Dynamic Variation:
Book
Choose Language
Search & Book
 • Hotele

  Nordic Choice Hotels - sieć wyjątkowych hoteli

  Trivago - sprawdź ceny

  Booking.com - zarezerwuj teraz

   

 • Przeloty i pociągi

  Widerøe - największa regionalna sieć lini lotniczych w Skandynawii

  Momondo - najtańsze loty

  NSB - Norweskie Koleje Państwowe

 • Promy i łodzie

  Hurtigruten - "Najpiękniejszy na świecie rejs morski"

 • Wynajem samochodów

  AutoEurope - zawsze wygoda wypożyczenia

   

Search
or search all of Norway
Oslo Oslo
Credits
Oslo.
Photo: kenneth.spaberg/foap/visitnorway.com
Campaign
Partner
Media
Meetings
Travel Trade
Ad

Feeria smaków, widoków i dźwięków

Festiwale jedzenia, muzyczne i filmowe są nieodłączną częścią norweskiej sceny kulturalnej.

Stwierdzenie, że w Norwegii festiwale organizuje się na każdej skale byłoby przesadą, ale tylko niewielką. Szczególnie w okresie letnim Norwegia obfituje w festiwale muzyczne, poświęcone zarówno popularnym, jak i tym mniej znanym gatunkom muzycznym, pokroju jazzu, bluesa czy współczesnej muzyki eksperymentalnej.

Dwa największe festiwale w Oslo to Norwegian Wood i festiwal Øya. Pierwszy z nich skupia się na muzyce artystów ze złotej ery rocka i popu, takich jak Neil Young, Mark Knopfler i Patti Smith. Festiwal Øya natomiast skierowany do nieco młodszej, spragnionej przygód publiczności, a skupia się m.in. na gatunkach indie, hip hop i muzyce elektronicznej. Inne festiwale muzyczne z wysokiej półki to Slottsfjellfestivalen w Tønsberg, Pstereo w Trondheim i Bukta festival w Tromsø.

Norwegia to pod wieloma względami kraj pełen skrajności, prawdopodobnie nieprzypadkowo wśród gatunków muzycznych, które rozwijały się tu od dziesięcioleci znajdują się black metal i... jazz (a nawet „black jazz”). Black metal króluje na festiwalu Inferno, który odbywa się podczas świąt wielkanocnych w Oslo, a festiwale jazzowe organizowane są w miejscowościach: Molde, Kongsberg, Haugesund, Oslo i Lillehammer. Skoro już mówimy o skrajnościach, warto wspomnieć o międzynarodowych zawodach w sportach ekstremalnych w Voss, w ramach których zwykle można również uczestniczyć w kilku niezapomnianych koncertach.

Norwegia to także kraj wspaniałych festiwali filmowych, goszczących gwiazdy kina. Niewiele z nich zajmuje się jednak tematyką kina alternatywnego, co cenią zwykle prawdziwi kinomaniacy. Międzynarodowy festiwal filmowy odbywający się w Tromsø w styczniu odznacza się niezwykłą atmosferą, a na festiwalu „Film fra Sør” (Filmy z południa) organizowanym w Oslo wyświetlane są nowe obiecujące obrazy z Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Jedzenie — a w szczególności specjały lokalne — jest coraz ważniejsze dla Norwegów, a w ciągu ostatnich kilku lat w kraju przybyło festiwali poświęconych tematyce kulinarnej. Przykładem jest festiwal Rakfisk w Fagernes (Rakfisk to ryba, np. pstrąg, która przez dwa lub trzy miesiące fermentuje w solance), który z pewnością jest warty odwiedzenia.

Należy wreszcie wspomnieć o prawdziwej różnorodności festiwali teatru i literatury, co stanowi prawdziwą gratkę dla turystów, preferujących bardziej wyrafinowaną rozrywkę.

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad