Dynamic Variation:
Norway Now
Choose Language
Norway Now
This social element is not currently supported on the China site. This warning will not show on the front end.
Search
Hemsedal Hemsedal
Credits
Hemsedal.
Photo: Nils-Erik Bjørholt - Visitnorway.com
Campaign
Partner

Sekret narciarstwa leży w szczegółach

Żeby jeździć na nartach jak Norweg, trzeba być głęboko zakorzenionym w tutejszych tradycjach i rytuałach. Można też zapomnieć o tym wszystkim i skupić się po prostu na skokach... adrenaliny.

Jako turysta odwiedzający Norwegię, na pewno usłyszysz historię legendarnego Norwega Sondre Nordheima, wynalazcy pierwszego na świecie dostatecznie stabilnego wiązania narciarskiego, który często nazywany jest pionierem współczesnego narciarstwa.

Jakkolwiek by nie było, świat narciarstwa na pewno posunął się znacznie do przodu od połowy XIX w. (dzięki Bogu!), a dzisiejsza kultura narciarska w Norwegii obejmuje również jazdę na snowboardzie, freeskiing — jazdę w terenie na nartach typu „twin tip”, a nawet snowkiting.

W resortach narciarskich położonych w wysokich górach sezon zaczyna się jesienią i trwa przez całą wiosnę, a czasem — w ośrodkach na lodowcach — także i latem. Podczas gdy ośrodki narciarstwa alpejskiego oraz trasy przeznaczone do narciarstwa biegowego są rozsiane po całym kraju, największe i najpopularniejsze resorty narciarskie znajdują się w środkowej i wschodniej części Norwegii. Poza wyciągami, stokami i trasami jeździeckimi oferują one nocleg, dobre wyżywienie i życie nocne.

Aby jednak spróbować narciarstwa w prawdziwie norweskim stylu, należy bardziej skupić się na tradycjach z nim związanych niż na technice czy najbardziej odpowiednich do jazdy miejscach i porach. Nie będzie chyba żadnym zaskoczeniem fakt, że zimowe aktywności są głęboko zakorzenione w norweskiej kulturze, co wyjaśnia dlaczego istnieje tak wiele narciarskich rytuałów (i opinii), jak wiele jest stoków narciarskich w Norwegii.

Wybierz się na biegi narciarskie po lesie, pamiętając przy tym o wypełnieniu swojego plecaka świeżymi pomarańczami i zabraniu termosu z gorącą czekoladą lub ciepłym napojem z czarnej porzeczki, tzw. „toddy”, tradycyjnego lunchu „matpakke” oraz — dla Twojego komfortu — piankowych podkładek do siedzenia.

Zanim rozpoczniesz swoją narciarską przygodę koniecznie zapytaj miejscowych o szczegóły swojej wyprawy, np. jaką markę czekolady kupić. Rozmowa z mieszkańcami to bez wątpienia najlepszy sposób na zagłębienie się w tutejszą kulturę.

Ski Out Race i Trysil
Trysil
Skistar / www.skistar.com
Skiing in Spanstinden. Close to Narvik
Spanstinden
Fredrik Schenholm - Visitnorway.com
Winter in the Mountains
Trysil
C.H. - Visitnorway.com
Snowboarding in Hemsedal
Hemsedal
Hemsedal.com/Nils-Erik Bjørholt

Zimowe ośrodki narciarskie

 

Jeździć znaczy wierzyć

Szybkie spojrzenie na niektóre z możliwości jazdy na nartach w Norwegii.

W górę i w dół

#skinorway
This social element is not currently supported on the China site. This warning will not show on the front end.

Wybrane oferty wyjazdów na narty

Nie czekaj z planowaniem wycieczki, aż będziesz na miejscu.

×

Więcej

Your Recently Viewed Pages
Ad
Ad
Ad