Dynamic Variation:
Offers
x

There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.

Choose Language
Toggling to another language will take you to the matching page or nearest matching page within that selection.
Search & Book Sponsored Links
Search
or search all of Norway

Festiwale w Norwegii

Uczta smaków, widoków i dźwięków
Wielka sztuka staje się jeszcze bardziej interesująca, gdy podziwia się ją z innymi. Festiwale jedzenia, muzyki i filmu są nieodłączną częścią norweskiej sceny kulturalnej.
Crowd listening to a concert at the OverOslo festival
OverOslo Festival.
Photo: Gunnar Kopperud / Fotografgunnarkopperud.no

Szczególnie w okresie letnim Norwegia obfituje w festiwale muzyczne, poświęcone zarówno popularnym gatunkom muzycznym, takim jak jazz, blues czy muzyka współczesna, jak również tym mniej znanym oraz bardziej eksperymentalnym gatunkom. Norweska scena festiwalowa stoi na bardzo wysokim poziomie i bez problemu może mierzyć się z innymi festiwalami w Europie.

Festiwal festiwali

Najbardziej popularnymi festiwalami w Oslo są by:Larm, festiwal Øya i OverOslo. Festiwal Øya skupia się m.in. na gatunkach indie, hip hop i muzyce elektronicznej. By:Larm przyciąga w centrum miasta ogromne tłumy na początku marca, a podczas OverOslo roztacza się fantastyczny widok na stolicę z płaskowyżu Grefsenkollen. Inne festiwale muzyczne z wysokiej półki to Slottsfjellfestivalen w Tønsberg, Pstereo w Trondheim i Bukta festival w Tromsø.

Pstereo 2017
Pstereo 2017.
Photo: Pstereo
Festiwal Pstereo w Trondheim
PLAY VIDEO

Norwegia to pod wieloma względami kraj pełen skrajności, więc prawdopodobnie nieprzypadkowo wśród gatunków muzycznych, które rozwijały się tu od dziesięcioleci znajdują się black metal i... jazz (a nawet „black jazz”). Black metal króluje na festiwalu Inferno, który odbywa się podczas Świąt Wielkanocnych w Oslo, a festiwale jazzowe organizowane są w miejscowościach: Molde, Kongsberg, Haugesund, Oslo i Lillehammer.

Skoro już mówimy o skrajnościach, warto wspomnieć o corocznych międzynarodowych zawodach w sportach ekstremalnych w Voss - Ekstremsportveko, w ramach których zwykle można również uczestniczyć w kilku niezapomnianych koncertach. Norwegia to także kraj wspaniałych festiwali filmowych, pełnych czerwonych dywanów i znanych gwiazd kina. Niewiele z nich zajmuje się jednak tematyką kina alternatywnego, co cenią zwykle prawdziwi kinomaniacy. Międzynarodowy festiwal filmowy odbywający się w styczniu w Tromsø odznacza się niezwykłą atmosferą, a na festiwalu „Film fra Sør” (Filmy z południa) organizowanym w Oslo, wyświetlane są nowe obiecujące obrazy z Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Video Thumbnail - vimeo - BEST OF EKSTREMSPORTVEKO 2017
The best of Ekstremsportveko.
Photo: Ekstremsportveko
Ekstremsportveko w Voss
PLAY VIDEO

Jedzenie — a w szczególności lokalne potrawy — są coraz bardziej ważne dla Norwegów, a w ciągu ostatnich kilku lat w kraju przybyło wiele festiwali poświęconych tematyce kulinarnej. Przykładem jest festiwal Rakfisk w Fagernes (Rakfisk to solona ryba, np. pstrąg, która przez dwa lub trzy miesiące fermentuje w solance), który z pewnością jest warty odwiedzenia.

Należy wreszcie wspomnieć o prawdziwej różnorodności festiwali teatru i literatury, co stanowi prawdziwą gratkę dla turystów, preferujących bardziej wyrafinowaną rozrywkę.

Rosnący apetyt na festiwal

Norwegowie wykazują stałe zainteresowanie pewnym typem festiwali, a zagraniczni turyści nieustannie  przybywają tu na te same wydarzenia.

Dla zaspokojenia  festiwalowego apetytu, Norwegia oferuje ponad 900 festiwali o tematyce muzycznej, sportowej, kulinarnej, a także filmu, literatury i innych.

Największym dotąd sezonem festiwalowym jest lato, ale wiele innych wydarzeń odbywa się w całym kraju przez okrągły rok.

Wskazówki dotyczące przygotowania się na festiwal

Festiwale w Norwegii mogą przywitać Cię wszystkimi porami roku w ciągu jednego dnia, dlatego najlepiej zabrać ze sobą odzież funkcjonalną. Oto lista praktycznych wskazówek dotyczących spakowania rzeczy na festiwal:

Warstwowe ubrania: jako że temperatura w ciągu dnia może się mocno wahać, najlepiej przygotować się na ewentualne zdjęcie lub założenie kolejnej warstwy. Najbardziej praktyczne będą lekkie wełniane ubrania, nawet w ciągu lata.

Płaszcz przeciwdeszczowy/ponczo: pozostań suchy podczas deszczowego dnia

Kalosze: może daleko zajdziesz w sportowych butach czy trampkach, ale tylko kalosze uchronią Twoje stopy podczas deszczu

Spray na owady: bądź gotowy na komary.

Okulary przeciwsłoneczne: nie mruż oczu przed sceną

Krem przeciwsłoneczny: zabezpiecz się przed słońcem

Powerbankpodładowanie telefonu na festiwalu może okazać się dość trudne

Zatyczki do uszu: gdy Twoje uszy zapragną chwili odpoczynku

 Pamiętaj, by zostawić w domu wszelkie wartościowe przedmioty.

Festiwalowy przewodnik i kalendarz wydarzeń

Festiwale jazzu i bluesa 

Poznaj najstarszy w Europie doroczny festiwal jazzowy w Molde i inne.

Festiwale rockowe i popowe

Prezentacja dużych międzynarodowych artystów, jak i małych wschodzących gwiazd.

Festiwale kulinarne

Mnóstwo rodzajów żywności, smaków i aktywności dla wszystkich smakoszy w każdym wieku.

Skorzystaj z wyjątkowych ofert

Oto nasz wybór zaufanych firm, które dokładają wszelkich starań, byś był zadowolony na każdym etapie podróży.

Zobacz inne wydarzenia

Użyj naszego filtra i sprawdź wydarzenia poniżej.

Your Recently Viewed Pages

Powrót do góry