KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

11 najmniej zatłoczonych miejsc

Najlepsze miejsca na aktywność z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju
Instruktor fitness Lasse Tufte poszukuje spokojnych, niezatłoczonych miejsc ze świeżym powietrzem, fantastycznymi widokami, gdzie można odkryć nowe, satysfakcjonujące dyscypliny sportowe.
Lasse Tufte diving into the Hjørundfjord
Lasse Tufte, Hjørundfjorden.
Photo: Kyle Meyr

Trener Lasse Tufte uwielbia aktywny wypoczynek na łonie natury. Najchętniej wybiera miejsca z dala od tłumu zwiedzających. Znalezienie takich miejsc nie należy do najłatwiejszych zadań, szczególnie w najbardziej znanych punktach turystycznych. Lasse uprawia kalistenikę, czyli trening wykonywany bez użycia sprzętu sportowego, wykorzystujący wyłącznie ciężar ciała ćwiczącego.

Lasse jest też założycielem parków Tufteparkene — ponad stu punktów do ćwiczeń na świeżym powietrzu, wyposażonych w proste urządzenia treningowe. Cztery książki jego autorstwa (Calisthenics volume 1 (Kalistenika) — część 1 i 2 oraz Tren sammen (Trenujmy razem) — część 1 i 2) stały się w Norwegii bestsellerami.

Głównym celem Lasse podczas licznych podróży po Norwegii jest inspirowanie innych, by spędzali więcej czasu na łonie natury. Jego wskazówki dotyczą mniej zatłoczonych miejsc, gdzie panuje niczym niezakłócony spokój — to właśnie tam czuje się jak w domu. Czasami te sugestie to wskazanie alternatywnego szlaku, oddalonego zaledwie o kilka minut drogi od najbardziej uczęszczanej trasy, gdzie można zrobić zdjęcia z zupełnie nowej perspektywy i zebrać nowe doświadczenia.

1. Małe miasteczko Sæbø

Miejsce: Ciche miejsce przy fiordzie Hjørundfjord, gdzie nie ma tak wielu autobusów turystycznych, jak przy innych fiordach.

Powód: „To z pewnością jeden z najpiękniejszych, lecz równocześnie rzadziej odwiedzanych fiordów Norwegii, ze wszystkich stron otoczony przez góry i urocze miasteczka. Każde zrobione tu zdjęcie będzie dziełem sztuki. Hjørundfjord to także świetne miejsce na poznanie nowych dyscyplin sportowych, takich jak przedstawiony na poniższym filmie coraz bardziej popularny rodzaj surfingu, nazywany SUP (ang. Stand Up Paddling).”

Håndstående i Hjørundfjorden 🏔 📹 Video: @msarmadawy

A post shared by Lasse Tufte (@lassetufte) on

2. Park Narodowy Rondane

Miejsce: Park Narodowy, do którego łatwo dojechać z Oslo.

Powód: „Zaledwie cztery i pół godziny jazdy z Oslo wystarczą, aby znaleźć się w samym środku Rondane w otoczeniu dwutysięczników. Obszar parku jest tak ogromny, że przebywając w nim ma się wrażenie, że nie ma tam nikogo poza Tobą. Rondane łatwo rozpoznać, ponieważ można tam znaleźć głównie skupiska skalne. Warto zapisać się na maraton Rondane 2k i zdobyć 10 szczytów górskich znajdujących się na wysokości ponad 2000 metrów. Doświadczeni biegacze długodystansowi pokonują trasę maratonu w niecałe 24 godziny.”

Rondane; Stor haug med Stein 🏔 📷 Foto: @thekusk

A post shared by Lasse Tufte (@lassetufte) on

3. Szczyt Laushornet

Miejsce: Jeśli jesteś w pobliżu fiordu Geirangerfjord, idź swoją własną drogą.

Powód: „Geirangerfjord to prawdopodobnie najbardziej znany fiord w całej Norwegii, każdego roku licznie odwiedzany przez turystów. Niewielu jednak wie o pieszych szlakach, które są łatwiej dostępne, niż można przypuszczać. Jest tu też mnóstwo tras na krótką wycieczkę, której podoła większość zwiedzających. W ciągu kilku godzin można dojść na Laushornet, skąd rozciąga się niesamowity panoramiczny widok na Geirangerfjord.”

4. Góra Romsdalshorn

Miejsce: Ściana Trolli widoczna z drugiej strony doliny zapewni cudowny widok.

Powód: „Podczas przejażdżki przez dolinę Romsdalen nie sposób nie zwrócić uwagi na dwie rzeczy: imponującą Trollveggen, czyli liczącą 1000 metrów wysokości pionową ścianę górską, zwaną Ścianą Trolli, oraz Romsdalshorn — szczyt, na którym z pomocą tutejszych ekspertów wspinaczki karierę rozpoczyna wielu alpinistów. Bez względu na to, czy uda Ci się dotrzeć na sam szczyt, czy pokonać tylko połowę drogi, będziesz mieć okazję podziwiania najpiękniejszego widoku na Ścianę Trolli, nie wspominając już o panoramie doliny Romsdalen.”

Trollveggen fra Romsdalshornet 🏔 📷 Foto: @thekusk

A post shared by Lasse Tufte (@lassetufte) on

5. Wieś Urke

Miejsce: Piękne miejsce przy fiordzie Norangsfjord w okolicy Ålesund i Sunnmøre.

Powód: „Dzięki wielu promom kursującym po norweskich wodach można bez problemu przemieszczać się między małymi miasteczkami. Nawet jeśli nie zdążysz na zaplanowaną godzinę wypłynięcia i musisz czekać na następny prom, wykorzystaj okazję i rozkoszuj się spektakularnymi górskimi krajobrazami chwilę dłużej, a kiedy już się znudzisz, zawsze możesz popływać — weź przykład ze mnie i wskocz do wody prosto z portu!”

Perfekt dag ved Hjørundfjorden 👌🏻 📷 Foto: @kylemeyr

A post shared by Lasse Tufte (@lassetufte) on

6. Obszary leśne Nordmarka i Østmarka

Miejsce: Na przedmieściach Oslo, stolicy Norwegii.

Powód: „Nawet będąc w Oslo, ruchliwej stolicy Norwegii, można odwiedzić pobliskie lasy i liczne jeziora, korzystając z transportu publicznego z centrum miasta. W wielkich lasach regionów Nordmarka i Østmarka znajduje się cała sieć dobrze utrzymanych szlaków, z których warto skorzystać, wybierając się na pieszą wędrówkę, jogging lub przejażdżkę rowerową. Liczne małe jeziora zachęcają natomiast do spróbowania nowego sposobu surfowania SUP (ang. Stand Up Paddling) — tutaj mamy gwarancję, że niewiele osób będzie nas obserwować.”

 

Endelig SUP sesong igjen ☀️ 📷 Foto: @fotobakken

A post shared by Lasse Tufte (@lassetufte) on

7. Naturalny punkt widokowy Rimstigen

Miejsce: Ukryty szlak w pobliżu Nærøyfjord, drugiego najczęściej odwiedzanego fiordu w Norwegii.

Powód „Rimstigen to mało znane miejsce na wędrówki, choć ma naprawdę dużo do zaoferowania: spektakularny widok na Nærøyfjord i bliskość popularnego miejsca skoków spadochronowych Gudvangen w Aurland. Wystarczy zapytać mieszkańców, gdzie znaleźć to miejsce, znajdujące się na końcu drogi. Stromy i kręty szlak prowadzi na sam szczyt góry, skąd można dostrzec piękną, ukrytą dolinę.”

8. Płaskowyż Gygrestolen

Miejsce: Nieznany krajobraz skalisty w regionie Telemark.

Powód: „Telemark to kraina niesamowitych formacji skalnych oraz niecodziennych baśniowych opowieści o ich stworzeniu przez trolle. Niezbyt wymagająca wędrówka do Gygrestolen zajmuje zwykle kilka godzin, w zależności od dokładnego punktu początkowego. Te tereny są mało znane i rzadko odwiedzane przez turystów. Można tam spotkać jedynie tutejszych mieszkańców, którzy chętnie udzielą rady lub nawet zaprowadzą do szukanego miejsca. Niektórzy przyjeżdżają tu także na wspinaczkę.”

 

Avstanden er hoppbar...

A post shared by Lasse Tufte (@lassetufte) on

9. Góra Kattanakken

Miejsce: Mało znana ścieżka przy lodowcu Briksdalsbreen w gminie Stryn.

Powód: „Każdego roku tysiące turystów odwiedza lodowiec Briksdalsbreen, jednak niewielu z nich korzysta z tras do wędrówek znajdujących się w tej okolicy. W połowie drogi do lodowca można skręcić w prawo i pójść dalej w górę leśną drogą do Kattanakken. To stroma wspinaczka, ale na szczycie wysiłek zostaje nagrodzony. Na wytrwałych czeka tam wyjątkowa możliwość podziwiania spektakularnych widoków na największy w Norwegii lodowiec Jostedalsbreen, lodowiec Briksdalsbreen i otaczające go góry, a przy tym także uniknięcia tłumów.”

 

Earlybird på 👉🏻 @toppturweekend 👈🏻

A post shared by Lasse Tufte (@lassetufte) on

10. Góra Storsteinsfjell

Miejsce: Zachęcające do przygód części regionu Finnmark w obrębie okręgu Buskerud, blisko miasta Drammen.

Powód: „W Norwegii nie trzeba wybierać się w dalekie podróże, żeby poczuć zew przygody. Zawsze jest się blisko lasów i szczytów, może niezbyt wysokich, ale z pięknymi, cieszącymi oczy widokami. Wspinanie się na drzewa to zajęcie nie tylko dla dzieci, tak naprawdę to rozrywka dla każdego. Jeśli przestaniemy ją rozwijać, z czasem stracimy tę umiejętność. Zachęcam wszystkich do korzystania z lasów, jezior i gór, które dała nam natura, w zabawny, ekscytujący i jednocześnie zrównoważony sposób.”

 

Treetop Handstand 2016 ☀️ 📷 Foto: @kylemeyr

A post shared by Lasse Tufte (@lassetufte) on

11. Wyspa Senja

Miejsce: Druga największa wyspa (zaraz po wyspie Hinnøya) w okręgu Troms w Norwegii Północnej.

Powód: „Przespaceruj się wzdłuż piaszczystej plaży, wybierz się na wędrówkę do lasu, odwiedź wioski rybackie i obserwuj przyrodę, by dostrzec jej niezwykłą różnorodność. Na ogromnej wyspie Senja można znaleźć niemal wszystkie odcienie życia, które Norwegia ma do zaoferowania, z jednym wyjątkiem — nie ma tu tłumów zwiedzających, więc nikt Ci nie przeszkodzi w zrobieniu wyjątkowego zdjęcia.”

Lasse Tufte
Lasse Tufte.
Photo: Håkon Jørgensen

Cele alternatywnych wędrówek Lasse Tufte’a.

Mniej ludzi, więcej przestrzeni
Sæbø
Sæbø jest małym, czarującym miasteczkiem w okolicach spokojnego Hjørundfjord.
Sæbø
At once tranquil and sublime, Rondane national park is an ideal place to experience the mountains and highlands of Eastern Norway. Read more
The Rondane mountains
Laushornet
Satysfakcjonująca wędrówka z wyjątkowym widokiem na Geiranger.
Laushornet
Romsdalshorn, Vengedalen
Romsdalshorn
Autentyczna, wędrownicza wycieczka dająca unikalne spojrzenie na Trollveggen.
Romsdalshorn
Wioska Urke
Piękne, historyczne miejsce nad Norangsfjord.
Wioska Urke
Big forest region in northern Oslo with ample outdoor recreation opportunities all year round. The routes in Nordmarka are usually well-marked, but a… Read more
Nordmarka wilderness area
Østmarka
Wielkie lasy w okolicach wschodniej strony Oslo
Østmarka
Rimstigen
Niezwykła wędrówka z widokiem na Nærøyfjord jakiej nie podejmiesz nigdzie indziej.
Rimstigen
Gygrestolen
Górzysty obszar Telemarku jako wędrowniczy cel.
Gygrestolen
Kattanakken
Wędrówka z dala od turystycznych kolejek daje niezwykłą okazję ujrzenia lodowców.
Kattanakken
Storsteinsfjell
Wypoczywaj aktywnie na obrzeżach Drammen.
Storsteinsfjell
Go kayaking and hiking in the midnight sun, or skiing and dog sledding under the northern lights. Or simply kick back and enjoy some of the most… Read more
Senja and Central Troms
Select
  Show Details
  Statens Kartverk, Geovekst og kommuner - Geodata AS

  Znajdź swoje miejsce

  Odkryj alternatywne szlaki, z dala od tłumów.

  Your Recently Viewed Pages

  Powrót do góry