Dynamic Variation:
Norway Now
Choose Language
Norway Now
This social element is not currently supported on the China site. This warning will not show on the front end.
Search
Aurlandsfjorden Aurlandsfjorden
Credits
Aurlandsfjorden.
Photo: Øyvind Heen - Visitnorway.com
Campaign
Partner

W drogę!

Zachowaj spokój i jedź przed siebie. Przyjazd do Norwegii własnym samochodem to jedna z najlepszych opcji zwiedzania kraju w swoim własnym tempie.

Wielu nie docenia odległości w Norwegii, która jest przecież najdłuższym krajem w Europie. Przykładowo podróż z Kristiansand na południu do Hammerfest na północy zajmie Ci ok. 30 godzin.

Autostrady i pozostałe drogi w Norwegii zwykle są dobrze utrzymane i nie są zatłoczone, co sprawia, że jazda po kraju jest całkiem przyjemnym doświadczeniem. Norwegia używa systemu poboru opłat już od ponad 70 lat jako sposobu finansowania budowy mostów, tuneli i dróg. Główne drogi w Norwegii to europejskie autostrady, oznaczone literą „E” przed numerem, które łączą kilkanaście miast, regionów i krajów.

Norwegia dla kierowców oznacza możliwość skorzystania z wielu dostępnych tras krajobrazowych, a prawie każda droga krajowa (szczególnie na terenach górskich w Norwegii Zachodniej oraz w Norwegii Północnej) przynajmniej w części zapewnia wspaniałe widoki. Niektóre z nich są szczególnie polecane turystom jako Narodowe Szlaki Turystyczne.

Narodowe Szlaki Turystyczne to 18 autostrad wybranych do tego zaszczytnego tytułu ze względu na malownicze krajobrazy, nagradzane pomniki architektoniczne i przyjazną turystom infrastrukturę, np. punkty postoju i punkty widokowe. Trasy te obejmują łącznie 1850 kilometrów i są rozlokowane na Wybrzeżu Zachodnim, w rejonie Wschodnich Fiordów, w Norwegii Północnej oraz w górach Norwegii Południowej.

Zobacz sam

Potrzebne dokumenty

Potrzebujesz ważne prawo jazdy wydane w swoim kraju. W niektórych wypożyczalniach samochodowych warunkiem wypożyczenia samochodu jest konieczność minimun rocznego posiadania prawa jazdy. Jeśli Twój pobyt w Norwegii przekracza trzy miesiące, będziesz potrzebować norweskie prawo jazdy.

Stacje benzynowe

Ceny paliw są stosunkowo wysokie ze względu na politykę ochrony środowiska. Ceny mogą się różnić w różnych miejscach kraju. W górskich regionach oraz odległych pustkowiach stacje benzynowe są rzadkością, warto więc zabrać ze sobą zapas paliwa lub zatankować do pełna przed dłuższą podróżą.

Autogaz/LPG

Na stacjach benzynowych w całym kraju jest ponad sto zbiorników z gazem LPG. Większość stacji posiada adaptery, niezależnie od zamontowango w samochodzie systemu gazowego. Możesz także kupić własny adapter, wszystko zależy od Ciebie.

Wypożyczalnie samochodów

W większości norweskich miast i miasteczek, a także w wielu społecznościach i na lotniskach można wynająć samochód. Można zarezerwować samochód przez Internet, za pośrednictwem biura podróży lub osobiście udać się do przedstawicielstwa firmy wynajmującej. Zalecamy zarezerwowanie samochodu z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie letnim.

Płatne autostrady

Na terenie całego kraju znajduje się wiele punktów poboru opłat i prawie wszystkie są zautomatyzowane. Pamiętaj, aby przed przyjazdem zarejestrować swoją kartę kredytową lub wykupić kredyty w systemie Autopass’ Visitors’ Payment.

Wynajem samochodu w Norwegii

×

Więcej o poruszaniu się po drogach w Norwegii

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad