Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Couple skiing at Beitostølen Beitostølen
Couple skiing at Beitostølen.
Photo: C.H. - Visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Zostań mistrzem zjazdów po pochyłych zboczach

W górę, w dół i dookoła. W sezonie zimowym na terenie całego kraju znajdziesz wyznaczone trasy do narciarstwa biegowego.

O Norwegach często mówi się, że „rodzą się z nartami na stopach”.
To powiedzenie nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistość: są przecież Norwegowie, którzy nie spędzają każdego wolnego weekendu na doskonaleniu umiejętności narciarskich (choć wielu dokładnie tak robi).

Prawdą jest jednak, że narciarstwo biegowe to dyscyplina zajmująca szczególne miejsce w norweskiej kulturze i historii, a także ulubiony sposób spędzania czasu w okresie zimy. Przez lata narty przestały być tylko środkiem transportu, a stały się rozrywką narodową, chociaż czasami stanowią po prostu formę aktywności ruchowej. Maraton narciarski o nazwie Birkebeinerrennet każdego roku przyciąga dosłownie tłumy Norwegów
(z których spora część właśnie przeżywa prawdopodobnie kryzys wieku średniego).

Norwegia, jak przystało na kraj narciarzy, zwykle dominowała na Mistrzostwach świata w narciarstwie oraz dyscyplinach olimpijskich,
a narciarze tacy jak Bjørn Dæhli, Marit Bjørgen, Therese Johaug i Petter Northug byli lub nadal są jednymi z największych krajowych gwiazd sportu.

Zaawansowani narciarze przyjeżdżają do Norwegii, aby poszaleć na zboczach górskich, gdzie mają szansę na odkrycie natury niespotykanej w okresie letnim. Poszukiwacze przygód powinni jednak zapoznać się z tutejszymi warunkami pogodowymi — w norweskich górach istnieje ryzyko zejścia lawiny, zwykle podczas opadów śniegu lub krótko po nich.

Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z narciarstwem powinni zdecydować się na łatwiejsze, wyznaczone stoki dostosowane do użytkowników w każdym wieku i całkowicie bezpieczne, które zimą można łatwo znaleźć w wielu częściach Norwegii, nawet w regionach nadmorskich. Największe
i najpopularniejsze cele podróży amatorów białego szaleństwa są zlokalizowane w Norwegii Środkowej i Wschodniej: to m.in. Holmenkollen w Oslo, Sjusjøen w regionie Hedmark i Geilo w dolinie Hallingdal.

Rauland
Vinje
CH / Visitnorway.com
Family skiing, Femund/Engerdal
Femund
CH - Visitnorway.com
Nature in Vinje, Telemark
Vinje
CH - Visitnorway.com
Couple eating lunch, Sjusjøen by Lillehammer
Sjusjøen
CH - Visitnorway.com
Ad

Najlepsze miejsca do uprawiania narciarstwa biegowego

Petter Northug, gwiazda narciarstwa biegowego i laureat kilkunastu mistrzostw narciarskich. Swoją karierę rozpoczął jako mały chłopiec w okręgu Nord-Trøndelag, ale poleca także inne miejsca gdzie można pojeździć na nartach.

Krótka historia narciarstwa biegowego

Słowo „ski” (narta, jeździć na nartach) znane z języka angielskiego to tak naprawdę słowo norweskie, pochodzące od staronordyckiego „skid”, dosłownie oznaczającego długość kawałka drewna.

W latach 70. XIX wieku Sondre Norheim z Morgedal w regionie Telemark zrewolucjonizował tę dyscyplinę wprowadzając tzw. „narciarstwo telemarkowe”. Norheim zaczął stosować sztywne wiązania wokół pięty, co umożliwiało skręcanie i skoki bez ryzyka utraty nart. Narty jego konstrukcji były wąskie w środkowej części i stały się prototypem w późniejszej produkcji.

Norwescy polarnicy — Roald Amundsen i Fridtjof Nansen — znacznie przyczynili się do wzrostu narodowej dumy związanej z narciarstwem. Roald Amundsen to pierwszy człowiek na świecie, który zdobył biegun południowy, natomiast Nansen w 1888 r. poprowadził pierwszą na świecie wyprawę w głąb Grenlandii.

Turnieje narciarstwa biegowego są organizowane w Norwegii od lat 40. XIX wieku, a podczas pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich kraje nordyckie zdominowały innych uczestników w konkurencji dla mężczyzn.

 

Spróbuj narciarstwa biegowego w Norefjell z GoPro 

W górę lub w dół

Bezpieczeństwo w górach

Norwegia to niezwykłe miejsce z nietkniętymi ludzką ręką mitycznymi krajobrazami, górami, dolinami i fiordami czekającymi na odkrycie. Zanim jednak rozpoczniesz przygodę wśród norweskiej przyrody, zapoznaj się z dziewięcioma prostymi zasadami dotyczącymi bezpiecznego postępowania w górach Norwegii.

  1. Powiadom kogoś na miejscu o swoich planach.
  2. Nie podejmuj się wyjścia na trasę, jeśli nie jesteś przekonany, że Twoje umiejętności pozwolą Ci ją ukończyć.
  3. Sprawdź prognozę pogody i licz się z siłami przyrody.
  4. Dobierz odpowiedni ekwipunek, mając na uwadze możliwość wystąpienia złej i pogarszającej się pogody, nawet na krótkiej trasie.
  5. Weź ze sobą narzędzia i sprzęt, które mogą pomóc Tobie i kompanom wyprawy.
  6. Wybieraj bezpieczne trasy. Sprawdź teren pod kątem występowania lawin i lodu.
  7. Używaj map i kompasu. Zawsze znaj swoją pozycje i miejsce, w którym aktualnie przebywasz.
  8. Zawróć na czas — nie wstydź się, jeśli musisz wrócić do bazy. To wyraz rozsądku.
  9. Oszczędzaj siły. Zanim stracisz siły zbuduj schronienie ze śniegu.

Czytaj więcej o zasadach postępowania w górach.

Zostaw to w nienaruszonym stanie

Zabierz ze sobą tylko zdjęcia i wspomnienia

Norwegia to kraj obdarzony niezwykłym bogactwem naturalnym: szumiącymi wodospadami, krystalicznie czystymi fiordami, majestatycznymi górami i budzącymi podziw lodowcami. Zachowywanie piękna tych krajobrazów, społeczności etnicznych i ich stylu życia jest bardzo ważne zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

Norweskie zasady mówią, że ochrona środowiska jest obowiązkiem każdego z nas. Korzystanie z zasobów natury, rekreacja poza domem są popularną w Norwegii formą rozrywki, dlatego troska o dobro środowiska i rozpowszechnianie odpowiedzialnej postawy wobec dóbr naturalnych powinna być obowiązkiem każdego z nas.

Wędrując po górach czy oddając się innym przyjemnościom na świeżym powietrzu, warto zachować wszelkie środki ostrożności i pozostawić miejsce, w którym byliśmy w nienaruszonym stanie. Pozostaw miejsce w takim stanie w jakim chciałbyś je zastać, niezależnie od tego, czy jesteś gościem na łonie natury czy w małej wiosce rybackiej.

Dobra jakość życia - właśnie o to wszystkim chodzi. Problem należy jednak rozpatrzeć w szerszej perspektywie, nie tylko w odniesieniu do tego co tu i teraz, ale również z myślą o przyszłości. Warto uświadomić sobie, że my sami jesteśmy ważni jak ludzie żyjący obok nas i należy wdrożyć tę myśl we wszystkie aspekty życia. Nie jest to szybkie ani łatwe zadanie, ale z pewnością warto się w to zaangażować.


Oferty jazdy na nartach

Nie czekaj z planowaniem wycieczki, aż będziesz na miejscu.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad