Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Oslo
Oslo.
Photo: Erik Berg/Operaen
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade
Ad

Niech żyje teatr

Gmach Norweskiej Narodowej Opery i Baletu w Oslo to jedna z najważniejszych inwestycji na rzecz rozwoju kultury w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Mimo działalności znanych dramaturgów, takich jak Henrik Ibsen czy Bjørnstjerne Bjørnson w XIX w., rozwój profesjonalnych teatrów w Norwegii zaczął się późno.
Po II Wojnie Światowej rząd Norwegii zaczął postrzegać sztukę i kulturę jako czynniki odgrywające coraz ważniejszą rolę w procesie odbudowy tożsamości narodowej.

Dziś w Norwegii można wybierać między ofertami wielu teatrów i ośrodków kultury, które funkcjonują nie tylko w większych miastach, ale także w mniejszych miasteczkach. Największe zaangażowanie państwa w rozwój kultury i sztuki przypada na rok 2008, kiedy to otwarto Norweską Narodową Operę i Balet w dzielnicy Bjørvika. Od wzniesienia katedry Nidaros w Trondheim na początku XIV w. nie skonstruowano w Norwegii większego budynku pełniącego rolę instytucji kulturalnej.

Warto zwrócić uwagę na Nationaltheatret (Teatr Narodowy) i Det Norske Teatret w Oslo oraz założony w 1876 r. Den Nationale Scene w Bergen — teatr z najdłuższą historią. 

W Bergen każdej wiosny organizowany jest też międzynarodowy festiwal Festspillene  Pozostałe miasta, w których teatr ma długie tradycje to Trondheim (Trøndelag teater), Stavanger (Rogaland teater) i Tromsø (Hålogaland teater).

Kultura jest postrzegana jako środek do zachowania tożsamości lokalnych społeczności Norwegii, dlatego do tej pory wydano już miliardy koron na budowanie ośrodków kultury w całym kraju, często ulokowanych w mniejszych miastach. W Norwegii działają teatry objazdowe, takie jak Riksteateret, które jeżdżą po kraju ze swoimi spektaklami i produkcjami.

Można się zatem spodziewać dużej różnorodności w repertuarze — przynajmniej
w głównych miastach oferta przedstawień obejmuje zarówno małe sztuki eksperymentalne, jak i duże wydarzenia oparte na markach międzynarodowych.
 

Więcej

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad