Dynamic Variation:
Offers
Choose Language
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway
Oslo
Oslo.
Photo: Erik Berg/Operaen
Campaign
Course
Event
Partner
Media
Meetings
Travel Trade
Ad

Niech żyje teatr

Gmach Norweskiej Narodowej Opery i Baletu w Oslo to jedna z najważniejszych inwestycji na rzecz rozwoju kultury w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Mimo działalności znanych dramaturgów, takich jak Henrik Ibsen czy Bjørnstjerne Bjørnson w XIX w., rozwój profesjonalnych teatrów w Norwegii zaczął się późno.
Po II Wojnie Światowej rząd Norwegii zaczął postrzegać sztukę i kulturę jako czynniki odgrywające coraz ważniejszą rolę w procesie odbudowy tożsamości narodowej.

Dziś w Norwegii można wybierać między ofertami wielu teatrów i ośrodków kultury, które funkcjonują nie tylko w większych miastach, ale także w mniejszych miasteczkach. Największe zaangażowanie państwa w rozwój kultury i sztuki przypada na rok 2008, kiedy to otwarto Norweską Narodową Operę i Balet w dzielnicy Bjørvika. Od wzniesienia katedry Nidaros w Trondheim na początku XIV w. nie skonstruowano w Norwegii większego budynku pełniącego rolę instytucji kulturalnej.

Warto zwrócić uwagę na Nationaltheatret (Teatr Narodowy) i Det Norske Teatret w Oslo oraz założony w 1876 r. Den Nationale Scene w Bergen — teatr z najdłuższą historią. 

W Bergen każdej wiosny organizowany jest też międzynarodowy festiwal Festspillene  Pozostałe miasta, w których teatr ma długie tradycje to Trondheim (Trøndelag teater), Stavanger (Rogaland teater) i Tromsø (Hålogaland teater).

Kultura jest postrzegana jako środek do zachowania tożsamości lokalnych społeczności Norwegii, dlatego do tej pory wydano już miliardy koron na budowanie ośrodków kultury w całym kraju, często ulokowanych w mniejszych miastach. W Norwegii działają teatry objazdowe, takie jak Riksteateret, które jeżdżą po kraju ze swoimi spektaklami i produkcjami.

Można się zatem spodziewać dużej różnorodności w repertuarze — przynajmniej
w głównych miastach oferta przedstawień obejmuje zarówno małe sztuki eksperymentalne, jak i duże wydarzenia oparte na markach międzynarodowych.
 

Więcej

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry

Ad
Ad
Ad