KOMUNIKAT DLA PODRÓŻUJĄCYCH! Ważna informacja o sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii.
Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Sportowe wydarzenia

Pot, łzy i oklaski
Mimo iż piłka nożna jest bardzo popularna w Norwegii, kraj ten kojarzony jest głównie ze sportami zimowymi.
Arctic Race of Norway riders crossing the Sortlandsbrua bridge
Arctic Race of Norway over Sortlandsbrua.
Photo: Arctic Race of Norway

Wspomnienie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer w 1994 roku często maluje dumny uśmiech na twarzach Norwegów. Kilka z miejsc, na których odbywało się to wydarzenie, jest obecnie nadal otwartych. Tak samo, choć w mniejszym stopniu, jest w przypadku aren olimpijskich z Igrzysk w Oslo w 1952 r.

W Norwegii bardzo mocno zakorzenione jest narciarstwo biegowe. To właśnie tutaj narodziła się ta dyscyplina sportu, a dzisiaj możemy z dumą stwierdzić, że Norwegowie to jedni z najlepszych narciarzy biegowych na świecie. Skoki narciarskie, biatlon i narciarstwo alpejskie także należą do jednych z bardziej popularnych dyscyplin, przyciągających rzesze kibiców, szczególnie jeśli chodzi o zawody międzynarodowe.

Skocznia narciarska w Holmenkollen, widoczna już z daleka nad Oslo, jest jedną z najliczniej odwiedzanych atrakcji w Norwegii, a każdej zimy odbywają się tu zawody Pucharu Świata. W Holmenkollen mieści się również najstarsze na świecie muzeum poświęcone narciarstwu.

Holmenkollen arena with a big crowd
Holmenkollen, Oslo.
Photo: Saxrud Johansen / VisitOSLO

Fani piłki nożnej mogą wybrać się na jeden z wielu stadionów w Norwegii, aby poczuć ich specyficzną atmosferę. Drużyna odnosząca największe sukcesy w ciągu ostatnich dziesięcioleci to Rosenborg BK z Trondheim, Vålerenga to natomiast największy klub piłkarski w Oslo. Wiernego grona kibiców dorobiła się także Brann w Bergen.

Inne popularne wśród Norwegów sporty to hokej na lodzie, sporty motorowe, piłka ręczna i lekkoatletyka. Każdego lata w Oslo odbywają się tradycyjne zawody lekkoatletyczne „Bislett Games” — wydarzenie Diamentowej Ligi IAAF.

Możesz również skorzystać z corocznych wyścigów rowerowych, takich jak Arctic Race. W wyścigu tym biorą udział jedni z najlepszych i najbardziej doświadczonych kolarzy na świecie, którzy rywalizują ze sobą otoczeni zapierającą dech w piersiach norweską przyrodą.

Pięć faktów na temat sportu w Norwegii

1. W 2017 roku, Norwegia została uznana przez stronę internetową Greatest Sporting Nation (GSN) za najbardziej aktywny sportowo kraj (per capita).

2. Najbardziej popularnym i największym sportem w kraju jest piłka nożna, która wg Związku Piłki Nożnej Norwegii (NNF) liczy około 480000 aktywnych graczy.

3. Norwegia to zwycięski kraj w klasyfikacji medalowej na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 w PyeongChang w Korei Południowej - norweskim sportowcom udało się zdobyć 39 medali, pobijając tym samym medalowy rekord zimowych olimpiad.

4. Norwegia była dwukrotnym organizatorem Igrzysk Olimpijskich: w Oslo (1952) oraz Lillehammer (1994).

5.W ostatnich latach, bardzo popularną dyscypliną sportową w Norwegii stały się szachy. Wiele turniejów szachowych nadawanych jest w państwowej telewizji. Na wielkie uznanie zasługuje pochodzący z Norwegii najlepszy szachista na świecie - Magnus Carlsen.

Znajdź nadchodzące wydarzenia i imprezy sportowe

Użyj naszego filtra i sprawdź wydarzenia poniżej.

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry