Dynamic Variation:
Offers
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Narciarstwo biegowe

Zostań mistrzem zjazdów po pochyłych zboczach
W górę, w dół i dookoła. W sezonie zimowym na terenie całego kraju znajdziesz wyznaczone trasy do narciarstwa biegowego.
A man cross-country skiing in sunny weather in Oppdal
Cross-country skiing in Oppdal.
Photo: Martin I. Dalen

Narciarstwo biegowe to dyscyplina zajmująca szczególne miejsce w norweskiej kulturze i historii, a także ulubiony sposób spędzania czasu w okresie zimy. Przez lata narty przestały być tylko środkiem transportu, a stały się czystą rozrywką - czasami stosowaną także jako hardcorowy rodzaj fitnessu. Maraton narciarski o nazwie Birkebeinerrennet każdego roku przyciąga dosłownie tłumy Norwegów.

Jak przystało na kraj narciarzy, Norwegia​ tradycyjnie dominowała na Mistrzostwach świata w narciarstwie oraz dyscyplinach olimpijskich, a tacy narciarze jak Bjørn Dæhli, Marit Bjørgen, Therese Johaug i Petter Northug byli (lub nadal są) jednymi z największych krajowych gwiazd sportu.

Zaawansowani narciarze przyjeżdżają do Norwegii, aby poszaleć na zboczach górskich, gdzie mają szansę na odkrycie natury niespotykanej w okresie letnim. Poszukiwacze przygód powinni jednak zapoznać się z tutejszymi warunkami pogodowymi — w norweskich górach istnieje ryzyko zejścia lawiny, szczególnie podczas opadów śniegu lub krótko po nich.

Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z narciarstwem powinni zdecydować się na łatwiejsze, wyznaczone stoki dostosowane do poziomu umiejętności użytkowników w każdym wieku i całkowicie bezpieczne. Zimą stoki te można łatwo znaleźć w wielu częściach Norwegii, nawet w regionach nadmorskich. Największe i najpopularniejsze cele podróży amatorów białego szaleństwa są zlokalizowane w Norwegii Środkowej i Wschodniej: to m.in. Holmenkollen w Oslo, Sjusjøen w regionie Hedmark i Geilo w dolinie Hallingdal.

Najlepsze miejsca do uprawiania narciarstwa biegowego

Petter Northug, gwiazda narciarstwa biegowego i laureat kilkunastu mistrzostw narciarskich. Swoją karierę rozpoczął jako mały chłopiec w okręgu Nord-Trøndelag, ale poleca także inne miejsca gdzie można pojeździć na nartach.

Krótka historia narciarstwa biegowego

Słowo „ski” (narta, jeździć na nartach) znane z języka angielskiego to tak naprawdę słowo norweskie, pochodzące od staronordyckiego „skid”, dosłownie oznaczającego długość kawałka drewna.

W latach 70. XIX wieku, Sondre Norheim z Morgedal w regionie Telemark zrewolucjonizował tę dyscyplinę, wprowadzając tzw. „narciarstwo telemarkowe”. Norheim zaczął stosować sztywne wiązania wokół pięty, co umożliwiało skręcanie i skoki bez ryzyka utraty nart. Narty jego konstrukcji były wąskie w środkowej części i stały się prototypem w późniejszej produkcji.

Norwescy polarnicy — Roald Amundsen i Fridtjof Nansen — znacznie przyczynili się do wzrostu narodowej dumy związanej z narciarstwem. Roald Amundsen to pierwszy człowiek na świecie, który zdobył biegun południowy, natomiast Nansen w 1888 r. poprowadził pierwszą na świecie wyprawę w głąb Grenlandii.

Turnieje narciarstwa biegowego są organizowane w Norwegii od lat 40. XIX wieku, a podczas pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich kraje nordyckie zdominowały innych uczestników w konkurencji dla mężczyzn.

Bezpieczeństwo w górach

Norwegia to niezwykłe miejsce z nietkniętymi ludzką ręką mitycznymi krajobrazami, górami, dolinami i fiordami do odkrywania. Zanim jednak rozpoczniesz przygodę wśród norweskiej przyrody, zapoznaj się z dziewięcioma prostymi zasadami dotyczącymi bezpiecznego postępowania w górach Norwegii.

Czytaj więcej o zasadach postępowania w górach.

Pozostaw miejsce w takim stanie, jakim chciałbyś je zastać

Norwegia to kraj obdarzony niezwykłym bogactwem naturalnym: szumiącymi wodospadami, krystalicznie czystymi fiordami, majestatycznymi górami i budzącymi podziw lodowcami. Zachowywanie piękna tych krajobrazów, społeczności etnicznych i ich stylu życia jest bardzo ważne zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

Pozostaw jak najmniej śladów w przyrodzie. Odchodząc z danego miejsca, zostaw je w takim stanie, w jakim chciałbyś je zastać – zabierz ze sobą tylko zdjęcia i wspomnienia.

Dowiedz się więcej o zrównoważonym rozwoju w Norwegii.

Ad

Znajdź więcej ofert

Nie czekaj z planowaniem wycieczki, aż będziesz na miejscu.
Użyj naszego filtra i znajdź oferty dla siebie.

×
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad