Dynamic Variation:
Norway Now
Choose Language
Norway Now
This social element is not currently supported on the China site. This warning will not show on the front end.
Search
Preikestolen Preikestolen
Credits
Preikestolen.
Photo: Terje Rakke/Nordic Life/regionstavanger.com
Campaign
Partner

Naturalne piękno

Wyobraź sobie, że jesteś na szczycie góry i patrzysz na malownicze krajobrazy, setki metrów nad poziomem morza. W Ryfylke natura sama w sobie stanowi dużą atrakcję.

Wkrótce zapomnę o wylanym pocie i obolałych mięśniach. Preikestolen («dosł. Ambona») to formacja skalna przypominająca ambonę, wznosząca się na wysokość 604 metrów nad Lysefjordem. Wejście na Preikestolen zajmuje około 2,5 godziny, a widok z Ambony, a także adrenalina, jaką się czuje stojąc tuż na krawędzi, sprawią, że niczego się nie pamięta. To właśnie te emocje i wspaniałe widoki przyciągają tutaj ponad 200.000 turystów rocznie.

Ryfylke to kraina Lysefjordu i formacji skalnych takich jak Kjerag. Położona na północ od Stavanger i na wschód od Haugesund, jes jednym z najbardziej popularnych celów turystycznych w Norwegii. Okolice Lysefjordu to  malownicze krajobrazy. Oprócz kultowych widoków z dwóch formacji skalnych, warto także pamiętać o równie pięknych widokach rozciągających się ze wzgórz, odkrywających bujne doliny znajdujące się wewnętrz Ryfylke.

W Ryfylke nie brakuje atrakcji naturalnych. Popularnymi formami aktywnego wypoczynku są wspinaczki po górach wzdłuż fiordu, spacery po wrzosowiskach, wycieczki rowerowe po wyspach, kąpiele w fiordzie oraz rejsy po Lysefjordzie. Wszystko to okraszone jest specjałami regionu, a wśród nich. Niektóre lokalne specjały, które zaspokoją swoje kubki smakowe obejmują komler (kluski), świeże owoce morza, «Suldal Skinke» (szynka Suldal) i ciastka Gong (proste lokalne miękkie ciasto pieczone na patelni).

W całym regionie Ryfylke można natknąć się na zabytki pochodzące z różnych okresów historycznych. Ryty skalne Solbakk pokazują jak dużą rolę ogrywały łodzie w życiu tutejszych mieszkańców. Muzeum Ryfylke ma kilka obiektów całym regionie, na przykład farma Kolbeinstveit nad jeziorem Suldalsvatn. Znajdziesz tutaj Guggedalsloftet, najstarszy świecki drewniany budynek w powiecie Rogaland sięgający XIII wieku.

Ryfylke
Ryfylke
Ryfylkemuseet
Svandalsfossen, Ryfylke
Sauda, Ryfylke
Jarle Wæhler / Statens vegvesen
Høsebrua, Ryfylke
Suldalslågen, Ryfylke
Jarle Lunde / SuldalFoto.no
Ryfylke
Ryfylke
Ryfylkemuseet
Ad

Atrakcje

Dojazd i okolice

Samolotem:
 • Lotnisko w Stavanger jest nabliżej położonym od Ryfylke. Lotnisko obsługuje loty krajowe i międzynarodowe. Z lotniska kursują autobusy, które zawożą  podróżujących na terminal promów, skąd można dostać się do Tau na południu Ryfylke. Przejazd autobusem zajmuje jakieś 30 minut a promem 30-40 minut.
 • Lotnisko w Haugesund znajduj się około 100 kilometrów z Ropeid na północy Ryfylke. Z loniska Ropeid/Sauda najłatwiej wydostać się samochodem. Na lotnisku działa wiele wypożyczalni.
   
Samochodem:
 • Do Stavanger  można dostać się autobusem ekspresowym, który wyrusza z wielu miast: Kristiansand (4 godziny), Bergen (5 godzin) i Oslo (10,5 godzin).
 • Narodowy Szlak Turystyczny Ryfylke, rozciąga się na odcinku 183-kilometrów pomiędzy Oanes przy Lysefjordzie aż do Hordalia w Røldal, dalej ciągnie się wzdłuż Sauda na północy, przez Forsand, aż do Lysefjord na południu.
   
Pociągiem:
 • Pociągi Norweskich Kolei Państwowych (NSB) jeżdżą codziennie na trasie Oslo - Stavanger. Przejazd pociągiem zajmuje około siedem godzin i 30 minut.
   
Statkiem:
 • Ze Stavanger do wielu miejsc w Ryfylke, takich jak Tau, Jørpeland, Fister, Hjelmeland, Jelsa, Sand i Sauda można dotrzeć łodzią ekspresową. Również w samym Ryfylke można skorzystać z łodzi ekspresowych. 

Inne atrakcje w Ryfylke...

There is no need to wait until you´re here to find out what you´d like to do.

×

 

Read more

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad