Dynamic Variation:
Norway Now
Choose Language
Norway Now
This social element is not currently supported on the China site. This warning will not show on the front end.
Search
Svalbard Svalbard
Credits
Svalbard.
Photo: Roy Mangersnes - wildphoto.no / www.nordnorge.com / Longyearbyen
Campaign
Partner

Witaj w królestwie niedźwiedzi polarnych

Wyspy Svalbard leżą na Morzu Arktycznym, w połowie drogi między Norwegią a biegunem północnym. Znajdziesz tu arktyczne pustkowia i dziką przyrodę.

Svalbard od zawsze fascynował turystów. Ten niezwykły archipelag wysp oferuje kontakt ze wspaniałą, dziką przyrodą, starymi kopalniami i niedźwiedziami polarnymi.

Oprócz kilku tysięcy niedźwiedzi polarnych, wyspy zamieszkuje prawie 3 tysiące ludzi, z czego 2000 mieszka w Longyearbyen, które jest centrum administracyjnym Svalbardu, a także największą z miejscowości. Ta mała i barwna społeczność rozwinęła się z typowej dla wioski w nowoczesną, zaangażowaną w różne dziedziny gospodarki. W Longyearbyen nie brakuje życia i atrakcji kulturalnych, na porządku dziennym są tu koncerty, pokazy, festiwale i wystawy. A miłośnikom dobrego jedzenie spodobają się powstałe tu wysokiej jakości lokalne bary i restauracje.

Nazwa Svalbard oznacza „zimne wybrzeża" i po raz pierwszy pojawiła się w islandzkich źródłach pisanych w XII wieku. Klimat archipelagu jest jednak łagodniejszy, od tego, który panuje na terenach położonych na tej samej szerokości geograficznej.

Od wieków rozwijało się tu rybołówstwo a także wielorybnictwo, jednak połowy wielorybów oraz inne praktyki wyniszczające populacje zwierząt na wyspach są zakazane : prawie 65 procent powierzchni Svalbardu to obszary będące pod ochroną, w tym trzy rezerwaty przyrody, sześć parków narodowych, piętnaście rezerwatów ptactwa i jeden obszar-pomnik przyrody.

Longyearbyen, Svalbard
Longyearbyen
Visit Svalbard
Svalbard
Arktyczne życie
Ole Jørgen Liodden / Naturfokus / www.nordnorge.com / Longyearbyen
Svalbard
Svalbard -królestwo niedźwiedzi polarnych
Ole J Liodden - Naturfokus / www.nordnorge.com / Longyearbyen
Svalbard
Safari skuterami śnieżnymi
Marcela Cardenas / www.nordnorge.com / Longyearbyen
Ad

Zrównoważona turystyka

Mimo iż wiele miejscowości i obiektów w Norwegii przestrzega zasady zrównoważonego rozwoju, zdobycie samego certyfikatu to o wiele bardziej skomplikowany proces.

Tylko najbardziej zaangażowani kwalifikują się do udziału w programie i finalnie zdobywają certyfikat. Wszystko to po latach ciężkiej pracy na rzecz zrównoważonej turystyki, na wielu płaszczyznach. Ważną częścią procesu ubiegania się o certyfikat jest spójny plan i konsekwencja w działaniu na rzecz zrównoważonej turystyki oraz wsparcie programów ochrony środowiska. Liczą się także wszelkie inicjatywy, dzięki którym miejsca o bogatej historii, wyjątkowym charakterze i naturalnych walorach zostają nienaruszone. Ponadto, program stawia wysokie wymagania w kwestii dalszego rozwoju biznesu oraz edukacji społeczeństwa o zasadach życia w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Więcej o zrównoważonej turystyce w Norwegii

 

Sustainable destination

Atrakcje

Noclegi

Prognoza zorzy polarnej

 

Dojazd i okolice

Svalbard nie należy do strefy Schengen, dlatego planując wycieczkę na Spitsbergen koniecznie zabierz ze sobą paszport.

Na Svalbardzie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, dlatego warto pomyśleć o zakupie ubezpieczenia podróżnego tuż przed przyjazdem na wyspy.

 
Samolotem:
 • Przez większą część roku do Longyearbyen codziennie latają samoloty, a ich częstotliwość wzrasta w okresie letnim nawet do kilku lotów w ciągu dnia.
 • Nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z wyspami Svalbard, większość samolotów przylatuje do Tromsø. Wyjątkiem jest okres letni, kiedy pojawiają się bezpośrednie połączenia z Oslo.
 • Czas podróży z Oslo wynosi 3 godziny, a kolejny lot z Tromsø trwa około 2 godziny.
 • Można wykupić sobie przejazd z lotniska do hotelu lub innych miejsc noclegowych.
   
Autobusem:
 • Na Svalbardzie jest tylko 46 kilometrów dróg.
 • Wycieczki typu off-road są zakazane.
 • Na Svalbardzie nie ma niestety żadnych dróg pomiędzy osiedlami. Mieszkańcy poruszają się na skuterach śnieżnych lub łodziami w lecie.
   
Statkiem:
 • Svalbard nie ma stałego połączenia wodnego z kontynentalną Norwegią.
 • Kilka firm oferuje wycieczki objazdowe i safari, ale w te nie jest wliczony przejazd do i z lądu. Dojazd na Svalbard trzeba zorganizować sobie we własnym zakresie.

Inne atrakcje wysp Svalbard

Spokojnie, to jeszcze nie wszystko. Wyspy Svalbard mają znacznie więcej do zaoferowania. Zobacz także

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad