Dynamic Variation:
Norway Now
Choose Language
Norway Now
This social element is not currently supported on the China site. This warning will not show on the front end.
Search
Røros Røros
Credits
Røros.
Photo: Kyrre Lien
Campaign
Partner

Mroczne noce powracają

W sagach o Wikingach podsumowaniem zimy jest często zdanie: „tej zimy został w domu w swoim gospodarstwie”, które pokazuje jak pojmowano zimę w przeszłości: był to czas spędzany w domu na odpoczynku z rodziną. Współcześnie można równie dobrze cieszyć się zimą spędzoną aktywnie na otwartym powietrzu, czując pod stopami miękkość śniegu i podziwiając zorzę polarną wysoko nad głową.

Zimą duża część Norwegii zamienia się w przysypany śniegiem raj, jednak w niektórych miejscach, szczególnie na północnych krańcach kraju, ta pora roku potrafi być też surowa, mroźna i mroczna.

Czy wiesz, że nawet w Norwegii można odnaleźć miejsca, w których zimą nie pada śnieg? W niższych partiach kraju na wybrzeżu temperatury rzadko spadają poniżej 0°C, a zima bardziej przypomina wydłużoną jesień niż odrębną porę roku.

Chociaż zimowe dni różnią się w zależności od regionu, długie i ciemne zimowe noce to cecha charakterystyczna dla całego kraju, a w miarę zaawansowania zimy robi się jeszcze ciemniej nawet daleko na południo od koła podbiegunowego, ponieważ Słońce nie wschodzi dostatecznie wysoko, żeby jego promienie były widoczne ponad otaczającymi górami.

W niektórych częściach Norwegii Północnej, położonych na północ od koła podbiegunowego d połowy listopada do końca stycznia Słońce w ogóle nie wschodzi. Najlepsze miesiące na zaobserwowanie zjawiska zorzy polarnej to październik, luty i marzec.

Zorzę polarną można zazwyczaj zobaczyć na północy, ale w rzadkich przypadkach to zjawisko jest widoczne w całej Norwegii, nawet w najbardziej wysuniętych na południe punktach.

Snow Igloo
Trysil
C.H. - Visitnorway.com
Family playing in the snow in Vinje, Telemark
Vinje
CH - Visitnorway.com
Snow Blower sunrise
Norway
Foap
Northern Lights, Skullsfjord, Kvaløya
Kvaløya
Gaute Bruvik - Visitnorway.com
Ad

Sezonowe potrawy

Większość ludzi sądzi, że owoce morza, takie jak krewetki, langustynki, omułki jadalne, przegrzebki i homary są przysmakami dostępnymi latem, ale w rzeczywistości to zima jest porą roku, kiedy jakość i smak są najlepsze.

Świeże ryby również najlepiej smakują właśnie zimą, podczas pobytu w Norwegii w okresie zimowym warto odwiedzić jedną z licznych restauracji i spróbować dorsza, halibuta, łososia i pstrąga tęczowego najlepszej jakości.

Dania rybne, z baraniny, wieprzowiny lub dziczyzny zyskują na popularności w okresie przedświątecznym i właśnie wtedy są podawane przez wiele restauracji. Niektóre tradycyjne norweskie dania, których trzeba spróbować to „smalahove” (głowa owcy), „lutefisk” (dorsz namoczony w ługu sodowym) i „pinnekjøtt” (suszone, solone i przyrządzone na parze żeberka owcze).

Jak się ubrać zimą w Norwegii

Zimą w Norwegii może czasem być naprawdę mroźno. To, jaką odzież założyć przed wyjściem na zewnątrz, zależy od rodzaju i miejsca planowanych aktywności.

Jeżeli udajesz się w górę Norwegii lub daleko na północ, Twój ubiór powinien składać się z kilku ciepłych warstw. Lepszym wyborem niż odzież bawełniana czy z poliestru będzie wełniane ubranie, które ochroni przed wilgocią i wiatrem. Z powodu przenikliwego zimowego wiatru temperatury odczuwalne są znacznie niższe — im silniejszy wiatr, tym większe zimno. Przy takich warunkach pogodowych w przypadku zamoczenia łatwo o hipotermię i odmrożenie,  dlatego tak ważne jest, aby być odpowiednio przygotowanym i nosić właściwe ubranie.

Bajkowa kraina zimy

Lokalna pogoda i panujący tu klimat

 

Na położonych niżej i głębiej wewnątrz lądu obszarach Norwegii, zarówno na północy jak i południu, mogą w zimie panować bardzo niskie temperatury. Ekstremalnie niskie wartości sięgają nawet poniżej –40°C w rejonach takich jak Finnmark, Troms, Trøndelag czy Norwegia Wschodnia. Tak mroźne zimy nie zdarzają się jednak co roku.

W wewnętrznych częściach Norwegii Północnej panuje klimat arktyczny, dla którego śnieg, silne wiatry i silne mrozy to cechy zupełnie typowe.

Natomiast dzięki łagodnemu Prądowi Zatokowemu oraz ciepłym prądom powietrza wywołanym przez tzw. Efekt Coriolisa w okolicach fiordów norweskich panuje łagodny klimat i w okresie zimowym właściwie nie są pokryte lodem. W większej części Norwegii Zachodniej w zasadzie nie ma zimy jako takiej.

Pozostałe pory roku w Norwegii

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad