Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Two adults and two children alpine skiing in Hemsedal A man and a child alpine skiing in Hemsedal
Alpine skiing in Hemsedal.
Photo: Nils-Erik Bjørholt / Visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Sekret narciarstwa leży w szczegółach

Żeby jeździć na nartach jak Norweg, trzeba być głęboko zakorzenionym w tutejszych tradycjach i rytuałach. Można też zapomnieć o tym wszystkim i skupić się po prostu na skokach... adrenaliny.

Trysil
Trysil.
Photo: Skistar / www.skistar.com
Skiing in Spanstinden. Close to Narvik
Spanstinden.
Photo: Fredrik Schenholm - Visitnorway.com
Winter in the Mountains
Trysil.
Photo: C.H. - Visitnorway.com
Snowboarding in Hemsedal
Hemsedal.
Photo: Hemsedal.com/Nils-Erik Bjørholt

Powrót do korzeni

Narciarstwo telemarkowe

Na całym świecie jest niewielka grupa entuzjastów tej techniki.  Na stokach można ich łatwo odróżnić — można powiedzieć, że podczas zjazdów „tańczą” na trasach narciarskich.

Narciarstwo telemarkowe różni się od zwykłego narciarstwa alpejskiego stylem i potrzebnym sprzętem. Zostało one opisane jako najbardziej rytmiczna i płynna technika zjazdu po zaśnieżonych górskich zboczach.

W dobie komercjalizacji narciarstwa rekreacyjnego i zwiększeniu liczby nowoczesnych ośrodków narciarskich straciła na popularności. W latach 50. XX wieku stała się niemal zapomniana wśród narciarzy. Jednak lata 80. XX wieku przyniosły odrodzenie tego stylu i dzisiaj narciarstwa telemarkowego można spróbować w wielu resortach Norwegii.

Warunki pogodowe

Sprawdź najnowszą prognozę pogody i warunki narciarskie w miejscu do którego się wybierasz.

Zabierz swój sprzęt narciarski także latem

Jeśli myślisz, że wraz z nadejściem wiosny kończy się sezon narciarski, to jesteś w błędzie. Pamiętaj, że w Norwegii jest wiele wysoko położonych ośrodków, w których śnieg leży przez okrągły rok.

Ważne jest jednak, aby zacząć wczesnym rankiem. Lodowce mogą być na początku bardzo śliskie, ale w miarę pojawiania się promieni słonecznych, stają się bardziej miękkie i bardziej nadają się do jazdy. Około południa stoki mogą stać się zbyt wodniste — to idealny czas na łyk zimnego piwa, kąpiel albo opalanie się.

Pory otwarcia i zamknięcia tych letnich ośrodków narciarskich zależą od ilości opadów oraz warunków pogodowych, zalecamy więc sprawdzanie prognozy pogody przed wyjściem na stok.

Jeździć znaczy wierzyć

Szybkie spojrzenie na niektóre z możliwości jazdy na nartach w Norwegii.

Bezpieczeństwo w górach

Norwegia to niezwykłe miejsce z nietkniętymi ludzką ręką mitycznymi krajobrazami, górami, dolinami i fiordami czekającymi na odkrycie. Zanim jednak rozpoczniesz przygodę wśród norweskiej przyrody, zapoznaj się z dziewięcioma prostymi zasadami dotyczącymi bezpiecznego postępowania w górach Norwegii.

  1. Powiadom kogoś na miejscu o swoich planach.
  2. Nie podejmuj się wyjścia na trasę, jeśli nie jesteś przekonany, że Twoje umiejętności pozwolą Ci ją ukończyć.
  3. Sprawdź prognozę pogody i licz się z siłami przyrody.
  4. Dobierz odpowiedni ekwipunek, mając na uwadze możliwość wystąpienia złej i pogarszającej się pogody, nawet na krótkiej trasie.
  5. Weź ze sobą narzędzia i sprzęt, które mogą pomóc Tobie i kompanom wyprawy.
  6. Wybieraj bezpieczne trasy. Sprawdź teren pod kątem występowania lawin i lodu.
  7. Używaj map i kompasu. Zawsze znaj swoją pozycje i miejsce, w którym aktualnie przebywasz.
  8. Zawróć na czas — nie wstydź się, jeśli musisz wrócić do bazy. To wyraz rozsądku.
  9. Oszczędzaj siły. Zanim stracisz siły zbuduj schronienie ze śniegu.

Czytaj więcej o zasadach postępowania w górach.

Zostaw to w nienaruszonym stanie

Zabierz ze sobą tylko zdjęcia i wspomnienia

Norwegia to kraj obdarzony niezwykłym bogactwem naturalnym: szumiącymi wodospadami, krystalicznie czystymi fiordami, majestatycznymi górami i budzącymi podziw lodowcami. Zachowywanie piękna tych krajobrazów, społeczności etnicznych i ich stylu życia jest bardzo ważne zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

Norweskie zasady mówią, że ochrona środowiska jest obowiązkiem każdego z nas. Korzystanie z zasobów natury, rekreacja poza domem są popularną w Norwegii formą rozrywki, dlatego troska o dobro środowiska i rozpowszechnianie odpowiedzialnej postawy wobec dóbr naturalnych powinna być obowiązkiem każdego z nas.

Wędrując po górach czy oddając się innym przyjemnościom na świeżym powietrzu, warto zachować wszelkie środki ostrożności i pozostawić miejsce, w którym byliśmy w nienaruszonym stanie. Pozostaw miejsce w takim stanie w jakim chciałbyś je zastać, niezależnie od tego, czy jesteś gościem na łonie natury czy w małej wiosce rybackiej.

Dobra jakość życia - właśnie o to wszystkim chodzi. Problem należy jednak rozpatrzeć w szerszej perspektywie, nie tylko w odniesieniu do tego co tu i teraz, ale również z myślą o przyszłości. Warto uświadomić sobie, że my sami jesteśmy ważni jak ludzie żyjący obok nas i należy wdrożyć tę myśl we wszystkie aspekty życia. Nie jest to szybkie ani łatwe zadanie, ale z pewnością warto się w to zaangażować.

Wybrane oferty

Nie czekaj z planowaniem wycieczki, aż będziesz na miejscu.

×
Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad