi warunkami pogodowymi — w norweskich górach istnieje ryzyko zejścia lawiny, szczególnie podczas opadów śniegu lub krótko po nich.

Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z narciarstwem powinni zdecydować się na łatwiejsze, wyznaczone stoki dostosowane do poziomu umiejętności użytkowników w każdym wieku i całkowicie bezpieczne. Zimą stoki te można łatwo znaleźć w wielu częściach Norwegii, nawet w regionach nadmorskich. Największe i najpopularniejsze cele podróży amatorów białego szaleństwa są zlokalizowane w Norwegii Środkowej i Wschodniej: to m.in. Holmenkollen w Oslo, Sjusjøen w regionie Hedmark i Geilo w dolinie Hallingdal.

Najlepsze miejsca do uprawiania narciarstwa biegowego

Petter Northug, gwiazda narciarstwa biegowego i laureat kilkunastu mistrzostw narciarskich. Swoją karierę rozpoczął jako mały chłopiec w okręgu Nord-Trøndelag, ale poleca także inne miejsca gdzie można pojeździć na nartach.

Krótka historia narciarstwa biegowego

Słowo „ski” (narta, jeździć na nartach) znane z języka angielskiego to tak naprawdę słowo norweskie, pochodzące od staronordyckiego „skid”, dosłownie oznaczającego długość kawałka drewna.

W latach 70. XIX wieku, Sondre Norheim z Morgedal w regionie Telemark zrewolucjonizował tę dyscyplinę, wprowadzając tzw. „narciarstwo telemarkowe”. Norheim zaczął stosować sztywne wiązania wokół pięty, co umożliwiało skręcanie i skoki bez ryzyka utraty nart. Narty jego konstrukcji były wąskie w środkowej części i stały się prototypem w późniejszej produkcji.

Norwescy polarnicy — Roald Amundsen i Fridtjof Nansen — znacznie przyczynili się do wzrostu narodowej dumy związanej z narciarstwem. Roald Amundsen to pierwszy człowiek na świecie, który zdobył biegun południowy, natomiast Nansen w 1888 r. poprowadził pierwszą na świecie wyprawę w głąb Grenlandii.

Turnieje narciarstwa biegowego są organizowane w Norwegii od lat 40. XIX wieku, a podczas pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich kraje nordyckie zdominowały innych uczestników w konkurencji dla mężczyzn.

Bezpieczeństwo w górach

Norwegia to niezwykłe miejsce z nietkniętymi ludzką ręką mitycznymi krajobrazami, górami, dolinami i fiordami do odkrywania. Zanim jednak rozpoczniesz przygodę wśród norweskiej przyrody, zapoznaj się z dziewięcioma prostymi zasadami dotyczącymi bezpiecznego postępowania w górach Norwegii.

Czytaj więcej o zasadach postępowania w górach.

Pozostaw miejsce w takim stanie, jakim chciałbyś je zastać

Norwegia to kraj obdarzony niezwykłym bogactwem naturalnym: szumiącymi wodospadami, krystalicznie czystymi fiordami, majestatycznymi górami i budzącymi podziw lodowcami. Zachowywanie piękna tych krajobrazów, społeczności etnicznych i ich stylu życia jest bardzo ważne zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

Pozostaw jak najmniej śladów w przyrodzie. Odchodząc z danego miejsca, zostaw je w takim stanie, w jakim chciałbyś je zastać – zabierz ze sobą tylko zdjęcia i wspomnienia.

Ekoturystyka w Norwegii

Znajdź więcej ofert

Nie czekaj z planowaniem wycieczki, aż będziesz na miejscu.
Użyj naszego filtra i znajdź oferty dla siebie.

×
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry