Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Video Thumbnail - vimeo - Aksel Lund Svindal
Come follow my path – Aksel Lund Svindal – English voice.
Photo: Field Productions

muteplay/pauseplay/pause
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Dlaczego narciarstwo w Norwegii to coś więcej niż śnieg i zakręty

W norweskich ośrodkach narciarskich sezon trwa długo, co oznacza, że warunki są wyśmienite, a stoki tak dobrze przygotowane, że bez względu na wiek można poczuć prawdziwą frajdę, ani na chwilę nie tracąc przy tym poczucia bezpieczeństwa.

Trysil
Szkółka narciarska w Trysil.
Photo: Skistar / www.skistar.com
Hafjell
Narciarstwo dla dzieci w centrum alpejskim Hafjell.
Photo: Vegard Breie
Skiers in the chairlift in Geilo
Narciarze na wyciągu krzesełkowym w Geilo.
Photo: Knut Vestrum | Geilo Holiday
Oslo winter park, Tryvann
Narciarstwo w Parku Zimowym w Oslo, Tryvann.
Photo: Terje Borud - Visitnorway.com
Ski alpin Voss
Malownicze stoki narciarskie w Voss.
Photo: Erik Østlie
Couple skiing in Hafjell Alpinsenter
Para na nartach w centrum alpejskim Hafjell.
Photo: CH - Visitnorway.com
Skiing at Geilo
Narciarze w Geilo.
Photo: CH - Visitnorway.com
Oslo
Skok snowboardowy w Parku Zimowym w Oslo, Tryvann.
Photo: VisitOSLO / Preben Stene Larsen / OsloVinterpark
Myrkdalen Mountain Resort
Ośrodek górski Myrkdalen.
Photo: Sverre F. Hjørnevik
Ad

Zabierz swój sprzęt narciarski także latem

Jeśli myślisz, że wraz z nadejściem wiosny kończy się sezon narciarski, to jesteś w błędzie. Pamiętaj, że w Norwegii jest wiele wysoko położonych ośrodków, w których śnieg leży przez okrągły rok.

Ważne jest jednak, aby zacząć wczesnym rankiem. Lodowce mogą być na początku bardzo śliskie, ale w miarę pojawiania się promieni słonecznych, stają się bardziej miękkie i bardziej nadają się do jazdy. Około południa stoki mogą stać się zbyt wodniste — to idealny czas na łyk zimnego piwa, kąpiel albo opalanie się.

Pory otwarcia i zamknięcia tych letnich ośrodków narciarskich zależą od ilości opadów oraz warunków pogodowych, zalecamy więc sprawdzanie prognozy pogody przed wyjściem na stok.

Warunki pogodowe

Sprawdź najnowszą prognozę pogody i warunki narciarskie w miejscu do którego się wybierasz.

Powrót do korzeni: Narciarstwo telemarkowe

Na całym świecie jest niewielka grupa entuzjastów tej techniki.  Na stokach można ich łatwo odróżnić — można powiedzieć, że podczas zjazdów „tańczą” na trasach narciarskich.

Narciarstwo telemarkowe różni się od zwykłego narciarstwa alpejskiego stylem i potrzebnym sprzętem. Zostało one opisane jako najbardziej rytmiczna i płynna technika zjazdu po zaśnieżonych górskich zboczach.

Jednak technika narciarstwa telemarkowego jest obecnie trochę staromodna, gdyż w dobie komercjalizacji narciarstwa rekreacyjnego i zwiększeniu liczby nowoczesnych ośrodków narciarskich straciła na popularności. W latach 50. XX wieku stała się niemal zapomniana wśród narciarzy.

Jednak lata 80. XX wieku przyniosły odrodzenie tego stylu i dzisiaj narciarstwa telemarkowego można spróbować w wielu resortach Norwegii.

Naucz się jeździć na nartach i na snowboardzie

Jazda na nartach lub snowboardzie może być świetną zabawą, ale także powodem do lekkiej frustracji, jeśli nie do końca Ci wychodzi. Na szczęście w Norwegii działa wiele szkół narciarstwa, z których mogą skorzystać zarówno zupełni nowicjusze, jak i Ci bardziej zaawansowani narciarze.

Oto niektóre z nich:

Rauland

Rauland.
Photo: visitrauland.no

Bezpieczeństwo w górach

Norwegia to niezwykłe miejsce z nietkniętymi ludzką ręką mitycznymi krajobrazami, górami, dolinami i fiordami czekającymi na odkrycie. Zanim jednak rozpoczniesz przygodę wśród norweskiej przyrody, zapoznaj się z dziewięcioma prostymi zasadami dotyczącymi bezpiecznego postępowania w górach Norwegii.

  1. Powiadom kogoś na miejscu o swoich planach.
  2. Nie podejmuj się wyjścia na trasę, jeśli nie jesteś przekonany, że Twoje umiejętności pozwolą Ci ją ukończyć.
  3. Sprawdź prognozę pogody i licz się z siłami przyrody.
  4. Dobierz odpowiedni ekwipunek, mając na uwadze możliwość wystąpienia złej i pogarszającej się pogody, nawet na krótkiej trasie.
  5. Weź ze sobą narzędzia i sprzęt, które mogą pomóc Tobie i kompanom wyprawy.
  6. Wybieraj bezpieczne trasy. Sprawdź teren pod kątem występowania lawin i lodu.
  7. Używaj map i kompasu. Zawsze znaj swoją pozycje i miejsce, w którym aktualnie przebywasz.
  8. Zawróć na czas — nie wstydź się, jeśli musisz wrócić do bazy. To wyraz rozsądku.
  9. Oszczędzaj siły. Zanim stracisz siły zbuduj schronienie ze śniegu.

Czytaj więcej o zasadach postępowania w górach.

Zostaw to w nienaruszonym stanie

Zabierz ze sobą tylko zdjęcia i wspomnienia

Norwegia to kraj obdarzony niezwykłym bogactwem naturalnym: szumiącymi wodospadami, krystalicznie czystymi fiordami, majestatycznymi górami i budzącymi podziw lodowcami. Zachowywanie piękna tych krajobrazów, społeczności etnicznych i ich stylu życia jest bardzo ważne zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

Norweskie zasady mówią, że ochrona środowiska jest obowiązkiem każdego z nas. Korzystanie z zasobów natury, rekreacja poza domem są popularną w Norwegii formą rozrywki, dlatego troska o dobro środowiska i rozpowszechnianie odpowiedzialnej postawy wobec dóbr naturalnych powinna być obowiązkiem każdego z nas.

Wędrując po górach czy oddając się innym przyjemnościom na świeżym powietrzu, warto zachować wszelkie środki ostrożności i pozostawić miejsce, w którym byliśmy w nienaruszonym stanie. Pozostaw miejsce w takim stanie w jakim chciałbyś je zastać, niezależnie od tego, czy jesteś gościem na łonie natury czy w małej wiosce rybackiej.

Dobra jakość życia - właśnie o to wszystkim chodzi. Problem należy jednak rozpatrzeć w szerszej perspektywie, nie tylko w odniesieniu do tego co tu i teraz, ale również z myślą o przyszłości. Warto uświadomić sobie, że my sami jesteśmy ważni jak ludzie żyjący obok nas i należy wdrożyć tę myśl we wszystkie aspekty życia. Nie jest to szybkie ani łatwe zadanie, ale z pewnością warto się w to zaangażować.

Oferty jazdy na nartach

Nie czekaj z planowaniem wycieczki, aż będziesz na miejscu.

×
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad