Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Luster Luster
Credits
Luster.
Photo: Sverre Hjørnevik / www.fjordnorway.com
Campaign
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Świeży puch i strome zbocza

Wolisz opuszczone tereny pokryte białym puchem czy wielkie ośrodki narciarskie ze wszystkimi dogodnościami? To bez znaczenia — droga i tak zawsze wiedzie na sam dół.

Norwegia jest rajem dla miłośników śnieżnego puchu z dziką, nieodkrytą przyrodą na górskich zboczach przykrytych białą pierzynką aż po horyzont. Jeśli w portalu Youtube wpiszesz „off­piste w Norwegii”, znajdziesz filmiki z pięknymi krajobrazami, ale przede wszystkim — imponującymi wyczynami amatorów narciarstwa.

Jeśli wolisz bardziej komfortowe warunki, nie martw się: w kraju znajduje się także duża ilość oferujących wszelkie dostępne wygody resortów narciarskich i snowboardowych. Nawet w samym mieście stołecznym Oslo w Norwegii Wschodniej znajdziesz park zimowy, w którym odbywały się Mistrzostwa Snowboardowe.

Do wyboru masz też większe ośrodki, takie jak: Trysil, Hemsedal, Kvitfjell, Norefjell, czy Kongsberg, które od lat proponują turystykę narciarską. Do każdego z tych miejsc łatwo dojechać samochodem z Oslo.

W Norwegii Północnej czeka na Ciebie kilka naprawdę niezwykłych resortów. Zatrzymując się w Narvikfjellet możesz podziwiać niesamowite widoki na Ofotfjord. W niektórych miejscach narciarze do stoków dopływają jachtem, co daje możliwość wyboru góry, na której warunki narciarskie są najlepsze.

Norwegia Zachodnia daje możliwość przeżycia doświadczenia innego rodzaju, ze względu na skalisty krajobraz górski. Z najwyższych szczytów możesz zjeżdżać z wysokości prawie 2000 metrów w dół w kierunku fiordów, a latem nawet jeździć na lodowcu.

Kids enjoy ski school in Trysil
Trysil
Skistar / www.skistar.com
Couple skiing in Hafjell Alpinsenter
Hafjell
CH - Visitnorway.com
Skiing at Geilo
Geilo
CH - Visitnorway.com
Snowbard jump Oslo Winter park Tryvann
Tryvann
VisitOSLO / Preben Stene Larsen / OsloVinterpark
Ad

Alpejskie kierunki podróży

Thomas Kleiven, dziennikarz sportowy i praktyk narciarstwa zjazdowego oraz alpejskiego, poleca te stoki:

Najlepsze parki snowboardowe

Ståle Sandbech, wschodząca gwiazda snowboardu poleca te parki:

Zabierz swój sprzęt narciarski także latem

Jeśli myślisz, że wraz z nadejściem wiosny kończy się sezon narciarski, to jesteś w błędzie. Pamiętaj, że w Norwegii jest wiele wysoko położonych ośrodków, w których śnieg leży przez okrągły rok.

Ważne jest jednak, aby zacząć wczesnym rankiem. Lodowce mogą być na początku bardzo śliskie, ale w miarę pojawiania się promieni słonecznych, stają się bardziej miękkie i bardziej nadają się do jazdy. Około południa stoki mogą stać się zbyt wodniste — to idealny czas na łyk zimnego piwa, kąpiel albo opalanie się.

Pory otwarcia i zamknięcia tych letnich ośrodków narciarskich zależą od ilości opadów oraz warunków pogodowych, zalecamy więc sprawdzanie prognozy pogody przed wyjściem na stok.

Powrót do korzeni: Narciarstwo telemarkowe

Na całym świecie jest niewielka grupa entuzjastów tej techniki.  Na stokach można ich łatwo odróżnić — można powiedzieć, że podczas zjazdów „tańczą” na trasach narciarskich.

Narciarstwo telemarkowe różni się od zwykłego narciarstwa alpejskiego stylem i potrzebnym sprzętem. Zostało one opisane jako najbardziej rytmiczna i płynna technika zjazdu po zaśnieżonych górskich zboczach.

Jednak technika narciarstwa telemarkowego jest obecnie trochę staromodna, gdyż w dobie komercjalizacji narciarstwa rekreacyjnego i zwiększeniu liczby nowoczesnych ośrodków narciarskich straciła na popularności. W latach 50. XX wieku stała się niemal zapomniana wśród narciarzy.

Jednak lata 80. XX wieku przyniosły odrodzenie tego stylu i dzisiaj narciarstwa telemarkowego można spróbować w wielu resortach Norwegii.

Naucz się jeździć na nartach i na snowboardzie

Jazda na nartach lub snowboardzie może być świetną zabawą, ale także powodem do lekkiej frustracji, jeśli nie do końca Ci wychodzi. Na szczęście w Norwegii działa wiele szkół narciarstwa, z których mogą skorzystać zarówno zupełni nowicjusze, jak i Ci bardziej zaawansowani narciarze.

Oto niektóre z nich:

Rauland
Credits
Rauland.
Photo: visitrauland.no

Credits
Rauland.
Photo: visitrauland.no

Zobacz sam

W górę lub w dół

Bezpieczeństwo w górach

Przestrzegaj poniższych prostych reguł bezpieczeństwa:

  1. Powiadom kogoś na miejscu o swoich planach.
  2. Nie podejmuj się wyjścia na trasę, jeśli nie jesteś przekonany, że Twoje umiejętności pozwolą Ci ją ukończyć.
  3. Sprawdź prognozę pogody i licz się z siłami przyrody.
  4. Dobierz odpowiedni ekwipunek, mając na uwadze możliwość wystąpienia złej i pogarszającej się pogody, nawet na krótkiej trasie.
  5. Weź ze sobą narzędzia i sprzęt, które mogą pomóc Tobie i kompanom wyprawy.
  6. Wybieraj bezpieczne trasy. Sprawdź teren pod kątem występowania lawin i lodu.
  7. Używaj map i kompasu. Zawsze znaj swoją pozycje i miejsce, w którym aktualnie przebywasz.
  8. Zawróć na czas — nie wstydź się, jeśli musisz wrócić do bazy. To wyraz rozsądku.
  9. Oszczędzaj siły. Zanim stracisz siły zbuduj schronienie ze śniegu.

Zostaw to w nienaruszonym stanie

Norwegia to kraj obdarzony niezwykłym bogactwem naturalnym: szumiącymi wodospadami, krystalicznie czystymi fiordami, majestatycznymi górami i budzącymi podziw lodowcami. Zachowywanie piękna tych krajobrazów, społeczności etnicznych i ich stylu życia jest bardzo ważne zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

Norweskie zasady mówią, że ochrona środowiska jest obowiązkiem każdego z nas. Korzystanie z zasobów natury, rekreacja poza domem są popularną w Norwegii formą rozrywki, dlatego troska o dobro środowiska i rozpowszechnianie odpowiedzialnej postawy wobec dóbr naturalnych powinna być obowiązkiem każdego z nas.

Wędrując po górach czy oddając się innym przyjemnościom na świeżym powietrzu, warto zachować wszelkie środki ostrożności i pozostawić miejsce, w którym byliśmy w nienaruszonym stanie. Pozostaw miejsce w takim staniem jakim chciałbyś je zastać, niezależnie od tego, czy jesteś gościem na łonie natury czy w małej wiosce rybackiej.

Dobra jakość życia - właśnie o to wszystkim chodzi. Problem należy jednak rozpatrzeć w szerszej perspektywie, nie tylko w odniesieniu do tego co tu i teraz, ale również z myślą o przyszłości. Warto uświadomić sobie, że my sami jesteśmy ważni jak ludzie żyjący obok nas i należy wdrożyć tę myśl we wszystkie aspekty życia. Nie jest to szybkie ani łatwe zadanie, ale z pewnością warto się w to zaangażować.


Oferty jazdy na nartach

Nie czekaj z planowaniem wycieczki, aż będziesz na miejscu.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad