Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
Search
or search all of Norway
Hjørundfjorden Hjørundfjorden
Credits
Hjørundfjorden.
Photo: Mattias Fredriksson / VisitNorway.com
Campaign
Partner

Wybierz się na spacer wśród dzikiej przyrody

Dla większości Norwegów wycieczki w góry i rozkoszowanie się możliwością przebywania na łonie natury to chleb powszedni. Nasze najpiękniejsze krajobrazy niewątpliwie najlepiej podziwiać podczas pieszych wędrówek.

Późna wiosna w Norwegii: Promienie słoneczne zaczynają rozświetlać krajobraz, budząc kwiaty z zimowego snu i zmuszając zimowe pozostałości w postaci śniegu leżącego w górach do ustąpienia miejsca wiośnie.

Dla nas, Norwegów to jest właśnie ten idealny moment na wygrzebanie traperów i wyruszenie w teren. Zima w Norwegii trwa czasem długo i kiedy w końcu odchodzi, Norwegowie wszelkiej maści udają się na łono natury: na wędrówki górskie, spacery wzdłuż wybrzeża albo po lesie.

Na szczęście turyści przyjeżdżający do Norwegii z innych krajów często podzielają naszą nieskrywaną miłość do przyrody. Norwegia to w końcu kraj mogący się poszczycić spektakularnymi krajobrazami: od dzikiej i nietkniętej przez człowieka natury do popularnych tras turystycznych i znanych na całym świecie atrakcji. Wśród najbardziej popularnych miejsc znajdują się: Preikestolen, Galdhøpiggen, Besseggen i Romsdalshornet.

Domki pośród przyrody, często projektowane przez ambitnych architektów, oferują schronienie utrudzonym wędrowcom. A kiedy na szlaku chwyci głód, warto spróbować lokalnych wyrobów kulinarnych.

Besseggen, Jotunheimen National Park
Besseggen
Chris Arnesen / Visit Norway
Preikestolen, The Pulpit Rock
Preikestolen, The Pulpit Rock
Terje Rakke/Nordic Life/Region Stavanger
Gullhorgabu cabin, Hordaland
Gullhorgabu cabin, Hordaland
Toril Refsdal Aase / Bergen og Hordaland Turlag
Camping in the Norwegian mountains
Norwegian mountains
CH/Visit Norway
Ad

Polecane tereny na górskie wędrówki

Norweskie Towarzystwo Turystyczne poleca najlepsze tereny na wycieczki po górach.

Jaka jest pogoda?

Chcielibyśmy móc z ręką na sercu powiedzieć, że w Norwegii zawsze jest słonecznie. Niestety, byłoby to kłamstwo. Dobre wieści są takie, że w sezonie letnim pogoda może być bardzo ładna z temperaturami sięgającymi 20–25 stopni Celsjusza.

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że pogoda zmienia się tutaj dosyć szybko, także latem. Najlepsze co można zrobić wybierając się na pieszą wycieczkę to sprawdzić prognozę pogody przed wyjściem i przygotować się na wiele ewentualności.

Na wysokości 1000 metrów i wyżej temperatury w ciągu dnia osiągają często od 15 do 19 stopni latem, a podczas deszczu może być jeszcze chłodniej. Wiosenne i jesienne miesiące są nieco chłodniejsze, ale nie przejmuj się — natura ma swoje sposoby na wynagrodzenie turystom nie najlepszych warunków pogodowych. Wiosna w Norwegii to czas, kiedy natura budzi się do życia, podczas gdy jesienią można podziwiać całe spektrum kolorów.

Piesza wycieczka na Preikestolen

Zobacz relację brytyjskiego aktora Davida Spinxa z jego pieszej wycieczki do schroniska Preikestolen Mountain Lodge i ambony (słynnego Pulpit Rock) zawieszonego 600 metrów nad Lysefjordem.

Wymarzone przygody w Norwegii

Jeremy Fischer wiódł spokojne żywot w Los Angeles, aż pewnego dnia postanowił dokonać poważnej zmiany w swoim życiu. Rzucił swoją pracę i wybrał się do Norwegii.

Tereny otwarte są dla wszystkich.

Spacerując w Norwegii nie musisz ciągle martwić się o to, czy nie znajdujesz się przypadkiem na terenie prywatnym.

Na straży możliwości kontaktu z naturą stoi tzw. „prawo wszystkich ludzi” (Allemannsretten) czyli otwarta ustawa norweska, zgodnie z którą tereny nieogrodzone są ogólnodostępne. Oczywiście, ten system oparty jest na wzajemnym zaufaniu i założeniu, że każdy, mieszkańcy i odwiedzający, troszczy się o środowisko, rolników i właścicieli ziemskich.

Dowiedz się więcej na temat prawa dostępu i jego zastosowaniu w praktyce.

Bezpieczeństwo w górach

Kod górski

Przestrzegaj poniższych prostych reguł bezpieczeństwa:

  1. Powiadom kogoś na miejscu o swoich planach.
  2. Nie podejmuj się wyjścia na trasę, jeśli nie jesteś przekonany, że Twoje umiejętności pozwolą Ci ją ukończyć.
  3. Sprawdź prognozę pogody i licz się z siłami przyrody.
  4. Dobierz odpowiedni ekwipunek, mając na uwadze możliwość wystąpienia złej i pogarszającej się pogody, nawet na krótkiej trasie.
  5. Weź ze sobą narzędzia i sprzęt, które mogą pomóc Tobie i kompanom wyprawy.
  6. Wybieraj bezpieczne trasy. Sprawdź teren pod kątem występowania lawin i lodu.
  7. Używaj map i kompasu. Zawsze znaj swoją pozycje i miejsce, w którym aktualnie przebywasz.
  8. Zawróć na czas — nie wstydź się, jeśli musisz wrócić do bazy. To wyraz rozsądku.
  9. Oszczędzaj siły. Zanim stracisz siły zbuduj schronienie ze śniegu.

Prawo dostępu

Wędruj gdzie chcesz

Prawo dostępu zaleca traktowanie środowiska naturalnego z wielkim szacunkiem, i pozostawienie go, także dla innych, w nienaruszomu, stanie.

Po norweskich parkach narodowych możesz spacerować bez żadnych ograniczeń. W rzeczywistości, tak długo, jak przestrzegasz zbiór prostych zasad możesz wędrować, obozować, jeździć na nartach praktycznie gdzie chcesz. Możesz także łowić bez licencji, tak długo, jak robisz to na własny użytek.

Pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność i nie wyrządzić żadnych szkód. W Norwegii obowiązują specjalne przepisy dotyczące obszarów chronionych, niektórych gatunków roślin i zwierząt, a także w odniesieniu do miejsca gdzie i na jak długo możesz rozbić namior albo rozpalić ognisko.

Zabierz ze sobą tylko zdjęcia i wspomnienia

Zabierz ze sobą tylko zdjęcia i wspomnienia

Norweskie zasady mówią, że ochrona środowiska jest obowiązkiem każdego z nas. Korzystanie z zasobów natury, rekreacja poza domem są popularną w Norwegii formą rozrywki, dlatego troska o dobro środowiska i rozpowszechninie odpowiedzialnej postawy wobec dóbr naturalnych powinna być obowiązkiem każdego z nas.

Wędrując po górach czy oddając się innym przyjemnościom na świeżym powietrzu,warto zachować wszelkie środki ostrożności i pozostawić miejsce, w którym byliśmy w nienaruszonym stanie. Pozostaw miejsce w takim staniem jakim chciałbyś je zastać, niezależnie od tego, czy jesteś gościem na łonie natury czy w małej wiosce rybackiej.

Dobra jakość życia - własnie o to wszystkim chodzi. Problem należy jednak rozpatrzeć w szerszej perspektywie, nie tylko w odniesieniu do tego co tu i teraz, ale również z myślą o przyszłości. Warto uświadomić sobie, że my sami jestesmy ważni jak ludzie żyjący obok nas i należy wdrożyć tę myśl we wszystkie aspekty życia. Nie jest to szybkie ani łatwe zadanie, ale z pewnością warto się w to zaangażować.

Znajdź górską wycieczkę dla siebie

Nie czekaj z planowaniem wycieczki, aż będziesz na miejscu.

×

Piesze wędrówki na filmach wideo

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad