Dynamic Variation:
Norway Now
Choose Language
Norway Now
This social element is not currently supported on the China site. This warning will not show on the front end.
Search
Alta Alta
Credits
Alta.
Photo: Terje Rakke/Nordic Life - Visitnorway.com
Campaign
Partner

Miasto zorzy polarnej

Alta to jedno z największych miast prowincji Finnmark, obszar o stosunkowo łagodnym klimacie. Główną atrakcją tego miasta są wpisane na listę UNESCO ryty naskalne oraz bogata kultura Samów.

W Alcie na turystów czeka świat przygód – wszystko na tle wspaniałych niebieskich świateł i kontrastów tak charakterystycznych dla Finnmarku w środku zimy. Warto, na przykład wybrać się na przejażdżkę psim zaprzęgiem lub na safari skuterem śnieżnym. Pod koniec XIX wieku w Alcie zbudowano pierwsze na świecie obserwatorium zorzy polarnej i dzięki temu Alta zyskała miano miasta zorzy polarnej.

W otoczeniu pięknej przyrody tuż nad brzegiem rzeki Alta, co roku powstaje imponująca budowla ze śniegu i lodu - słynny Hotel Sorrisniva Igloo. Ten luksusowy hotel działa od stycznia, a topnieje na wiosnę, razem z otaczającym go śniegiem.

Dogodne położenie Alta, w wewnętrznych partiach fjordu, sprawia, że krajobraz jest tu zróżnicowany. Są tu lasy, górskie płaskowyże oraz krajobrazy nadmorskie i górskie. Przybywający do Alta turyści mogą wybierać spośród wielu atrakcji na świeżym powietrzu górskie wędrówki, wycieczki rowerem lub wypad na ryby.

Latem można wybrać się na zwiedzanie rysunków i rytów naskalnych w Hjemmeluft. Ta grupa rzeźb skalnych nosi ślady osadnictwa z lat około 4200 do 500 p.n.e. Stanowi najważniejszy dowód osadnictwa i działalności człowieka na tym obszarze w czasach prehistorycznych. Ryty naskalne wpisane są na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Alta ma dobre warunki klimatyczne, rzadko występują tu opady atmosferyczne, zimy są łagodne a lato ciepłe. W zimowe noce można obserwować tańczącą na niebie zorzę polarną. Okres krókich dni w Alcie trwa od listopada do stycznia, a poźniej dni stają się coraz dłuższe. Od maja i sierpnia trwa dzień polarny i słońce świeci przez 24 godziny na dobę.

The Cathedral of the Northern Lights, Alta
Katedra na tle zorzy polarnej w Alta
Anne Olsen-Ryum - www.nordnorge.com - Alta
The Rock Carvings in Alta, The Alta Museum
Muzeum w Alta
CH - Visitnorway.com
Alta
Lunch w namiocie Samów (lavvu), Alta
CH - visitnorway.com
Dog sledding, Alta
Psie zaprzęgi w Alta
Terje Rakke/Nordic Life - Visitnorway.com
Ad

Atrakcje

Noclegi

Jedzenie

Prognoza zorzy polarnej

 

Dojazd i okolice

Samolotem:
  • Lotnisko w Alta posiada bezpośrednie połączenia do Oslo i Tromsø oraz kilku miast i gmin w regionie.
  • Czas lotu do Oslo wynosi ponad 2 godziny, a do Tromsø 40 minut.
Autem/Autobusem:
  • Wszystkie drogi są otwarte przez cały rok, tylko niektóre górskie przełęcze mogą być zamknięte na krótki okres w zimie.
  • Dobre organizacja i planowanie to podstawa podróży autobusem po Finnmarku. Mimo iż kursów autobusowych łączących większość społeczności w regionie nie brakuje, to niestety ich wyjazdy mogą być rzadkie.
  • Autobusy z Alta do Hammerfest  wyjeżdżają od 1 do 3 razy dzienne, a czas podróży to około 2,5 godziny. Do Honningsvåg są 1-2 wyjazdy na dzień, a czas podróży to 4 godziny.
  • Dojazd autobusem z Alta do Kirkenes zajmuje 11 godzin. Autobusy kursują 3 razy w tygodniu. Z Tromsø do Alta można codziennie kursuje autobus,  a czas podróży wynosi od 6 do 7 godzin.

Inne atrakcje w Alta

Spokojnie, to jeszcze nie wszystko. Alta ma znacznie więcej do zaoferowania.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad