KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Narciarstwo biegowe

Zostań mistrzem jazdy na biegówkach
W górę, w dół i dookoła. W sezonie zimowym na terenie całego kraju znajdują się wyznaczone trasy do narciarstwa biegowego.
A man cross-country skiing in sunny weather in Oppdal
Cross-country skiing in Oppdal.
Photo: Martin I. Dalen

Narciarstwo biegowe to dyscyplina zajmująca szczególne miejsce w norweskiej kulturze i historii, a także ulubiony sposób spędzania czasu w okresie zimy. Przez lata narty przestały być tylko środkiem transportu, a stały się czystą rozrywką – czasami stosowaną także jako ekstremalny rodzaj fitnessu. Maraton narciarski o nazwie Birkebeinerrennet przyciąga każdego roku tłumy Norwegów.

Jak przystało na kraj narciarzy, Norwegia tradycyjnie dominowała na mistrzostwach świata w narciarstwie oraz dyscyplinach olimpijskich, a tacy narciarze jak Bjørn Dæhli, Marit Bjørgen, Therese Johaug, Petter Northug, Martin Sundby i Johannes Klæbo byli (lub nadal są) jednymi z największych krajowych gwiazd sportu.

Zaawansowani narciarze przyjeżdżają do Norwegii aby poszaleć na zboczach górskich, gdzie nieczęsto można odkryć dziewiczą naturę niespotykaną w okresie letnim. Poszukiwacze przygód powinni jednak zapoznać się z tutejszymi warunkami pogodowymi – w norweskich górach istnieje ryzyko zejścia lawiny, szczególnie podczas opadów śniegu lub bezpośrednio po nich.

Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z narciarstwem powinni zdecydować się na łatwiejsze wyznaczone stoki, dostosowane do poziomu umiejętności użytkowników w każdym wieku i tym samym całkowicie bezpieczne. Zimą stoki te można łatwo znaleźć w wielu częściach Norwegii, nawet w regionach nadmorskich. Największe i najpopularniejsze cele podróży amatorów białego szaleństwa są zlokalizowane w Norwegii Środkowej i Wschodniej, są to między innymi Holmenkollen w Oslo, Gålå, Sjusjøen w regionie Hedmark, Oppdal w regionie Trøndelag i Geilo w dolinie Hallingdal.

Krótka historia narciarstwa biegowego

Słowo „ski” (narta, jeździć na nartach) znane z języka angielskiego to tak naprawdę słowo norweskie, pochodzące od staronordyckiego „skid”, dosłownie oznaczającego długość kawałka drewna.

W latach 70. XIX wieku, Sondre Norheim z Morgedal, położonego w regionie Telemark, zrewolucjonizował tę dyscyplinę, wprowadzając tzw. „narciarstwo telemarkowe”. Norheim zaczął stosować sztywne wiązania wokół pięty, co umożliwiało skręcanie i skoki bez ryzyka utraty nart. Narty jego konstrukcji były wąskie w środkowej części i stały się prototypem w późniejszej produkcji tego sprzętu.

Norwescy polarnicy – Roald Amundsen i Fridtjof Nansen – znacznie przyczynili się do rozbudzenia narodowej dumy związanej z narciarstwem. Roald Amundsen to pierwszy człowiek na świecie, który zdobył biegun południowy, natomiast Nansen w 1888 roku poprowadził pierwszą na świecie wyprawę w głąb Grenlandii.

Turnieje narciarstwa biegowego są organizowane w Norwegii od lat 40. XIX wieku, a podczas pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich kraje nordyckie zdominowały innych uczestników w konkurencji narciarskiej dla mężczyzn.

Bezpieczeństwo w górach

Norwegia to niezwykłe miejsce z nietkniętymi ludzką ręką mitycznymi krajobrazami, górami, dolinami i fiordami do odkrywania. Zanim jednak rozpoczniesz przygodę wśród norweskiej przyrody, zapoznaj się z dziewięcioma prostymi zasadami dotyczącymi bezpiecznego postępowania w górach Norwegii.

Czytaj więcej o zasadach postępowania w górach.

Pozostaw miejsce w takim stanie, jakim chciałbyś je zastać

Norwegia to kraj obdarzony niezwykłym bogactwem naturalnym: szumiącymi wodospadami, krystalicznie czystymi fiordami, majestatycznymi górami i budzącymi podziw lodowcami. Zachowywanie piękna tych krajobrazów, społeczności etnicznych i ich stylu życia jest bardzo ważne zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

Pozostaw jak najmniej śladów w przyrodzie. Odchodząc z danego miejsca, zostaw je w takim stanie, w jakim chciałbyś je zastać – zabierz ze sobą tylko zdjęcia i wspomnienia.

Ekoturystyka w Norwegii

W górę i w dół

Skorzystaj z wyjątkowych ofert

Oto nasz wybór zaufanych firm, które dokładają wszelkich starań, byś był zadowolony na każdym etapie podróży.

Znajdź więcej ofert

Nie czekaj z planowaniem wycieczki, aż będziesz na miejscu.
Użyj naszego filtra i znajdź oferty dla siebie.

×
 • Filters
  Filter Your Search
  TripAdvisor Symbol
  • Show More
  • No available filters
  • Show More
  • No available filters
  Ogólne
  Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
  Aktywny wypoczynek
  Atrakcje
  Narciarstwo biegowe
  Atrakcje zimowe
  Clear Filters
 • View
 • Sort By
Filter Your Search
TripAdvisor Symbol
 • Show More
 • No available filters
 • Show More
 • No available filters
Ogólne
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Aktywny wypoczynek
Atrakcje
Narciarstwo biegowe
Atrakcje zimowe
Clear Filters
Back To Top
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry