Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Family skiing in Hemsedal Hemsedal
Credits
Family skiing in Hemsedal.
Photo: Nils-Erik Bjørholt - Visitnorway.com
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade

Sekret narciarstwa leży w szczegółach

Żeby jeździć na nartach jak Norweg, trzeba być głęboko zakorzenionym w tutejszych tradycjach i rytuałach. Można też zapomnieć o tym wszystkim i skupić się po prostu na skokach... adrenaliny.

Jako turysta odwiedzający Norwegię, na pewno usłyszysz historię legendarnego Norwega Sondre Nordheima, wynalazcy pierwszego na świecie dostatecznie stabilnego wiązania narciarskiego, który często nazywany jest pionierem współczesnego narciarstwa.

Jakkolwiek by nie było, świat narciarstwa na pewno posunął się znacznie do przodu od połowy XIX w. (dzięki Bogu!), a dzisiejsza kultura narciarska w Norwegii obejmuje również jazdę na snowboardzie, freeskiing — jazdę w terenie na nartach typu „twin tip”, a nawet snowkiting.

W resortach narciarskich położonych w wysokich górach sezon zaczyna się jesienią i trwa przez całą wiosnę, a czasem — w ośrodkach na lodowcach — także i latem. Podczas gdy ośrodki narciarstwa alpejskiego oraz trasy przeznaczone do narciarstwa biegowego są rozsiane po całym kraju, największe i najpopularniejsze resorty narciarskie znajdują się w środkowej i wschodniej części Norwegii. Poza wyciągami, stokami i trasami jeździeckimi oferują one nocleg, dobre wyżywienie i życie nocne.

Aby jednak spróbować narciarstwa w prawdziwie norweskim stylu, należy bardziej skupić się na tradycjach z nim związanych niż na technice czy najbardziej odpowiednich do jazdy miejscach i porach. Nie będzie chyba żadnym zaskoczeniem fakt, że zimowe aktywności są głęboko zakorzenione w norweskiej kulturze, co wyjaśnia dlaczego istnieje tak wiele narciarskich rytuałów (i opinii), jak wiele jest stoków narciarskich w Norwegii.

Wybierz się na biegi narciarskie po lesie, pamiętając przy tym o wypełnieniu swojego plecaka świeżymi pomarańczami i zabraniu termosu z gorącą czekoladą lub ciepłym napojem z czarnej porzeczki, tzw. „toddy”, tradycyjnego lunchu „matpakke” oraz — dla Twojego komfortu — piankowych podkładek do siedzenia.

Zanim rozpoczniesz swoją narciarską przygodę koniecznie zapytaj miejscowych o szczegóły swojej wyprawy, np. jaką markę czekolady kupić. Rozmowa z mieszkańcami to bez wątpienia najlepszy sposób na zagłębienie się w tutejszą kulturę.

Ski Out Race i Trysil
Trysil
Skistar / www.skistar.com
Skiing in Spanstinden. Close to Narvik
Spanstinden
Fredrik Schenholm - Visitnorway.com
Winter in the Mountains
Trysil
C.H. - Visitnorway.com
Snowboarding in Hemsedal
Hemsedal
Hemsedal.com/Nils-Erik Bjørholt
Ad

Zimowe ośrodki narciarskie

 

Letnie ośrodki narciarskie

Jeździć znaczy wierzyć

Szybkie spojrzenie na niektóre z możliwości jazdy na nartach w Norwegii.

W górę i w dół

Bezpieczeństwo w górach

Norwegia to niezwykłe miejsce z nietkniętymi ludzką ręką mitycznymi krajobrazami, górami, dolinami i fiordami do odkrywania. Zanim jednak rozpoczniesz przygodę wśród norweskiej przyrody, zapoznaj się z dziewięcioma prostymi zasadami dotyczącymi bezpiecznego postępowania w górach Norwegii.

  1. Powiadom kogoś na miejscu o swoich planach.
  2. Nie podejmuj się wyjścia na trasę, jeśli nie jesteś przekonany, że Twoje umiejętności pozwolą Ci ją ukończyć.
  3. Sprawdź prognozę pogody i licz się z siłami przyrody.
  4. Dobierz odpowiedni ekwipunek, mając na uwadze możliwość wystąpienia złej i pogarszającej się pogody, nawet na krótkiej trasie.
  5. Weź ze sobą narzędzia i sprzęt, które mogą pomóc Tobie i kompanom wyprawy.
  6. Wybieraj bezpieczne trasy. Sprawdź teren pod kątem występowania lawin i lodu.
  7. Używaj map i kompasu. Zawsze znaj swoją pozycje i miejsce, w którym aktualnie przebywasz.
  8. Zawróć na czas — nie wstydź się, jeśli musisz wrócić do bazy. To wyraz rozsądku.
  9. Oszczędzaj siły. Zanim stracisz siły zbuduj schronienie ze śniegu.

Czytaj więcej o zasadach postępowania w górach.

Zostaw to w nienaruszonym stanie

Zabierz ze sobą tylko zdjęcia i wspomnienia

Norwegia to kraj obdarzony niezwykłym bogactwem naturalnym: szumiącymi wodospadami, krystalicznie czystymi fiordami, majestatycznymi górami i budzącymi podziw lodowcami. Zachowywanie piękna tych krajobrazów, społeczności etnicznych i ich stylu życia jest bardzo ważne zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

Norweskie zasady mówią, że ochrona środowiska jest obowiązkiem każdego z nas. Pozostaw miejsce w takim staniem jakim chciałbyś je zastać, niezależnie od tego, czy jesteś gościem na łonie natury czy w małej wiosce rybackiej.

Dobra jakość życia - właśnie o to wszystkim chodzi. Problem należy jednak rozpatrzeć w szerszej perspektywie, nie tylko w odniesieniu do tego co tu i teraz, ale również z myślą o przyszłości. Warto uświadomić sobie, że my sami jesteśmy ważni jak ludzie żyjący obok nas i należy wdrożyć tę myśl we wszystkie aspekty życia. Nie jest to szybkie ani łatwe zadanie, ale z pewnością warto się w to zaangażować.


Wybrane oferty wyjazdów na narty

Nie czekaj z planowaniem wycieczki, aż będziesz na miejscu.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad